Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Drejtëshkrimi! Gjuha shqipe.

Jallahhh paska ps sherr mes femrave?????? ???? e sme thirret????
@Rrelse je 1she ?
Tema: di t shkruaj mir (punoj perkthyse) po ktu pertoj si vej veshin.
 
Tema dhe diskutimi interesant.
Ka dicka me titullin e temes qe nuk shkon, mbase eshte shkruar gabim.

73651
 
Mendoj se e shkruaj mire gjuhën shqipe dhe mundohem te mos bëj gabime është e puna e tillë qe duhet drejtshkrimi por si këtu në forum dhe në telefon mendoj se bëj gabime
 
Mendoj se e shkruaj mire gjuhën shqipe dhe mundohem te mos bëj gabime është e puna e tillë qe duhet drejtshkrimi por si këtu në forum dhe në telefon mendoj se bëj gabime
Shenjat e pikesimit ?
 
E kam shpjeguar ne komente te mepareshme pse "Gluha" dhe jo "Gjuha".
?
A mund te ma shpjegosh si expert qe je pse duhet te shkruhet: "Drejtëshrimi" dhe jo "Drejtshkrimi" Une mendoj se ne kete rast "ë" bie ose nuk ka me vend per te aty.
 
A mund te ma shpjegosh si expert qe je pse duhet te shkruhet: "Drejtëshrimi" dhe jo "Drejtshkrimi" Une mendoj se ne kete rast "ë" bie ose nuk ka me vend per te aty.
"ë-ja" vendoset sepse sipas rregullave te gjuhes shqipe, bashketingelloret duhen ndare me nje zanore. Sigurisht qe ka dhe perjashtime por ky eshte rregulli i pergjitheshem. Ne shume raste "ë-ja" apo ndonje shkronje tjeter vendoset por eshte e bute dhe bie kur shqipetohet.
Keto rregulla vlejne per gjuhen standarte apo letrare apo zyrtare, quaje si te duash.
 
"ë-ja" vendoset sepse sipas rregullave te gjuhes shqipe, bashketingelloret duhen ndare me nje zanore. Sigurisht qe ka dhe perjashtime por ky eshte rregulli i pergjitheshem. Ne shume raste "ë-ja" apo ndonje shkronje tjeter vendoset por eshte e bute dhe bie kur shqipetohet.
Keto rregulla vlejne per gjuhen standarte apo letrare apo zyrtare, quaje si te duash.
Atehere si ma shpjegon qe tek asnje rastet e meposhtem nuk esht vendosur "ë"ja apo je me i qut se kto ti?!
737247372573726
?
 
Atehere si ma shpjegon qe tek asnje rastet e meposhtem nuk esht vendosur "ë"ja apo je me i qut se kto ti?!
View attachment 73724View attachment 73725View attachment 73726
?
Keshtu me kujtohet qe e kam mesuar dhe kete rregull zbatoj. Zakonisht ne shtetet normale dhe te zhvilluara, mbahet nje konferenc per gjuhen, me duket rreth çdo 10 vjete, ku njerez te fushes se gjuhesis caktojn rregullat per gjuhen standarte. Shtojne, ndryshojne ose heqin disa rregulla pasi qe gjuha evolon me kohen dhe se disa rregulla duhen pershtatur.
Ne Shqiperi ka diku 30-40vjet qe nuk ndodh nje gje e tille.
 
Keshtu me kujtohet qe e kam mesuar dhe kete rregull zbatoj. Zakonisht ne shtetet normale dhe te zhvilluara, mbahet nje konferenc per gjuhen, me duket rreth çdo 10 vjete, ku njerez te fushes se gjuhesis caktojn rregullat per gjuhen standarte. Shtojne, ndryshojne ose heqin disa rregulla pasi qe gjuha evolon me kohen dhe se disa rregulla duhen pershtatur.
Ne Shqiperi ka diku 30-40vjet qe nuk ndodh nje gje e tille.
Ne rregulloren e pergjithshme mund te jete ashtu sikur thua ti...por ka dhe disa rregulla te pervecem qe i zgjidhin keto dilema...un nuk kam shkolle me i shpjegu kto rregulla thjesht me te degjuar i kam.?
 
Ne rregulloren e pergjithshme mund te jete ashtu sikur thua ti...por ka dhe disa rregulla te pervecem qe i zgjidhin keto dilema...un nuk kam shkolle me i shpjegu kto rregulla thjesht me te degjuar i kam.?
Po te shohesh dhe vitin e botimit te kopertina e librave me lart, shikon qe jan botime te viteve '70 se keto te soteshmet len per te deshiruar.
Libri i Ali Dhrimo-se jam kurrshtar ta di kur e ka botuar sepse e njohe si akademik dhe autor te zot qe ben publikime cilesore.
 
Rregullat e shkrimit dhe kendimit te gjuhes shqipe jan vendosur tashme, Nuk esht me nevojshme qe te botohen libra me shumice pa lidhje nga individe. Jam dakort qe instituti akademik perkates ti rishikoje dhe ti redaktoje nga ndonje gabim apo paqrtesi a ku ta di une.....
Meqe me pyete: e ka botuar ne vitin 2011. Une mendoj se nuk e ka botuar per ndonje arritje shkencore por si rrjedhoje te nje kerkese ne qarkullim i botimit te akademis se shkencave.?
 
Të pakënduar

Lutem që Genc Sejko të komunikojë me shoqen inspektore shkeljen e rregullave të drejtshkrimit të gjuhës shqipe në komunikimin që ka pasur me të.
Shkruhet “unë” dhe jo “un”. Fjala “inspektorja” shkruhet me germë të vogël se nuk është emër i përveçëm (aq më tepër që këta lloje i kemi me tonelata). Një inspektor nuk është as mbret e as president. Po ashtu “nr.” dhe “shefi” shkruhen me germë të vogël si çdo fjalë tjetër. “Policimi” nuk ekziston në fjalorin e gjuhës shqipe si fjalë. Lëre pastaj tekstin që vijon nga mosnjohja e germës “ë”, se kjo do vite të mësohet. Kushedi çfarë beterri janë shkresat e këtyre. Nuk do u dalë rroga për gjobat që duhet të paguajnë për padije në përpilimin e akteve zyrtare dhe moshkrim të gjuhës zyrtare.

(Nuk po flas për anën tjetër sepse këto tekste nuk kanë asnjë fuqi ligjore)

Postimi i marre ne FB nga K. Dervishi
74453
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.