Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Copy Paste ?

Nuk eshte e let...
Te mbash nje dashurii
Nje dashuri qe ,dhemb,gezon
Nje dashuri qe largesia e mundon...
Shpesh her them me vete pse s'je pran
Mos zoti na bere te duhemi edhe pse jemi ndare,mbylli syt me mendo....buzen time te embel imagjino ne krahet e tu me shtrengo e me thuaj se me do !
 
Na ishte një herë një vajzë e vogël që ëndërronte të pikturonte dhimbjen, me ngjyrat më të bukura..një vajzë e vogël e cila donte të kërkonte në errësirë, për të gjetur yllin e saj..një vajzë e vogël që nuk kishte frikë më nga asgjë, sepse kishte vendosur të mos e pyeste veten më kurrë..pse...?
Na ishte një herë një vajzë e vogël që pa nxitim..pa u thyer..pa moshë..po kërkonte një yll për t'i dhënë dritë diellit përsëri...
 
Mendja është gjithçka. Çfarë mendon bëhesh
 
Une tashme e dashuroj tek ti bukurine tende, por po filloj qe te dashuroj tek ti ate qe eshte e perjetshme dhe e cmuar - nxehtesine tende, shpirtin tend. Te bukuren mund ta shikosh dhe ta dashurosh per nje ore dhe te rreshtesh se dashuruari me po aq shpejtesi; por shpirtin duhet te mesosh ta njohesh. Besome, asgje ne kete toke nuk jipet pa mund, madje as dashuria, ndjenja me e bukur dhe me natyrale.

Nga Leo Tolstoy per Valeria Arsenev
 
I trazuar deti i dashuris,
po kalojne mbi te tufane e stuhi,
e lodhur zemra nga vetmia,
nuk kam fuqi ti bej balle ndjenjave te mia.

E heshtu buza qe puthjet pret,
i mbyllur syri ku loti rreshqet,
e vrare ne shpirt nga nje dashuri,
mallkuar qofte qe keto solle tek une tani...
 
inbound530242156.jpg
 
Plakun e urtë në Kinën e lashtë, që rrinte pranë lumit, e pyetën nxënësit e tij:
-"Ti rri tashmë një kohë të gjatë pranë këtij lumi. Çfarë sheh aty mësues? "
Plaku i urtë heshti. Madje nuk largoi as vështrimin nga uji që rridhte vazhdimisht. Një copë herë më vonë, ai foli:
-"Uji na mëson se si të jetojmë. Kudo që rrjedh ai, sjell jetën dhe ndahet nga të gjithë ata që kanë nevojë për të. Ai është shpirtmirë dhe bujar.
Gropat që i dalin para, i rrafshon: Ai është i drejtë. Pa ngurruar në rrjedhën e vet, hidhet nga vende shkëmbore të thepisura në thellësi.
Është i guximshëm. Sipërfaqja e tij është e rrafshët, por brenda vetes mund të krijojë thellësi të fshehta. Është i mençur. Vendet shkëmbore që i shfaqen para, i anashkalon.
Ai ka durim. Për të mënjanuar pengesat, fuqia e tij është ditë e natë në veprim e sipër.
Ai është këmbëngulës. Pa marrë parasysh sa kthesa duhet të përshkojë, kurrë nuk e humb nga mendja drejtimin dhe synimin e tij të përjetshëm, detin.
Ai ka synime të qarta. Edhe pse aq shpesh ndotet, përpiqet vazhdimisht të kthjellohet.
Ai ka fuqinë për të ripërtërirë veten pa ndërprerë.
Ja, këto ishin arsyet pse unë vështroj ujin. Ai më mëson jetën e drejtë!" - u tha plaku nxënësve kureshtarë.

Bëhu dhe Ti si Uji ??
 
LAURETA POGA - PORTRETI YT....
.
.
Te shtriva mbi valet e detit...
Pinelin mora dhe pa ndaluar..
Me ngjyrat e detit te pikturova..
Nga lart, mbi krahe ndjeva ledhati ...
Nje shpurpuritje te purpurt, nje puhi...
Mbi te kaltren vale dielli rrezatoi...
U hodh mbi trupin tend dhe t'perveloi..
Buzet e tua u prushen gjak...
Ngjyrat u ngaterruan mbi dallge...
Belbezuan emrin tend te rralle...
Hyjnor i detit ..i pa pare...
Dhe une mbeta me pinel ne dore....mbi vale !!
 
Sa here
Kam heshte ne netet e vona e jam strukur ne dhimbjen time ......
Sa here te kam kerkuar ne enderra te para ma qindra here ......sa here kam thene kurre me sdo jem skllave e kesaj dashurie qe as me vret e as me lumturon .....Sa here kam thene te kam harruar
Sa here vetem veten kam genyer
Kam lepire plaget e mija ne heshtje por beso asnjehere sjane sheruar ......
Kam qare ....
Kam vuajt ......
Kam bertitur ....
Kam humb veten ....
Por asnjehere ste kam harruar ...
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.