Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Drejtëshkrimi! Gjuha shqipe.

Socialdisexpert

Social_distance_expert
ANETAR ✓
Regjistruar më
Shta 2, 2020
Mesazhe
7,207
Reformat duhen nisur nga gjuha

Për të vërejtur se në çfarë derexheje është shteti sot mjafton të shihen dokumentet e tij. Çdo ditë e më keq. Në rrjete sociale qarkulloi sot kjo shkresë. Ndër të tjera në të vërehen:

-Mungesa të germës “ë”.
-Përdorimi i fjalëve të zakonshme si “oficer”, “mjeko-ligjore”, “ekspertë”, me germa të mëdha sikur të ishin emra të përveçëm.
-Mungesa të germave në fjalë, apo keqshkrime të fjalëve. (Është e tmerrshme të vëresh se ende nuk dinë se fjala “çfarë” shkruhet pa apostrof).
-Mosvendosja e apostrofit në trajtat e shkurtra (t’i, t’u, etj).
-Shkrimi i keq i adresave. Rrugën e shkruajnë pa thonjëza, si fjalë të zakonshme me germë të vogël.
-Prania germës “I” të madhe në mes të fjalisë, sespe ende nuk dinë që ka program kompjuterik edhe shqipja.
-Shkurtesa të panevojshme të institucioneve në format “Kom.Pol.”. Nuk ka arsye për mosshkrimin e plotë dhe të qartë të tyre.

Marre ne FB nga K. Dervishi
FB_IMG_1607287066130.jpg
 
Last edited by a moderator:
Unë e kam pikë të dobët drejtëshkrimin
Urrej mungesën e ë-së dhe vendosjen e saj vend e pa vend
Shkurtesat : flm, sps, klm, çpb etj
Ngatërresat xh dhe gj e q me ç
 
Po injorantet nuk e kuptojne qe gjuha e perditeshme nuk perdoret ne shkresa zyrtare. Nuk kan faj sepse aq din aq bejn.
Partia ben te veten dhe ti e di mire kete gje sepse je vete ne Tirane.
 
Unë e kam pikë të dobët drejtëshkrimin
Urrej mungesën e ë-së dhe vendosjen e saj vend e pa vend
Shkurtesat : flm, sps, klm, çpb etj
Ngatërresat xh dhe gj e q me ç
Andej nga anet e tua e perdorin shum gj edhe mua emrin me gj ma thon shoqnia?
 
Unë e kam pikë të dobët drejtëshkrimin
Urrej mungesën e ë-së dhe vendosjen e saj vend e pa vend
Shkurtesat : flm, sps, klm, çpb etj
Ngatërresat xh dhe gj e q me ç
Keshtu mendoj dhe un si ty ?
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.