Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Cheesecake me cokollatë të zezë dhe luleshtrydhe

Ajogoca1

Kontributor
Regjistruar më
Shk 6, 2021
Mesazhe
11,666
-640-0-6105584590969.jpg


Përbërësit:
200 g biskota (nga ato të shkriftat me gjalpë)
500 g ricotta
100 g gjalpë
150 g çokollatë e zezë
100 g sheqer
7-8 luleshtrydhe.

PËRGATITJA:

Thërmojmë biskotat imët dhe më pas i bashkojmë me gjalpin e shkrirë. Do të krijohet kështu baza e cheesecak-ut. Masën e shtrojmë në një tavë me hapje dhe e ngjeshim fort. E lëmë në frigorifer të pushojë afersisht 1 orë. Shkrijmë çokollatën me metoden që ju vjen më mbarë.Më e preferueshme është metoda banjëmari.
Përgatisim kremin duke rrahur ricotta-n me sheqerin, sa sheqeri te njehsohet plotësisht. Menjëherë shtojmë çokollatën e shkrirë dhe i njehsojme se bashku Gjysmën e kremit e hedhim mbi bazën e cheescakut. E hapim dhe sipër shtojmë luleshtrydhet e prera në copëza. Shtojmë sipër gjysmën e dytë të kremit dhe e hapim njëtrajtëaisht. E fusim në frigorifer per 5-6 orë. E pluhurosim me pak kakao nëse e preferoni dhe e dekorojmë me luleshtrydhe.

-640-0-610558582b0ec.jpg
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.