Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Cili eshte libri i fundit qe keni lexuar ose jeni duke lexuar ?

Unë nuk e kam ofenduar fare Islamin. Madje Islamin nuk e pêrmenda fare.. Thjeshtë thash se në Arabi gratë i mbulojne me zort dhe jam kundêr që të mbulohen me zort. Nëse lexon librat e shkrimtares amerikane Jean Sasson ose Një mijê diej vezullues të Khaled Hosseinit do e kuptosh se nê Arabi i mbulojnè me zort. Jo në të gjitha vendet e Arabisë, por ka vende që mbulohen vajzat dhe gratë me zort.
Nêse lexon edhe librin Sikur tê isha djalê tê Haki Stêrmillit do e kuptosh se më parë edhe nê Shqipêri i kanê mbuluar vajzat me Zort. Dijen prej tek "Sikur tê isha djalê" e kanë mbuluar me zort sapo i kanê ardhur menstruacionet e para.
Per cilen Dije e ke fjalen?!!
Nqs thu pwr librin e Haki Stermillit.

Autori nxerr ne pah jeten e nji Dijes.

Ku ne fakt Dija e ka shkru ne form ditari. Dija tregon realietin ne jeten e përditshme të një familjeje të zakonshme shqiptare, ku ndihet edhe prapambetja e theksuar shoqërore, edhe pozita e e gruas ne familje.
Une se di per cilin liber e ke fjalen por nqs flasim per te njetin liber .
Dija nuk e mbulojne me zor biles nuk permndet mbulesa hiq shumeee pak ne pak fragmente.
Se Dija jeton ne nji familja ku fjala e babit ishte ligj edhe te shpia e burrit duhet ti bindej atij.

Se ky libri tregon fatin e femne.
Ajo ndryshe prej tjerave i del kunder menyres sw jetes.
E ligjeve patriarkale fillon e ik në shkoll me lexon per te zgjeruar kulturen nepemjet librave, me protesren për të mos u mbuluar me ferexhe e nuk mbulohet.

Ajo bjen ne dashuri me Shpwndin edhe madje krijojne dicka bashke e babi vet del kunder se den me martu me nji tjeter qe ka sh pozit edhe pse asht sh i madh.
E njwrka qe e keqtrajton.
Etj


Duhet ta kesh ngaterru me librin tjeter.
Une jam Malala.
 
E kuqe dhe e zeza .. dmth e lexova me ne fund pasi kisha 1 muaj qe e merrja me vete ne cand , nje her i shkreti u perdor si mbajtse per projektorin te shkolla se i ishte thyer kemba ….. ishte i bukur por mendoj si lexuese e pjekur qe jam ? duke qen se kam arritur te kuptoj shijet e mia ne letersi , mendoj se librat me dashurira fatale sjan me per mua tani me pelqejn mister dhe policesk . Tani po lexoj Kodi Davincit hera 2 se heren e par e lexova ne gjimanz po se mora vesh se isha kalama ?
 
Un kam ngel tek "Nostalgia" kam thy rekordin ?
 
Kur'ani
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.