Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Dijetarii egjiptian: Faraonët agjëronin 30 ditë, e njihnin Natën e Kadrit

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731
Dijetari egjiptian: Faraonët agjëronin 30 ditë, e njihnin Natën e Kadrit


Dijetarii egjiptian: Faraonët agjëronin 30 ditë, e njihnin Natën e Kadrit


Dijetari egjiptian, Wassim Al-Sisi, tha se megjithëse Islami nuk u zbulua gjatë periudhës së Faraonëve, ata zakonisht agjëronin për 30 ditë dhe e dinin Natën e Kadrit.

Al-Sisi shtoi se “zotëria ynë ishte i pari nga të dërguarit dhe ata që i paraprinë atij ishin profetë që nuk kishin një mesazh”, duke shpjeguar se “ekzistonte një i ashtuquajtur” besim pesë-vjeçar “që përfshinte monoteizmin, siç është martirizimi në Islam, duke vërejtur se “fjala agjërim është një fjalë e lashtë egjiptiane. “Do të thotë sau, që do të thotë të absenosh”.

Dijetari egjiptian, citoi thënien e Zotit të Plotfuqishëm: “Ata që besojnë, agjërimi është caktuar për ju ashtu siç është shkruar për ata para jush, se ndoshta do të keni lindjen e diellit që kur perëndoi dielli 30 ditë më parë”.

Al-Sisi vuri në dukje se pas Ramazanit kishte festat më të mëdha dhe u quajt “Shish Lam Zoti i tij”, dhe “Shish Lam” do të thotë paqe dhe “Zoti i tij” nënkupton i madh, pra “Festa e Madhe e Paqes”.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.