Miresevjen në Netedy.com - Vendodhja e te gjithe forumisteve shqiptar

Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com!

Covid-19

Socialdisexpert

Social_distance_expert
ANETAR ✓
Regjistruar më
Sep 2, 2020
Mesazhe
2,874
Pëlqime
3,204
Pikë
113
Location
Tirana
A e ndjek ndokush ketu Alfred Cako-n me deklartat e tij per Covid19?
A u besoni ature qe thote Alfredi me shoke? Apo ndoshta nuk e njihni?
 

NOUR

-Smile Now~Cry Later-
Kontributor
Regjistruar më
Dec 19, 2018
Mesazhe
12,566
Pëlqime
10,784
Pikë
113
A e ndjek ndokush ketu Alfred Cako-n me deklartat e tij per Covid19?
A u besoni ature qe thote Alfredi me shoke? Apo ndoshta nuk e njihni?
Alfredi eshte pi raki e mendoj per ty por une kam qen ne burg per disa kohe edhe kam lexuar disa libra mbi kto teorit e tilla te kosporacionit ku ben pjes edhe iluminati me then te drejten jam sh i prirur te besoj qe eshte dicka me shum se teori konspiracioni sepse pjes e kti pakti per te cuar boten ne kolaps ekonomik jan njerzit me ifluent ne bot duke vazhduar nga presidenti amerikan pap presidenti rus okb fmn onu etj etj por sot po lexoja 1 artikull lidhur me vaksinen se mbaj mend emrin e doktorrit ne fjal qe fliste po tha qe vaksina eshte gati se ka pas 90%efikasitet te njerzit duke ulur ndjeshem numrin e individve qe 1 person i prekur nga covid mund te trasmetoj edhe gjithashtu doktorri ne fjal se se ne fund te keti viti maksimumi ne fillim te vitit 2021 do nisi vaksinimi i popullsi ne fillim njerzit me te prekur ose me te dobet perball covid si pleq te semurt etj etj gjithashtu shtoi qe njerzit sduhet te presin 1 permirsim te ndjeshem te situates por tha dicka shtoj me bindje qe nqs se gjerat ven si i kemi parashikuar ne njerzit do ti kthehen jetes normale ne 75% te saj ne vjeshten e 2021 por une nga ato qe kam lexuar par i besoj me shum fakti te kospiracionit sepse e gjith lufta po behet te ekonimia sepse virusi ska naj vdekshmeri sh te lart por normale por shpresojm qe mjeksia te triumfoj ?
 

Clark

Kent
ANETAR ✓
Regjistruar më
Aug 22, 2020
Mesazhe
646
Pëlqime
939
Pikë
93
Location
Tirana & Copenhagen
FDA-ja tha se antitrupat monoklonalë duhet të përdoren për trajtimin e pacientëve, fëmijë apo të rritur, me simptoma të buta e mesatare të COVID-19-s, te të cilët sëmundja rrezikon të përparojë në simptoma më të rënda. Kjo përfshin dhe trajtimin e personave që janë 65 vjeç e sipër apo ata me disa sëmundje kronike të caktuara. Trajtimi është pjesë e një lloji barnash të njohura si antitrupa monoklonalë, që janë kopje të prodhuara të antitrupave që prodhon trupi i njeriut për të luftuar infeksionet.

I ashtuquajturi “kokteji i antitrupash”, Regen-COV2, që përmban një antitrup të prodhuar nga kompania dhe një të dytë të marrë nga njerëzit e shëruar nga COVID-19, është prodhuar në mënyrë të tillë që të dy antitrupat të lidhen me proteinat e koronavirusit për ta parandaluar atë të hyjë në qelizat e shëndetshme të njeriut. Regeneron tha se provat klinike me pacientë që nuk janë të shtruar në spital, sugjerojnë se antitrupat monoklonalë, si REGEN-COV2, japin rezultate më të mëdha kur administrohen menjëherë pas diagnozës dhe tek ata pacientë, të cilët sistemi imunitar i tyre ende nuk ka reaguar ndaj sëmundjes apo me ngarkesë të lartë virale.
 

Dea

Jam si bleta , kam mjaltin por dhe thumbin .. !
Kontributor
Regjistruar më
Nov 23, 2019
Mesazhe
6,974
Pëlqime
11,526
Pikë
113
 

Llaqi

I'm A JoKeR !
VIP I FORUMIT
Regjistruar më
Nov 1, 2020
Mesazhe
1,713
Pëlqime
2,462
Pikë
113
Mosha
31
Nga sot e tutje do fillojn mallkimet si: te raft covidi ... mos e befsh piken e covidit ... te zent covidi ... te shplaft covidi etj etj ??
 

Clark

Kent
ANETAR ✓
Regjistruar më
Aug 22, 2020
Mesazhe
646
Pëlqime
939
Pikë
93
Location
Tirana & Copenhagen
Nga djalosh i thjeshtë në shpresë për botën, kush është doktori që krijoi vaksinën e COVID

Fotografitë e Şahin, i cili ishte ndër 100 njerëzit e pasur të Gjermanisë, veçanërisht me studimet e tij në fushën e kancerit, u zbuluan gjatë viteve të para që ai shkoi në këtë vend.
Por askush nuk do ta besonte se si ishte jeta e tij para se të emigronte, derisa një foto në rrjete sociale të qarkullonte.
Sipas medias turke, ai emigroi në Gjermani nga rrethi İskenderun i Hatay kur ishte 4 vjeç, me familjen e tij. Një foto ku doktori shfaqet me familjen e tij të thjeshtë. Tashmë ai është partneri themelues i kompanisë me bazë në Gjermani “BioNTech”.
Sahin beson se vaksina kundër koronavirusit do të jetë e gatshme deri në fund të këtij viti, por thekson se do të zgjasë para se infeksioni të vihet nën kontroll.
Drejtori gjeneral i kompanisë bio-teknologjike “Biontech” nga Mainz, një nga 17 kompanitë në mbarë botën që po punojnë në zhvillimin e një vaksine kundër koronavirusit, ka thënë gjatë një interviste dhënë për Ëall Street Journal, se do të jetë i nevojshëm testimi para se vaksina të përdoret.
Sipas Sahin, virusi tashmë është përhapur shumë, janë infektuar shumë që sipas tij do të thotë se ndoshta duhen dhjetë vite të arrihet imuniteti i tufës.
“Konsideroj se imunitetin mund ta arrijmë nëse mbi 90 për qind e popullatës është imune”, ka shtuar eksperti Sahin.
Sipas tij, arritja e këtij qëllimi është e mundur nëse prodhues të ndryshëm të njëjtën kohë ofrojnë në treg vaksina të ndryshme.
“Nuk kemi për qëllim të garojmë. Për t’u kujdesur për 7 miliardë njerëz në botë, duhet të marrin pjesë shumë kompani. Vaksina është një shans që ta vëmë nën kontroll pandeminë. Një kompani nuk mundet e vetme ta furnizojë gjithë botën”
, tha Sahin.
 

NOUR

-Smile Now~Cry Later-
Kontributor
Regjistruar më
Dec 19, 2018
Mesazhe
12,566
Pëlqime
10,784
Pikë
113
Nga djalosh i thjeshtë në shpresë për botën, kush është doktori që krijoi vaksinën e COVID

Fotografitë e Şahin, i cili ishte ndër 100 njerëzit e pasur të Gjermanisë, veçanërisht me studimet e tij në fushën e kancerit, u zbuluan gjatë viteve të para që ai shkoi në këtë vend.
Por askush nuk do ta besonte se si ishte jeta e tij para se të emigronte, derisa një foto në rrjete sociale të qarkullonte.
Sipas medias turke, ai emigroi në Gjermani nga rrethi İskenderun i Hatay kur ishte 4 vjeç, me familjen e tij. Një foto ku doktori shfaqet me familjen e tij të thjeshtë. Tashmë ai është partneri themelues i kompanisë me bazë në Gjermani “BioNTech”.
Sahin beson se vaksina kundër koronavirusit do të jetë e gatshme deri në fund të këtij viti, por thekson se do të zgjasë para se infeksioni të vihet nën kontroll.
Drejtori gjeneral i kompanisë bio-teknologjike “Biontech” nga Mainz, një nga 17 kompanitë në mbarë botën që po punojnë në zhvillimin e një vaksine kundër koronavirusit, ka thënë gjatë një interviste dhënë për Ëall Street Journal, se do të jetë i nevojshëm testimi para se vaksina të përdoret.
Sipas Sahin, virusi tashmë është përhapur shumë, janë infektuar shumë që sipas tij do të thotë se ndoshta duhen dhjetë vite të arrihet imuniteti i tufës.
“Konsideroj se imunitetin mund ta arrijmë nëse mbi 90 për qind e popullatës është imune”, ka shtuar eksperti Sahin.
Sipas tij, arritja e këtij qëllimi është e mundur nëse prodhues të ndryshëm të njëjtën kohë ofrojnë në treg vaksina të ndryshme.
“Nuk kemi për qëllim të garojmë. Për t’u kujdesur për 7 miliardë njerëz në botë, duhet të marrin pjesë shumë kompani. Vaksina është një shans që ta vëmë nën kontroll pandeminë. Një kompani nuk mundet e vetme ta furnizojë gjithë botën”
, tha Sahin.
Dmth me pak fjal e kan ber vaksinen kta?
 

Desirae

Aquila non capit muscas
ANETAR ✓
Regjistruar më
Oct 26, 2020
Mesazhe
1,019
Pëlqime
3,641
Pikë
113
Nga djalosh i thjeshtë në shpresë për botën, kush është doktori që krijoi vaksinën e COVID

Fotografitë e Şahin, i cili ishte ndër 100 njerëzit e pasur të Gjermanisë, veçanërisht me studimet e tij në fushën e kancerit, u zbuluan gjatë viteve të para që ai shkoi në këtë vend.
Por askush nuk do ta besonte se si ishte jeta e tij para se të emigronte, derisa një foto në rrjete sociale të qarkullonte.
Sipas medias turke, ai emigroi në Gjermani nga rrethi İskenderun i Hatay kur ishte 4 vjeç, me familjen e tij. Një foto ku doktori shfaqet me familjen e tij të thjeshtë. Tashmë ai është partneri themelues i kompanisë me bazë në Gjermani “BioNTech”.
Sahin beson se vaksina kundër koronavirusit do të jetë e gatshme deri në fund të këtij viti, por thekson se do të zgjasë para se infeksioni të vihet nën kontroll.
Drejtori gjeneral i kompanisë bio-teknologjike “Biontech” nga Mainz, një nga 17 kompanitë në mbarë botën që po punojnë në zhvillimin e një vaksine kundër koronavirusit, ka thënë gjatë një interviste dhënë për Ëall Street Journal, se do të jetë i nevojshëm testimi para se vaksina të përdoret.
Sipas Sahin, virusi tashmë është përhapur shumë, janë infektuar shumë që sipas tij do të thotë se ndoshta duhen dhjetë vite të arrihet imuniteti i tufës.
“Konsideroj se imunitetin mund ta arrijmë nëse mbi 90 për qind e popullatës është imune”, ka shtuar eksperti Sahin.
Sipas tij, arritja e këtij qëllimi është e mundur nëse prodhues të ndryshëm të njëjtën kohë ofrojnë në treg vaksina të ndryshme.
“Nuk kemi për qëllim të garojmë. Për t’u kujdesur për 7 miliardë njerëz në botë, duhet të marrin pjesë shumë kompani. Vaksina është një shans që ta vëmë nën kontroll pandeminë. Një kompani nuk mundet e vetme ta furnizojë gjithë botën”
, tha Sahin.
Ka ca të vërteta, pasi që viruset bëjnë mutacione që e vështirësojnë procesin e arritjes së imunitetit totalitar. Mëgjithatë, marë parasysh ndodhitë dhe rrjedhën globale, disi po kundërmon si lobim.
 

Edwardo

Per inat,t'komshijes
ANETAR ✓
Regjistruar më
Nov 26, 2020
Mesazhe
396
Pëlqime
266
Pikë
63
Si cdo i ri mendoja se,mund te perballem me cdo sfid,por jeta ka te papritura,dhe nje nga kto eshte covid-19,nga i cili jam prekur dhe un si shumica,por nrm risku seshte i njejt, por gjithsesi besoj se dhe kte sfid do e kaloj me sekses ?
 

Anabela

____??____LarGuaR____?
Kontributor
Regjistruar më
Jan 31, 2018
Mesazhe
21,159
Pëlqime
41,353
Pikë
113
Si cdo i ri mendoja se,mund te perballem me cdo sfid,por jeta ka te papritura,dhe nje nga kto eshte covid-19,nga i cili jam prekur dhe un si shumica,por nrm risku seshte i njejt, por gjithsesi besoj se dhe kte sfid do e kaloj me sekses ?
Para se tme prekte,e kisha tmerresisht frike...por pasu u infektova fillova ta pranoja si grip i zakonshem....por ja dola.
Edhe ty te uroj sherim sa me te shpejte dhe mos e mer me frike sepse kalon.??
 

Sole

💙
Kontributor
Regjistruar më
Nov 14, 2019
Mesazhe
31,613
Pëlqime
26,468
Pikë
113
Location
diku!
Si cdo i ri mendoja se,mund te perballem me cdo sfid,por jeta ka te papritura,dhe nje nga kto eshte covid-19,nga i cili jam prekur dhe un si shumica,por nrm risku seshte i njejt, por gjithsesi besoj se dhe kte sfid do e kaloj me sekses ?
Te kaluara☺
Shpresoj ta kalosh lehte.?
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Top