• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Diçka nga arti

⚡ZEUS⚡

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
1,535
Vendndodhja
Gjithandej dhe askund
Cupid dhe Psikike është një vepër e realizuar në mermer nga Antonio Canova nga fundi i shek.17.
Cupid & Psikike figuron Kupido(zoti i dashurise), dhe Psikike që është një figurë mistike femëre e mitologjisë të një bukurie te jashtëzakontë sa që njerëzit bënin pelegrinazh për t'a adhuruar. Kjo gjë bënte xheloze edhe perëndeshat, sa që Afrodita si perëndesha e bukurisë, urdhëron të birin Eros (Cupido) që të bëjë të mundur rënjen në dashuri të Psikëse njeriun më të keq të botës, për t'i prishur sadopak imazhin e sajë.
Fakti është që Eros, ra në dashuri për vete me Psikën sapo e pa.
Është ky momenti i tregimit mitologjik, që është shprehur në një bllok mermeri nga artisti Antonio Canova. (Muzeumi louvre Paris)

Fund jave të këndshme :)

 

⚡ZEUS⚡

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
1,535
Vendndodhja
Gjithandej dhe askund
Një engjëll që përpiqet të ndryshojë rrjedhën e ngjarjeve duke parandaluar që Koha (Perendia Cronus) të shpalosë rrotullën në të cilën është regjistruar fati i njerëzimit. Piktura e vitit 1882, i përket një koleksioni privat, nga piktori Raphaelit Waltern Crane.
FB_IMG_1629201587251.jpg
 

⚡ZEUS⚡

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
1,535
Vendndodhja
Gjithandej dhe askund
Kur, në 1512, Michelangelo përfundoi përfundimisht afreskun në tavanin e Kapelës Sistine, e konsideruar si një nga veprat më të famshme në historinë e artit, kardinalët përgjegjës për kujdesin e veprave mbetën për orë të tëra duke parë dhe admiruar afreskun madhështor.
Pas analizës, ata u ribashkuan me mjeshtrin dhe i thanë t'a bënte përsëri! Pakënaqësia, natyrisht nuk i drejtohej të gjithë punës, por një detaji në dukje të parëndësishëm.
IMG_20210912_184548.jpg
Michelangelo kishte vizatuar panelin e krijimit të njeriut me gishtat e Zotit dhe Adamit që preknin njëri -tjetrin. Kardinalët kërkuan që ata të mos preknin njëri -tjetrin, por që gishtat e të dyve të ndaheshin, dhe me të vërtetë, që gishti i Zotit të ishte gjithnjë i shtrirë në maksimum, por që ai i Adamit u kontraktua në nyjën e fundit.
cr-1-2.jpg
Një detaj i thjeshtë, por me një kuptim befasues: Zoti është aty, por vendimi për ta kërkuar atë varet nga njeriu. Nëse dëshiron, ai do ta shtrijë gishtin e do ta prekë, por nëse nuk dëshiron, mund të shkojë gjithë jetën pa e kërkuar.
IMG_20210912_184640.jpg
Nyja e fundit e gishtit të kontraktuar të Adamit përfaqëson kështu vullnetin e lirë..!
 
Top