Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Cilat ishin mrekullitë e Santa Rosa de Lima?

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Cilat ishin mrekullitë e Santa Rosa de Lima?​


Cilat ishin mrekullitë e Santa Rosa de Lima?



Mrekullitë e Santa Rosa de Lima, sipas traditës katolike, ato janë të bollshme. Më i njohuri është episodi para Papa Klementit IX, kur ai dyshoi në shenjtërinë e tij dhe kërkoi që të binin trëndafila të parfumosur për ta provuar atë, dhe kjo ndodhi.

Më 12 Prill 1671, kjo shenjtore me origjinë Peruane, emri i vërtetë i së cilës ishte Isabel Flores de Oliva, u beatifikua dhe u bë shenjta e parë e Amerikës Latine. Santa Rosa de Lima është shenjt mbrojtëse e Perusë, kontinentit Amerikan dhe Filipineve.


Midis shumë mrekullive që i atribuohen atij, më të dukshmet janë shërimi i të sëmurëve, mbrojtja e qytetit të Limës, kontraktimi i një martese mistike me Jezu Krishtin, biseda me kafshë, shpëtimi i një populli filipinas gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe të tjerëve.

Pavarësisht se ishte kanonizuar nga Kisha Katolike, Santa Rosa ishte një grua laike jo fetare. Ai ia kushtoi jetën Zotit, por në shtëpinë e tij, jo në një manastir dhe frymëzimi i tij kryesor ishte Santa Catalina de Siena, terciari i famshëm i rendit të Santo Domingo.

Ajo lindi në Lima në 1586, dhe megjithëse u pagëzua me emrin Isabel, nëna e saj filloi ta quante Rosa, sepse ndërsa plakte fytyra e saj u bë rozë si një lule.

8 mrekullitë e Santa Rosa de Lima

1- Mbrojtja e qytetit të Lima-s nga privatja holandeze Joris Spitberg

Në 1615, duke u përballur me rrezikun e pashmangshëm për t'u pushuar nga pirati Hollandez Joris Spitberg, Santa Rosa siguroi mbrojtje për qytetin e Lima. Spitberg u punësua nga Hollanda për të marrë mëkëmbësinë e Perusë nga stuhia.

Pasi mundi trupat e mëkëmbësit Marqués de Montesclaros në betejën e Cerro Azul më 18 korrik 1615, kororsi holandez vazhdoi për në El Callao.

Planet e tij ishin të zbarkonte atje dhe të shkarkonte Lima me ndihmën e 300 burrave, të cilët lundruan së bashku me të në gjashtë anije nën drejtimin e tij.

Kur kororsi holandez arriti në El Callao, u përhapën zërat se ai do të merrte në manastirin e Santo Domingo për të përdhosur sakramentin e altarit (sepse ai ishte një kalvinist) dhe për të vjedhur thesaret e tij.

Pastaj, e reja Isabel Flores, 29 vjeç, vrapoi e vendosur drejt tempullit për të mbrojtur altarin dhe Eukaristinë e shenjtë me trupin e saj.

Ajo ishte e gatshme të vdiste në mbrojtje të vlerave katolike, kështu që ajo iu përgjërua për mbrojtjen e Limës, Virgjëreshës së Rruzares.

Spilbergen vendosi të mos zbarkonte në El Callao ose të sulmonte qytetin e Lima. Ai vazhdoi rrugën për në Paita dhe Acapulco dhe nuk u kthye më. Njerëzit e Lima-s ia atribuan veprimet dhe lutjet e shenjtorit një mrekullie.

Megjithëse duhet të theksohet gjithashtu se pirati Hollandez i kishte forcat e tij shumë të zvogëluara pas betejës në Cerro Azul.

Ai humbi një nga gjashtë anijet e tij dhe një të katërtën e njerëzve të tij, përveçse u prit me të shtëna me top në El Callao.

2- Shi me lule të parfumosura para Papa Klementit IX

Kjo është një nga mrekullitë më të njohura të Shën Limës. Sipas legjendës, Papa Klementi IX ishte skeptik në lidhje me fuqitë dhe mrekullitë e Santa Rosa dhe donte t'i provonte ato para se ta beatifikonte atë.

Pasi dëgjoi tregimet e mrekullive të tij, Papa Suprem do të kishte thënë: "Hum! Patron dhe Santa! Dhe rozë? Lërini lule të bien mbi tryezën time nëse është e vërtetë ”. Pastaj një shi me trëndafila filloi të binte në tryezën e Papës, duke e mahnitur atë.

Kjo është mënyra se si ai më pas miratoi shenjtërimin e saj, dhe e reja Isabel Flores de Oliva u riemërua Santa Rosa de Lima.

3- Ai shëroi të sëmurët me imazhin e Fëmijës Jezus

Një tjetër mrekulli për të cilën u rrit entuziazmi i njerëzve në Lima ndaj Santa Rosa ishte shërimi i të sëmurëve, duke përdorur një fotografi të vogël të Jezusit të cilin ai e quante "fëmijë i vogël mjek" dhe lutej çdo ditë.

Sipas tregimeve që tregohen për këto mrekulli, Santa Rosa ishte një adhuruese e Fëmijës Jezus dhe kishte një imazh të Fëmijës Hyjnor në shtëpinë e saj.


Të sëmurët erdhën tek ajo në kërkim të shërimit ose ngushëllimit të sëmundjeve të tyre. Ajo me mirësi ia besoi shërimin e saj "mjekut të vogël". Nga atje, besimi katolik në Fëmijën Hyjnor u përhap në të gjithë kontinentin.

4- Pamja e jashtmepër njerëzit filipinas dhe të tyrembrojtje gjatë Luftës së Dytë Botërore

Një histori tjetër e treguar për Santa Rosa është mrekullia e paraqitjes së saj për disa qindra filipinas që ikën nga rrethimi japonez gjatë luftës.

Kjo ndodhi gjatë okupimit japonez të ishujve Filipine në afërsi të një qyteti të quajtur Bucol, më vonë i riemëruar Santa Rosa Laguna.

Ndërsa trupat e Ushtrisë Perandorake përparuan pranë atij vendi, shenjtori peruan bëri paraqitjen e saj dhe i udhëhoqi ata drejt një tempulli aty afër ku u ofroi atyre strehim dhe ushqim.

Thuhet se një zonjë e bukur e veshur me rroba bardh e zi i çoi në kishë, në famullinë e Santa Rosa.

Sapo hyri brenda, ajo u ofroi atyre shumë peshk dhe oriz. Të zhvendosurit mirënjohës ranë në gjunjë kur hynë në tempull dhe njohën imazhin e tyre që kryesonte mbi altar.

Më vonë trupat japoneze erdhën në kishë. Oficerët që drejtonin togën u përpoqën të hynin të hipur mbi kuajt, por pa rezultat pasi kafshët rezistuan.


5- Bisedoni me kafshët

Një tjetër prej enigmave që rrethojnë jetën e kësaj shenjtoreje është se asaj iu dha fuqia për të folur dhe për t'u bindur nga kafshët, si dhe Shën Françesku i Asizit, Shën Martin de Porras dhe Shën Antoni i Padovës.

Zogjtë, shpezët, madje edhe mushkonjat thuhet se i binden asaj. Ajo pohoi se zakonisht bënte miqësi me kafshët dhe u kërkonte atyre të lavdëronin Zotin.

Sipas legjendës, si fëmijë ajo dëgjoi nënën e saj të thoshte se do të vriste një gjel që e kishte sepse nuk këndoi. Ishte atëherë që vajza e vogël urdhëroi gjeli të këndonte dhe zogu bëri, duke shmangur kështu dënimin e tij.

6- Martesa mistike me Jezusin

Ai kontraktoi martesë mistike me Jesús de Nazareth, në manastirin e Santo Domingo de Lima. Kjo mrekulli njihet gjithashtu si "fejesa mistike" midis Jesús de Nazareth dhe Santa Rosa de Lima.

Ndodhi në 1617 në Palm Sunday; ajo ishte 31 vjeçe. Duke mos marrë asnjë pëllëmbë, Santa Rosa mendoi se Zoti ishte mërzitur me të për ndonjë fyerje.

Ajo shkoi në Kapelën e Rruzares, ku ajo qau dhe iu lut Jezusit për falje, dhe ai u përgjigj: "Trëndafil i zemrës sime, të dua si grua". Ajo iu përgjigj Zotit që ajo do të ishte skllavja e tij më e përulur.

7- Bëni lule të mbijnë në kopshtin tuaj


Shtëpia ku u rrit dhe jetoi Santa Rosa u ndërtua në 1728. Itshtë një vend i shenjtë që ka një kopsht të vogël që strehon një tjetër enigmë dhe mrekulli të saj.

Në këtë kopsht ajo kultivoi me kujdes dhe dashuri lulet e saj shumëngjyrëshe, me parfum të hollë dhe bukuri të pashembullt.

Por thuhet gjithashtu se lule të bukura buruan spontanisht nga ky parajsë e paqes me kërkesë të Santa Rosa.

8- Mrekullia e pemës së vjetër të limonit

Një pemë e vjetër limoni, e cila sipas legjendës ishte tharë nga Djalli, u mërzit që Santa Rosa e injoroi atë në një nga shumë herë që ai u përpoq ta tundonte, u ringjall prej saj si fëmijë dhe vazhdoi të jepte fryte.

Sidoqoftë, besimtarët donin të mbanin një pjesë të pemës së limonit dhe ata po shqyen gjethet dhe degët e saj derisa të ishte inerte. Vetëm trungu i saj është ruajtur si dëshmitar i ngjarjes së mrekullueshme.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.