Miresevjen në Netedy.com - Vendodhja e te gjithe forumisteve shqiptar

Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com!

Çfarë ndodh me trupin gjatë gjumit?

U

Universal

Guest
Çfarë ndodh me trupin gjatë gjumit?

/9 gjëra që ndoshta nuk i dinit/Ju e dini që ju duhet të merrni tetë orë gjumë një natë, por çfarë po ndodh në trupin tuaj gjatë asaj kohe? Mjaft shumë. Ja një shikim brenda fabrikës së trupit tuaj të natës.1. Zgjoheni me ereksione
Burrat kanë ereksione çdo orë në orë e gjysmë gjatë gjumit. Kjo është për shkak se kombinimi i qarkullimit të gjakut dhe prodhimit të testosteronit mund të shkaktojnë ereksione gjatë gjumit dhe janë pjesë e domosdoshme e gjumit. Ato ndodhin sporadikisht gjatë gjithë natës.2. Paraliza e gjumit
Ju filloni të zgjoheni në mëngjes dhe të kuptoni se nuk mund të lëvizni një muskul apo të flisni. Mund të zgjasë nga disa sekonda deri në disa minuta dhe është krejtësisht e tmerrshme. Mund të ndiheni sikur nuk mund të merrni frymë. Shumë njerëz e përshkruajnë atë si një elefant që ulet në gjoks. Kjo për shkak se të gjitha muskujt që kontrollojnë frymëmarrjen tuaj përveç diafragmës janë ende të paralizuar.3. Ndjesia sikur po bijeni
E njohur gjithashtu si një hov hipnagogjik, ajo tenton të ndodhë ndërsa ju jeni duke rënë në gjumë. Studiuesit besojnë se njerëzit ëndërrojnë të bien në “vdekjen” e tyre të paktën 5 herë gjatë jetës së tyre. Pse rënia? Studiuesit nuk janë të sigurt. “Ka më shumë të ngjarë që të ndodhë kur të jeni të privuar nga gjumi,” “Çdokush mund të përjetojë gjumë duke folur, por gjendja është më e zakonshme tek meshkujt dhe fëmijët4. Lëvizja e shpejtë syri
“Gjumi i REM” – faza e gjumit përgjegjës për ëndërrimin – karakterizohet nga lëvizja e rastësishme e syve në të gjitha drejtimet. Lidhja mes këtyre lëvizjeve dhe fjetjes është e panjohur.5. Duke ecur dhe duke folur
Dhimbja në gjumë ndodh kryesisht në fëmijëri, zakonisht në mes të moshave 4 dhe 8. Por të rriturit mund ta bëjnë gjithashtu. Disa njerëz vetëm do të zhurmojnë, ndërsa të tjerët do të mbajnë biseda të tëra. Fondacioni Sleep thotë se fjalimi gjatë gjumit “nuk është produkt i mendjes së vetëdijshme dhe racionale” dhe prandaj nuk është i pranueshëm në gjykatë. Shumica e njerëzve që flasin ose ecin në gjumin e tyre nuk do ta kujtojnë atë kur të zgjohen.6. Muskujt tuaj rigjenerohen në sajë të hormonit të rritjes njerëzore
Një gjumë i mirë i natës mund të jetë çelësi i prodhimit të hormoneve të rritjes njerëzore, i mbrojtur nga disa si një kurë – të gjitha për sëmundjet e plakjes, nga shtimi i peshës deri tek rrudhat.7. Ndryshimet në fytin tuaj; bëhet më i ngushtë
“Ndërsa flini, muskujt e fytit tuaj zbuteni, gjuha juaj bie prapa dhe fyti juaj bëhet i ngushtë dhe” floppy “. Ndërsa frymë, muret e fytit fillojnë të lëkunden – përgjithësisht kur ju merrni frymë, por gjithashtu, një masë më të vogël, kur merr frymë jashtë. Këto vibrime të çojnë në tingullin karakteristik të gërhitës. Shtrëngimi i ajrit tuaj bëhet më i ngushtë, aq më i madh vibrimi dhe aq më i fortë është gërhitja.8. Ju bluani dhëmbët
“Edhe pse shkaqet e kërcitjes së dhëmbëve janë të panjohura, një studim e lidh atë me faktorë të tillë si ankthi, stresi, konsumimi i alkoolit, pirja e duhanit, kafeina, apneja e gjumit, gërhitja dhe lodhja.9. Urina është e errët në mëngjes sepse veshkat tuaja ngadalësohen brenda natës
Gjatë gjumit, kërkesat fiziologjike reduktohen dhe temperatura dhe presioni i gjakut bien. Aktivitetet fiziologjike zvogëlohen gjatë gjumit. Për shembull, funksioni i veshkave ngadalësohet dhe prodhimi i urinës zvogëlohet./a.m.
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Mr-Grey

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Dec 8, 2017
Mesazhe
317
Pëlqime
325
Pikë
63
Lifestyle, spjegim i mire, me disa shtesa po mundohem ta sqaroj pak me shume


2. kjo ndodhe per shkakun e "mbrojtjes" se vetvetes. Secilit nga ne i ndodhe, ne momentin para fjetjes se thelle qe te levizim dhe te zgjohemi. Merreni me mend, nese do flini dhe kjo te mos ndodhte kjo paralize, sa her do rrezoheshim nga krevati dhe ndoshta do lendoheshim jo lehte.


3. R.E.M. (Rapid-Eye-Movement) eshte momenti i shplodhjes se plote te trurit, ne kete kohe edhe enderrohet shume.
nese perdorim Alkohol, ne mengjes, perkunder qe kemi fjetur gjate, ndihemi ende te lodhur per gjume, kjo ndodhe per shkakun qe, alkoholi pengon arritjen e gjendjes "R.E.M." E njejta gje ndodhe tek "Sleep Apnoe-Syndrom" (dmth ata qe gerrhatin) per kete arsye ata persona ne cdo moment jane ne gjente te flen sapo te shtrihen diku. Apnoe ka lidhje direkt me rrezikun kardio-vaskualar dmth infarkt apo sulm ne tru.

6. nuk e kuptova sa duhet, por qe ne analizen e hormonit te rritjes tek njerezit e vegjel (Human Growth Factor) analiza hormonale behen rreth mengjesit, atehere ku ky hormon tajohet nga hipofiza.

8. njihet si Bruxismus, kjo mund te dallohet tek njerzit qe kane dhembet e rrafshuar, ende nuk dihet sakt se nga vie sepse nuk eshte studiuar sa duhet por supozohet nga ato gjerat e lartpermendura.
 

Zana

e-Thjeshte
Kontributor
Regjistruar më
Jan 30, 2019
Mesazhe
11,091
Pëlqime
6,676
Pikë
113
Zgjoheni me ereksione
Burrat kanë ereksione çdo orë në orë e gjysmë gjatë gjumit. Kjo është për shkak se kombinimi i qarkullimit të gjakut dhe prodhimit të testosteronit mund të shkaktojnë ereksione gjatë gjumit dhe janë pjesë e domosdoshme e gjumit. Ato ndodhin sporadikisht gjatë gjithë natës.

Kjo Nuk ka mundesi te jete e vertete ? Apo Nuk ndodh tek te tere , Meshkujt ?😝
 

Error

Banned
Regjistruar më
Dec 27, 2017
Mesazhe
11,155
Pëlqime
8,846
Pikë
113
2. Paraliza e gjumit
Ju filloni të zgjoheni në mëngjes dhe të kuptoni se nuk mund të lëvizni një muskul apo të flisni. Mund të zgjasë nga disa sekonda deri në disa minuta dhe është krejtësisht e tmerrshme. Mund të ndiheni sikur nuk mund të merrni frymë. Shumë njerëz e përshkruajnë atë si një elefant që ulet në gjoks. Kjo për shkak se të gjitha muskujt që kontrollojnë frymëmarrjen tuaj përveç diafragmës janë ende të paralizuar.
(Sidomos kur perpiqesh te bertasesh per ndihme,e te duket sikur truri po te shperthen.Sa ndjesi e keqe.Kjo eshte nje nder arsyet se pse une e urrej gjumin).
 

Nicktjeter

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Sep 25, 2019
Mesazhe
869
Pëlqime
924
Pikë
93
Mosha
40
Paralizen e gjumit vetem une e paskam qejf :p
 

NOUR

-Smile Now~Cry Later-
Kontributor
Regjistruar më
Dec 19, 2018
Mesazhe
8,121
Pëlqime
4,690
Pikë
113
2 ska gjo me tbukur :D mu me ndodh CDO 3 Dite:p
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Top