Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

“Duhet të infektohen 60% e britanikëve për të fituar imunitetin popullata”/ Johnson: Shumë nga të dashurit tanë do të vdesin

Vinjol

Larguar...... ne nji tjeter..... Dimension.......
ANETAR ✓
Regjistruar më
Shk 19, 2020
Mesazhe
3,767
jo.jpg



“60% e britanikëve do të duhet të kontraktojnë Coronavirus për të zhvilluar imunitetin”. Fjalët në Sky News nga Sir Patrick Vallance, një nga dy autoritetet e larta mjekësore të qeverisë së Boris Johnson, kanë shkaktuar shumë debate.






“Po, Coronavirus është një sëmundje e keqe, por në shumicën e rasteve ka vetëm simptoma të buta. virusi mbase do të kthehet dhe vitin tjetër ”. “Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të zhvillohet imuniteti i popullsisë për të mbajtur virusin nën kontroll në një afat të gjatë “, citon La Repubblica fjalët e tij.
Vallance flet për imunitetin e popullsisë të fituar përmes infeksionit koronavirus, jo për shkak të vaksinimeve masive, siç ndodh zakonisht. Gjithashtu edhe për faktin se një vaksinë për Covid19 nuk është ende atje dhe mund të arrijë vetëm brenda një viti. “Me 60% të popullatës të infektuar me virus, do të kishim imunitet të tyre,” tha Vallance për Sky News.
Fjalë polemike këto. Për disa, teoria e Vallance përfaqëson një rrezik të madh që mund të rezultojë në vdekjen e të paktën qindra mijëra njerëzve britanikë me qëllim të zhvillimit të imunitetit masiv dhe ndalimit të infeksionit. Britanikët janë në total 67 milion, dhe 60% janë rreth 40 milion. Edhe nëse në rënie e sipër llogaritet një normë vdekshmërie prej 1%, kjo qasje mund të kishte një “kosto” prej të paktën 400 mijë vdekje, në rastin më të mirë.
Për të mos përmendur që kujdesi shëndetësor britanik mund të shembet shpejt me një ortek të pacientëve. Për më tepër, nuk ka siguri se kjo metodë do të funksionojë: Covid19 duket një virus i ndryshueshëm dhe deri më tani nuk është provuar përtej çdo dyshimi të arsyeshëm se ai nuk mund të kthehet sërish pas shërimit të pacientit.
Por kjo është, tani e qartë, qasja e qeverisë britanike ndaj Coronavirus. Dhe dje Kryeministri Johnson e tha atë në një konferencë për shtyp në Londër: “kjo është kriza më e rëndë shëndetësore në një gjeneratë, shumë nga të dashurit tanë do të vdesin”. Një strategji krejtësisht e kundërt me atë të Italisë, e cila ka mbyllur të gjithë vendin.


Top Channel
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.