• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Djegiet ( Combustio )

TinkerBell

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
887
Djegiet janë lezione të lëkurës që mund të ndodhin gjatë kontaktit me flakën , lëngjet e nxehta , avujtë , elektricitetit apo produkteve kimike.
Klasifikohen në :

1. Djegiet e shkallës së I ( Combustio Erythematosa )
Karakterizohen me : skuqje , ënjtje , dhembje dhe ndjenjë e shtrëngimit të lëkurës.
Çfarë duhet bërë ? Ndihmon uji , sidomos uji i ngrirë , duhen larguar aksesorët si unazat , këpucë etc sepse mund të komprimitojnë qarkullimin e gjakut.
View attachment 13537

2. Djegiet e shkallës së II ( Combustio Vesiculosa )
Karakterizohen me : shfaqjen e fluskave ( vezikulave ) me madhësi të ndryshme , të mbushura me lëng të kthjellët ose të turbulltë me ngjyrë të verdhë , dhembja dhe ënjtja janë më të shprehura.
Çfarë duhet bërë ? Uj sigurisht , duhet fashuar plaga sepse rrezikon infeksionet.
View attachment 13540


3. Djegiet e shkallës së III ( Combustio Escharotica )
Karakterizohen me : dëmtime të shtresës së thellë të lëkurës dhe indit nënlëkuror , lëkura e regjur me ngjyrë të bardhë dhe dhembje të tmerrshme.
View attachment 13539

4. Djegiet e shkallës së IV ( Carbonificatio )
Lëkura , indi nënlëkuror dhe kërci marrin ngjyrë kafe në blu / zezë , çarje të indeve dhe fraktura të kockave.
View attachment 13541

*** Më bëri përshtypje shumë kjo vajza Catrin Pugh , është një shembull i gjallë për të shpresuar dhe mos u dorëzuar kurrë : )
View attachment 13542
Në videon më poshtë , tregon eksperiencën e saj sesi i ka mbijetuar 96% të djegieve që ka pësuar.


 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!
Top