Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Djegiet ( Combustio )

TinkerBell

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Gush 22, 2017
Mesazhe
856
Djegiet janë lezione të lëkurës që mund të ndodhin gjatë kontaktit me flakën , lëngjet e nxehta , avujtë , elektricitetit apo produkteve kimike.
Klasifikohen në :

1. Djegiet e shkallës së I ( Combustio Erythematosa )
Karakterizohen me : skuqje , ënjtje , dhembje dhe ndjenjë e shtrëngimit të lëkurës.
Çfarë duhet bërë ? Ndihmon uji , sidomos uji i ngrirë , duhen larguar aksesorët si unazat , këpucë etc sepse mund të komprimitojnë qarkullimin e gjakut.
View attachment 13537

2. Djegiet e shkallës së II ( Combustio Vesiculosa )
Karakterizohen me : shfaqjen e fluskave ( vezikulave ) me madhësi të ndryshme , të mbushura me lëng të kthjellët ose të turbulltë me ngjyrë të verdhë , dhembja dhe ënjtja janë më të shprehura.
Çfarë duhet bërë ? Uj sigurisht , duhet fashuar plaga sepse rrezikon infeksionet.
View attachment 13540


3. Djegiet e shkallës së III ( Combustio Escharotica )
Karakterizohen me : dëmtime të shtresës së thellë të lëkurës dhe indit nënlëkuror , lëkura e regjur me ngjyrë të bardhë dhe dhembje të tmerrshme.
View attachment 13539

4. Djegiet e shkallës së IV ( Carbonificatio )
Lëkura , indi nënlëkuror dhe kërci marrin ngjyrë kafe në blu / zezë , çarje të indeve dhe fraktura të kockave.
View attachment 13541

*** Më bëri përshtypje shumë kjo vajza Catrin Pugh , është një shembull i gjallë për të shpresuar dhe mos u dorëzuar kurrë : )
View attachment 13542
Në videon më poshtë , tregon eksperiencën e saj sesi i ka mbijetuar 96% të djegieve që ka pësuar.


 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.