Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Ë,ë,Ç,ç GëRMAT E VEÇANTA TE GJUHËS TONë TË BUKUR. MUND TË VEPRONI KËSHTU: për Windows

U

Universal

Guest
Ë,ë,Ç,ç GëRMAT E VEÇANTA TE GJUHËS TONë TË BUKUR. MUND TË VEPRONI KËSHTU: për Windows


Shkronja ose gërma "Ë" Shtypni tastin "Alt" dhe numrin 0203

Shkronja ose gërma "ë" Shtypni tastin "Alt" dhe numrin 137

Shkronja ose gërma "Ç" Shtypni tastin "Alt" dhe numrin 128

Shkronja ose gërma "ç" Shtypni tastin "Alt" dhe numrin 135


VINI RE : Nqs doni të përshpejtoni me disa hapa të automatizuar ath mund të provoni si e ndërtova unë.


1)Ndërto një mesazh ikone (.ico) me programin e prefuar që keni.

Ruaje në formatin .ico mundësisht me emrin gërma ë.ico

Ose .png ose .jpg .Pastaj trasformoni këto imazhe në formatin .ico (imazhe ikona)

Këshilloj programin "Pixillion Image Converter Software" por mund të përdorni cilindo program që dëshironi
clear.png



2)Hap një faqe notepad she kopioni si më poshtë:

------------------------------------------------------------------------------------------------------

#NoEnv ; Recommended for performance and compatibility with future AutoHotkey releases.

; #Warn ; Enable warnings to assist with detecting common errors.

SendMode Input ; Recommended for new scripts due to its superior speed and reliability.

SetWorkingDir %A_ScriptDir% ; Ensures a consistent starting directory.

^e::

Send, ë

Return

------------------------------------------------------------------------------------------------------

VINI RE : 4 rradhët e para janë të pandryshueshme. Janë thjesht përcaktime dhe kushte

rradha e 5 [ ^e:: ] tregon : që mbaj shtypur tastin CTRL + e (Ctrl=^ , e=e , ::= mbyll shprehjen)

Rradha e 6 shtyp në dokument gërmën/shkronjën "ë"

Rradha e 7 mbyll ciklin

KUJDES : Ruani dokumentin si gërma ë.ahk


3)Shkarkoni programin AutoHotkey nga adresa https://www.autohotkey.com/ dhe hape .

Ngarko File e mësipërm gërma ë.ahk dhe mundësisht imazhin gërma ë.iko

Resultati do jetë gërma ë.exe . Çdo herë që shtypni Ctrl+e shtypet ngërma ë.

Kështu me rradhe për gërmat e tjera…
clear.png



Ju lutem më thoni si mendoni ose më tregoni si ta bëjmë më të thjeshtë dhe më të dobishëm. /itshqip.com
 
Besoj se kjo është mënyra më e thjeshtë dhe unë këtë përdor për më shumë se një dekadë.



Si të shkuajmë në shqip dhe si të shtojmë gjuhën shqipe në kompjuterin tonë për përdorimin e ë-së dhe ç-së? Kjo është çështja!!!
Fillimisht vemë tek shiriti i programeve (toolbar) atje ku është shenja e gjuhës EN dhe zgjedhim language preferences

rregullimet-e-gjuhes.jpg




zgjedhim Add Language dhe përzgjedhim shqip
….. dhe gjuha shqipe është shtuar

Për të kaluar nga gjuha angleze në shqip apo anasjelltas shtypim butonin e windows-it dhe me pas butonin hapësirë, ose mbajmë shtypur butonin e majtë ALT dhe më pas shtypim butonin SHIFT

Kini parasysh se kur shkruani dhe keni të përzgjedhur gjuhën shqipe ka për të nxjerrë shkronjën ë
shtypet butoni ; për shkonjë ç butoni [

Më poshtë keni tastjerën shqiptare dhe sesi koiçidojnë butonat në lidhje me tastjerën standarte amerikane
tastjera-shqiptare-768x256.jpg


më tepër: Si të shkruajmë gërmën ë dhe ç
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.