Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Dhjetë mistere rreth ikonave të famshme që do t'ju lënë gojë hapur

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731
Dhjetë mistere rreth ikonave të famshme që do t'ju lënë gojë hapur

Skulptura e Mikelanxhelos e quajtur David është një shembull i përsosur i anatomisë, por ka një anomali.
Mënyra se si duket Mona Lisa sot është shumë e ndryshme në krahasim me versionin e saj origjinal, shkruan Bright Side.


Ka shumë detaje që na janë fshehur derisa të filloni të shikoni më thellë.

Më poshtë keni 10 zbulime mjaft interesante.


1. Mona Lisa dikur kishte vetulla.
Image

Ne e njohim Mona Lizën pa vetulla dhe qerpikë. Madje u bë gjëja më e njohur për këtë pikturë, përveç buzëqeshjes.
Por jo shumë kohë më parë inxhinierët parizienë zbuluan se, fillimisht, Mona Lisa kishte vetullat dhe qerpikët.
Skanimet prej 240 megapiksel zbuluan gjurmë të vetullës së majtë të Mona Lizës që u shkatërruan nga përpjekjet e restaurimit.


2. Sfinksi i Madh i Gizës ka një bisht.
Image

Kjo pjesë mahnitëse e artit është e njohur zakonisht për pjesën e përparme të saj me kokën dhe putrat.
Në të vërtetë, një Sfinks është një krijesë mitike me kokën e një njeriu, një skifteri, një mace ose një dele dhe trupin e një luani me krahët e një shqiponje.
Skulptura në vetvete është 73 m (240 ft) i gjatë dhe ka një bisht goxha të gjatë.


3. Café Terrace at Night, nga Vincent van Gogh, ka një mesazh të fshehur
.
Image

Një nga teoritë sugjeron që van Gogh synonte që kjo pikturë të ishte një 'Darkë e Fundit' në mënyrë unike .
Si provë, në pikturë, ju mund të shihni 12 persona ndërsa darkojnë të zhytur në një aureolë të verdhë.


4. Statuja e Davidit ka një anomali në sytë e tij
.
Image

Davidi i Michelangelo është një kryevepër e anatomisë njerëzore, por ekziston një anomali .
Syri i djathtë duket drejt përpara ndërsa syri i majtë duket se shikon nga e majta.
Michelangelo me siguri ka llogaritur çdo kënd dhe i ka gdhendur sytë duke llogaritur pozicionin e shikuesit, kështu që statuja do të dukej perfekte nga anët e ndryshme.


5. Është një apartament sekret në majë të Kullës Eiffel
.
Image

Kulla Eiffel gjithashtu ka sekretet e veta.
Gustave Eiffel projektoi një apartament privat për vete në majë të ndërtesës.
Përveç dhomës sekrete, ekziston një bunker sekret poshtë shtyllës jugore të kullës, i cili më pas shkon nëntokë.


6. Rripat e zonjës X u pikturuan në një mënyrë tjetër
.
Image

Piktura Madame X është e njohur për një skandal të vogël që ndodhi për shkak të rripave të saj.
Fillimisht një rrip i fustanit të saj kishte rënë në shpatullën e saj të djathtë, duke sugjeruar mundësinë e zbulimit të mëtejshëm.
Publikut nuk i pëlqente ky detaj zbulues dhe Sargent pikturoi mbi rripin e shpatullave për ta ngritur atë në mënyrë që të dukej më mirë i fiksuar.


7. Numri 7 mund të nënkuptojë shumë për krijuesit e Statujës së Lirisë
.
Image

Statuja e Lirisë ka 7 thumba në kurorën e saj që mund të përfaqësojnë 7 detet dhe 7 kontinentet e botës.
Përveç kësaj, numri 7 është i fshehur në detaje të tjera.
Ka 16 gjethe në pishtar. Nëse shtoni numrat 1 dhe 6, do të merrni 7.
Gjithashtu, ka 25 dritare. 2 + 5 = 7 .


8. Nuk kishte asnjë erminë në pikturën e Leonardo Da Vinçit
.
Image

Kjo mund të jetë qesharake, por piktura Zonja me një Erminë fillimisht nuk kishte një erminë.
Kërkimet treguan se Leonardo da Vinci vazhdonte të ndryshonte mendim. Teknologjia e dritës reflektuese zbuloi disa shtresa .
Artisti pikturoi një portret pa erminë dhe 2 me versione të ndryshme .


9. Skulpturat antike Greke ishin me ngjyra
.
Image

Ne jemi mësuar të shoqërojmë skulpturat klasike greke me mermer të bardhë.
Rezulton se ka prova që shumë statuja ishin pikturuar me ngjyra .
Me kalimin e kohës ngjyrat u tejkaluan dhe u hoqën gjatë pastrimit.
Disa gjurmë të vogla mbetën kështu që është e mundur të identifikohen se cilat ngjyra janë përdorur dhe ku.


10. Peshkatari i vjetër ka një gjëegjëzë brenda
.
Image

Nëse e keni parë ndonjëherë pikturën nga Tivadar Csontváry Kosztka të quajtur Peshkatari i Vjetër , do të kuptonit tonin e saj misterioz.
Për më tepër, mund të përpiqesh të pasqyrosh pjesën e majtë dhe të djathtë do të shihni fytyra krejtësisht të ndryshme - një plak dhe një djall

auto_bc54f45c0087ec338751a6507c1615987129.jpg
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.