Mirë se vini në forum vizitor,

Për të hyrë në përmbajtjen e forumit dhe të gjitha shërbimet tona, duhet të regjistroheni ose të identifikoheni në forum. Anëtarësimi në forum është plotësisht falas.

Gëzuar Festat e Nëntorit / Mbremje me DJ-ERIOSTI Ora 20:00

Radio NETEDY organizon mbremje Festive per festat e Nentorit 28 dhe 29 nga ora 20:00 me DJ DJ ERIOSTI Deshira Muzikore Pershendetje dhe Urime kenaqesi pa fund. Ju mire-presim ne www.radionetedy.com

Rrespektoni Masat e Covid-19 😷

Nga tregu te transporti publik, nga qendra tregtare te vendi i punës, qëllimi i tij është të zvogëlojë rrezikun e koronavirusit për të gjithë ne në të gjitha fushat ku jemi bashkë. Maska 😷 largësia ↔️ pastrimi 🧼 le t'i kushtojmë vëmendje.

Keni probleme me anëtarësimin?

Për shkak të ndryshimit të strukturës së forumit, janë vendosur disa kufizime, nëse nuk mund të shkruani një mesazh dhe të hapni një temë, hyni në lidhjen në titull dhe hapni temën tuaj.

Bëhu pjes e Chatit 📱

Netedy.com një vend argëtimi dhe i sigurt njohjesh online. Bisedoni, takohuni dhe ndërtoni marrëdhënie afatgjatë. Të dhënat tuaja personale janë gjithmonë të mbrojtura. Siguria e përdureseve tanë është përparësia jonë kryesore.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Dionisi, Zoti grek i verës dhe dëfrimeve, zbulohet gjatë një gërmimi arkeologjik në Rome

Hera

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
43,017

Dionisi, Zoti grek i verës dhe dëfrimeve, zbulohet gjatë një gërmimi arkeologjik në Rome​

Nga Albert Vataj

Një bust mermeri 2,000-vjeçar i gjetur brenda një muri mesjetar në Romë mund të përshkruajë fytyrën e Dionisit, perëndisë së lashtë të verës dhe festimit. Ekspertët thonë se ka të ngjarë që ky fragment të jetë një pjesë e një statuje shumë më të madhe, dhe kishin sy të bërë nga xhami ose guri i çmuar.

Zbulimi u bë gjatë gërmimeve në zemër të qytetit, pranë Roman Forum. Koka i përket një statuje të madhe të perëndisë, që daton në kohën e perandorisë romake. Arkeologët ishin duke bërë gërmime arkeologjike në një mur mesjetar për të gjetur eshtra, kur gjetën kokën e mermertë, për të cilën ata besojnë se është Dionisi, të cilin romakët e njohin si Bakus.

Ata thanë se statuja ishte e ngjeshur në mur, dhe ishte ripërdorur si material ndërtimi, gjë që ndodhte shpesh në periudhën mesjetare. “Roma vazhdon të na surprizojë çdo ditë”-tha kryebashkiakja Virginia Raggi Sipas Claudio Parisi Presicce, drejtori i muzeut arkeologjik të Romës, statuja daton midis shekullit të parë para Krishtit, dhe shekullit të dytë të erës sonë.
Sikurse duhet grekët nuk e konsideronin Dionisin vetëm zot të verës dhe të vreshtarisë, por poashtu edhe mbrojtës të kopshtarisë dhe të kaçubave të cilave ua ka dhënë fresikinë dhe lëngshmërinë, edhe zot të plleshmërisë. Pasi vreshtaria dhe pemtaria kërkojnë zell dhe punë, e kanë nderuar si nismëtar të këtyre veprimtarive dhe njëherit dhe si dhurues të begatisë që dalin prej tyre. Si zot të verës e kanë nderuar, para së gjithash, për arsye se njerëzit i ka liruar prej brengave dhe ishte burim i haresë jetësore. Me dhuratat e veta e freskonte shpirtin dhe trupin, nxiste dashamirësinë, sillte ahengje dhe dashuri, artistëve u ka mundësuar zhvillimin e plotë të energjisë krijuese. Gjitha këto dhurata kanë qenë dhe mbetur dhe është e pamundur të paguhen me çfarëdo kuptohet, vetëm me kusht në qoftë se me rastin e shprehjes së respektit Dionisit i përmbahemi parimit të lashtë “smeden agan” – “asgjë tepër”.

Lajmet e deritanishme bëjnë të ditur se pas një pune restauruese, koka e perëndisë së verës dhe dëfrimeve frelëshuara, do t’i paraqitet publikut.
 

Gjyshi

Kontributor
Regjistruar më
Mar 31, 2018
Mesazhe
8,580
Mos tallni trapin me kto budalliqe mor.
1 Zot ka.
Kto mrrokllat jan te sajume me dor , hidh balt e hidh shurr nven ujit ene ja ca budalliqesh nxirrni.
 

Mysterious

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
May 11, 2022
Mesazhe
391
Fallco cdo gjo fallco, greket nuk kan histori greket e kan blere historine, greket jan popuj sllave qe kan ardh nga egjipti ose vende te tjera!
 

Mysterious

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
May 11, 2022
Mesazhe
391

Dionisi, Zoti grek i verës dhe dëfrimeve, zbulohet gjatë një gërmimi arkeologjik në Rome​

Nga Albert Vataj

Një bust mermeri 2,000-vjeçar i gjetur brenda një muri mesjetar në Romë mund të përshkruajë fytyrën e Dionisit, perëndisë së lashtë të verës dhe festimit. Ekspertët thonë se ka të ngjarë që ky fragment të jetë një pjesë e një statuje shumë më të madhe, dhe kishin sy të bërë nga xhami ose guri i çmuar.

Zbulimi u bë gjatë gërmimeve në zemër të qytetit, pranë Roman Forum. Koka i përket një statuje të madhe të perëndisë, që daton në kohën e perandorisë romake. Arkeologët ishin duke bërë gërmime arkeologjike në një mur mesjetar për të gjetur eshtra, kur gjetën kokën e mermertë, për të cilën ata besojnë se është Dionisi, të cilin romakët e njohin si Bakus.

Ata thanë se statuja ishte e ngjeshur në mur, dhe ishte ripërdorur si material ndërtimi, gjë që ndodhte shpesh në periudhën mesjetare. “Roma vazhdon të na surprizojë çdo ditë”-tha kryebashkiakja Virginia Raggi Sipas Claudio Parisi Presicce, drejtori i muzeut arkeologjik të Romës, statuja daton midis shekullit të parë para Krishtit, dhe shekullit të dytë të erës sonë.
Sikurse duhet grekët nuk e konsideronin Dionisin vetëm zot të verës dhe të vreshtarisë, por poashtu edhe mbrojtës të kopshtarisë dhe të kaçubave të cilave ua ka dhënë fresikinë dhe lëngshmërinë, edhe zot të plleshmërisë. Pasi vreshtaria dhe pemtaria kërkojnë zell dhe punë, e kanë nderuar si nismëtar të këtyre veprimtarive dhe njëherit dhe si dhurues të begatisë që dalin prej tyre. Si zot të verës e kanë nderuar, para së gjithash, për arsye se njerëzit i ka liruar prej brengave dhe ishte burim i haresë jetësore. Me dhuratat e veta e freskonte shpirtin dhe trupin, nxiste dashamirësinë, sillte ahengje dhe dashuri, artistëve u ka mundësuar zhvillimin e plotë të energjisë krijuese. Gjitha këto dhurata kanë qenë dhe mbetur dhe është e pamundur të paguhen me çfarëdo kuptohet, vetëm me kusht në qoftë se me rastin e shprehjes së respektit Dionisit i përmbahemi parimit të lashtë “smeden agan” – “asgjë tepër”.

Lajmet e deritanishme bëjnë të ditur se pas një pune restauruese, koka e perëndisë së verës dhe dëfrimeve frelëshuara, do t’i paraqitet publikut.
Ky qeka 2000 vjecar dmth sipas historise qeka 1500 vjet mbas qyteterimit te durrsit si qytet, kjo i thote te gjitha qe kan blere historine! GREKET OSE HELENET NUK EKZISTOJNE!
 

Wabi-sabi

VIP
Nt2 V.I.P
Regjistruar më
Apr 12, 2021
Mesazhe
4,688
Ky qeka 2000 vjecar dmth sipas historise qeka 1500 vjet mbas qyteterimit te durrsit si qytet, kjo i thote te gjitha qe kan blere historine! GREKET OSE HELENET NUK EKZISTOJNE!
Si nuk ekzistojne, pse nga e ka origjinen pederastlliku ? ?
 

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Regjistrohu

Krijimi i një llogarie në forum është plotësisht falas.

Regjistrohuni tani
Hyr

Nëse keni një llogari, ju lutemi identifikohuni

Hyr

Postime të reja