Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Danimarka ndaloi përgjithmonë vaksinën AstraZeneca

Vinjol

Larguar...... ne nji tjeter..... Dimension.......
ANETAR ✓
Regjistruar më
Shk 19, 2020
Mesazhe
3,767
6076fd6885f54047fa4f14a3.jpeg


Danimarka do të braktisë plotësisht vaksinën AstraZeneca Covid-19 për shkak të rrezikut të mpiksjes së rrallë të gjakut. Një nga zyrtarët më të lartë të barnave në vend i ra të fikët teksa prezantonte vendimin në një konferencë për shtyp.
lg.php
Ndërsa Drejtori i Bordit Kombëtar të Shëndetit Soeren Brostroem njoftoi vendimin, drejtoresha e farmakovigjilencës së Agjencisë Daneze të Barnave, Tanja Erichsen, u shemb përtokë.
Rënia e Erichsen shkaktoi panik, ndërsa Brostroem dhe zyrtarë të tjerë u nxituan për ta kontrolluar. Agjencia e ilaçeve më vonë njoftoi se ajo ishte vetëdijësuar, por u dërgua në spital për një kontroll. Asnjë shpjegim nuk u dha për shkakun e gjendjes së të fikëtit.
Danimarka është vendi i parë në botë që pezulloi përhapjen e vaksinës së AstraZeneca e mbërritur në vend në muajin mars, megjithëse një numër vendesh të tjera ndoqën shembullin, midis tyre Franca, Gjermania, Italia dhe Spanja.
Danimarka, megjithatë, është vendi i parë në botë që heq përgjithmonë vaksinë britaniko-suedeze.
 
Shpjegimi biologjik i mpiksjes së gjakut

Në konferencën për shtyp, Søren Brostrøm shpjegoi se ekziston një shpjegim biologjik për efektet anësore që rrisin rrezikun e mpiksjes së gjakut dhe çrregullimeve të trombociteve me vaksinën nga AstraZeneca.

"Kjo është një sindromë e re, një sëmundje krejtësisht e re e quajtur VITT", tha Søren Brostrøm.

Ai më tej shpjegoi se probabiliteti për tu goditur nga efektet anësore serioze është 1 në 40,000. Por ai theksoi në të njëjtën kohë që ky numër i nënshtrohet pasigurisë statistikore, por që tani është bast më i mirë.

Danimarka, në bashkëpunim me Norvegjinë, ka kryer një studim të regjistrit në një kohë shumë të shkurtër, i cili tregon se ekziston një rrezik në rritje i komplikimeve serioze me vaksinën AstraZeneca.

Søren Brostrøm mund të tregojë se ndërlikimi i ri VITT është i ngjashëm me një ndërlikim të ngjashëm me ilaçin Heparin për hollimin e gjakut, i cili në situata të veçanta mund të japë pamjen e sëmundjes serioze me mpiksjen e gjakut dhe çrregullimet e trombociteve.

Përveç kësaj, drejtori mund të njoftojë se rreziku nuk është i kufizuar në një gjini ose moshë specifike.


p.s. një korrigjim i vogël

Nuk përjashton përdorimin në të ardhmen

Fakti që Autoriteti danez i Shëndetit dhe ilaçeve aktualisht po thotë jo përdorimit të vaksinës së AstraZeneca në programin vaksinues danez, nuk do të thotë që vaksina nuk mund të përdoret në një datë të mëvonshme nëse situata ndryshon.

“Unë e kuptoj mirë nëse vendet e tjera që janë në një situatë të ndryshme nga ne zgjedhin të vazhdojnë përdorimin. Nëse ne në Danimarkë do të ishim në një situatë krejt tjetër me p.sh. një valë e 3-të e dhunshme dhe një sistem i kujdesit shëndetësor nën presion, dhe ku nuk kishim arritur aq larg në shpërndarjen e vaksinave, nuk do të hezitoja të përdorja vaksinën, edhe pse kishte komplikime të rralla, por serioze në përdorimin e saj ", tha Søren Brostrøm.

burimi https://dagensmedicin.dk/sundhedsstyrelsen-dropper-astrazeneca-vaccinen-mod-covid-19/
14/04/2021
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.