Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Dy minerale që nuk janë parë kurrë më parë në Tokë gjenden brenda një meteori 17 tonësh

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Dy minerale që nuk janë parë kurrë më parë në Tokë gjenden brenda një meteori 17 tonësh​

Nga
American Eye
-



Dy minerale që nuk janë parë kurrë më parë në Tokë janë zbuluar brenda një meteori masiv në Somali. Ato mund të mbajnë të dhëna të rëndësishme se si formohen asteroidët.

Mineralet të reja u gjetën brenda një fete të vetme prej 70 gram të marra nga meteori 16,5 ton El Ali, i cili u rrëzua në Tokë në vitin 2020. Shkencëtarët i quajtën mineralet elaliite sipas meteorit dhe elkinstantonite sipas Lindy Elkins-Tanton, drejtori menaxhues i Iniciativës Ndërplanetare të Universitetit Shtetëror të Arizonës dhe hetuesi kryesor i misionit të ardhshëm Psyche të NASA-s, i cili do të dërgojë një sondë për të hetuar asteroidin e pasur me minerale për prova se si u formuan planetët e sistemit tonë diellor .

“Sa herë që gjeni një mineral të ri, kjo do të thotë se kushtet aktuale gjeologjike ishin të ndryshme nga ajo që ishte gjetur më parë,” Chris Herd, një profesor në Departamentin e Shkencave të Tokës dhe Atmosferës në Universitetin e Albertës, tha në një deklaratë se: “Kjo është ajo që e bën këtë emocionuese. Në këtë meteorit të veçantë kemi dy minerale të përshkruara zyrtarisht që janë të reja për shkencën.”

Studiuesit e klasifikuan El Aliun si një meteorit kompleks i hekurit IAB, një lloj i bërë prej hekuri meteorik të ngjeshur me copa të vogla silikatesh. Gjatë hetimit të fetës së meteorit, detajet e mineraleve të reja tërhoqën vëmendjen e shkencëtarëve. Duke i krahasuar mineralet me versionet e tyre që ishin sintetizuar më parë në një laborator ata ishin në gjendje t’i identifikonin me shpejtësi ato si të regjistruara rishtazi në natyrë.

Studiuesit planifikojnë të hetojnë më tej meteoritet në mënyrë që të kuptojnë kushtet në të cilat u formua asteroidi i tyre mëmë. Ekipi po shqyrton gjithashtu aplikimet e mineraleve në shkencën materiale.

Megjithatë, njohuritë e ardhshme shkencore nga meteori El Ali mund të jenë në rrezik. Meteori tani është zhvendosur në Kinë në kërkim të një blerësi të mundshëm, i cili mund të kufizojë aksesin e studiuesve në shkëmbin hapësinor për hetim.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.