Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Coronavirus

Vinjol

Larguar...... ne nji tjeter..... Dimension.......
ANETAR ✓
Regjistruar më
Shk 19, 2020
Mesazhe
3,767
Koronavirusi është me madhësi të madhe me një diametër qelizor prej 400-500 mikro, kështu që çdo maskë parandalon hyrjen e saj.

Virusi nuk vendoset në ajër, por në tokë, kështu që nuk transmetohet nga ajri.

Koronavirusi, kur bie në një sipërfaqe metalike, do të jetojë 12 orë.

Koronavirusi, kur bie në pëlhurë qëndron për 9 orë kështuqë larja e rrobave ose ekspozimi i tyre në diell për dy orë është e mjaftueshme për qëllimin e vrasjes së tij.

Virusi jeton në duar për 10 minuta, kështu që vendosja e sanitizuesit të alkoolit në xhep është e mjaftueshme për qëllimin e parandalimit.

Nëse virusi është i ekspozuar në një temperaturë prej 26-27 ° C, do të vritet, nuk jeton në zona të nxehta. Gjithashtu pirja e ujit të ngrohtë dhe ekspozimi në diell është mjaft i mirë. Qëndroni larg akullores dhe ujit të ftohtë dhe ekspozimi ndaj diellit është mjaft i rëndësishëm.

Gargara me ujë të ngrohtë dhe kripë vret mikrobet dhe i parandalon ato të rrjedhin në mushkëri.

Respektimi i këtyre udhëzimeve është i mjaftueshëm për të parandaluar virusin.

UNICEF. (Shpërndaje)!
 
@Opium not all ppl know to speak and write english
 
Covid-19 u shpall pandemi.
 
Sipas lajmeve sot: than qe ne kine jan shëruar të gjith dhe po i kthehen jetës normale shpresojmë të Mari fund sa më shpejt ?
 
Sapo than qe ne Itali (Napoli) esht gjetur një kurë për coronavirus nesër do vihet në provë tek dy të infektuar.

Ishalla stabilizohet gjendja se ngela në shipri.
 
Bjondi vaksina esht kura e vetme . Dhe te dali vaksina duhet me e pakta 2 vjet duke i ren shkurt
Jam doktor dhe po ta them 100% kte
 
10 veta ne Fushkruje dhe askush ska pyt per to
Mjer per ne.
 
Bjondi vaksina esht kura e vetme . Dhe te dali vaksina duhet me e pakta 2 vjet duke i ren shkurt
Jam doktor dhe po ta them 100% kte
Doktor i shkencave ne floodim, clones dhe proxy! ?
Po ku je o Velo djali ? ja kalove pushkes me duket :p
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.