Miresevjen në Netedy.com - Vendodhja e te gjithe forumisteve shqiptar

Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com!

“Dielli artificial” i Koresë së Jugut vendos një rekord të ri botëror

Helena

Don't stop me
Anetar i Stafit
MODERATOR
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
5,546
Pëlqime
5,729
Pikë
113
Location
Me kembe ne toke
“Dielli artificial” i Koresë së Jugut vendos një rekord të ri botërorQendra Kërkimore KSTAR e Koresë së Jugut në Institutin e Energjisë së Shkrirjes (KFE), ishte në gjendje të tejkalojë rekordin e saj botëror të vitit 2019 për kohën më të gjatë të funksionimit të një reaktori bërthamor. Plazma brenda reaktorit mbajti një temperaturë prej më shumë se 100 milionë gradë Celsius për 20 sekonda. Kjo tingëllon si pak, por është një hap i madh për kërkime mbi bashkimin bërthamor, transmeton Telegrafi.
Megjithëse aktualisht ka disa reaktorë të shkrirjes bërthamore, përveç Koresë së Jugut në Kinë dhe Francë, këto pajisje nuk përdoren ende për të gjeneruar energji. Stacionet kërkimore aktualisht po kërkojnë një mënyrë për ta bërë procesin kompleks fitimprurës.


Në një shkrirje bërthamore, atomet bashkohen. Duhet krijuar një mjedis i duhur për këtë. Atomet e hidrogjenit të rëndë nxehen fort atje. Plazma që rezulton duhet të arrijë një temperaturë prej mbi 100 milionë gradë. Vetëm atëherë mund të fillojë bashkimi bërthamor. Gjenerohet aq shumë nxehtësi, saqë mund të mbahet përgjithmonë pa shtuar ndonjë energji shtesë. Nxehtësia që rezulton operon me një turbinë me avull dhe një gjenerator.
Si-Woo Yoon, drejtori i Qendrës Kërkimore KSTAR, e quajti zhvillimin “një pikë kthese të rëndësishme” në garën për teknologjinë që do ta bënte të disponueshëm komercialisht një reaktor të tillë.

Telegrafi
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Top