Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Disa fakte që duhet të dini për ataket e panikut.

Ajogoca1

Kontributor
Regjistruar më
Shk 6, 2021
Mesazhe
11,666
  • Ataket e panikut janë episode intensive të frikës,të cilat janë aq të forta saqë munden të nxisin frikën se ju do të vdisni,po cmendeni,do t’ju bjerë të fikët ose humbja e kontrollit.
  • Simptomat e atakëve të panikut janë aq të forta e kërcënuese saqë ju krijojnë bindjen se ndodheni në një rrezik të tmerrshëm.
  • Ataket e panikut nuk janë të rrezikshme por situata është e tillë që ju bind se jeni në rrezik.
  • Pikërisht këtë bën paniku,ju bind se nuk jeni të sigurtë.
  • Ataket e panikut duket sikur vijnë nga asgjëja dhe zakonisht zgjasin 20-30 minuta dhe arrijnë kulmin në 10 minuta.
  • Ataket e panikut janë dicka e vërtetë dhe simptomat që ju përjetoni janë të vërteta.

Edlira Durmishaj/psikologe
 
Kisha probleme me frymëmarrjen para ca muajsh përreth 3-4 muaj.

Atak paniku më thanë.
 
Kisha probleme me frymëmarrjen para ca muajsh përreth 3-4 muaj.

Atak paniku më thanë.

Edhe une e kisha para disa vitesh! Ankth e panik me thane...

Laringit ishte ??
 
Edhe une e kisha para disa vitesh! Ankth e panik me thane...

Laringit ishte ??
E imja jo..
Ish ndryshe
Seriozisht po mbytesha
 
epo te dashtun jetojme ne kohen panikut …

makinerite shkencore, propagandistike, politike, financiare, jane ne sherbim te nanshtrimit te qanies njerzore, te uljes se tij, te skllavrimit te vecimit te tkurrjes deri sa te arrijne ne shperfyterimin e tij..

une jam pajis me
mburoje
 
E imja jo..
Ish ndryshe
Seriozisht po mbytesha

Ndryshimi mes tendes dhe times eshte se ti kishe thjeshte ndjesine se po mbytesh por gjithsesi nuk ke per tu mbytur. Edhe pse si perjetim duhet te jete po aq i trmerrshem sa nje mbytje e vertete.
Ndersa une mbytesha vertete.
 
Kulmi ankthit dhe panikut eshte frika nga frika.
Kur kupton se ajo qe perjeton eshte thjesht frike jo reale ateher fillon te kesh frike nga frika jote e pakontrolluar. Ne teori kur e kupton problemin kjo duhet te ndihmoje por mekanizmi psikollogjik qe prodhon frike ne menyre iracionale gjen serish nje menyre per te prodhuar frike. Behet cikel vicioz qe veshtire te dalesh.
 
Kaq njeri i mire nuk jam te kem frike ?
 
Simptomat jan te njejta me nje atak kardiak por nga kjo nuk vdes ? ruani qetsin po ju ndodhi
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.