Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

E Frikshme! Parashikimi i Koronavirusit ne vitin 1981 nga Dean Koontz

centos

ⓃⒺⓉⒺⒹⓎ.ⒸⓄⓂ
ANETAR ✓
Regjistruar më
Dhj 13, 2004
Mesazhe
39,936
4811248111

Sipas një teorie të komplotit në internet, autori amerikan Dean Koontz parashikoi shpërthimin e koronavirusit në 1981. Romani i tij The Eyes of Darkness bëri referencë për një virus vrasës të quajtur "Wuhan-400" - duke parashikuar me ngulm qytetin kinez, ku do të dilte Covid-19. Por ngjashmëritë mbarojnë këtu: Wuhan-400 përshkruhet se ka një normë "vrasje" prej 100%, e zhvilluar në laboratorët jashtë qytetit si arma biologjike "e përsosur". Një llogari me më shumë ngjashmëri, e konsideruar edhe nga disa si parashikim i koronavirusit, gjendet në filmin Contagion të vitit 2011, në lidhje me një pandemi globale që hidhet nga kafshët te njerëzit dhe përhapet në mënyrë arbitrare në të gjithë globin.

Por kur bëhet fjalë për vuajtjet tona, ne duam diçka më shumë se arbitraritet. Ne duam që kjo të nënkuptojë diçka. Kjo është e dukshme në tregimet tona për sëmundje dhe sëmundje, nga trillime shkencore bashkëkohore deri në Iliadën e Homerit. Edhe aktorët keqdashës janë më sigurues se një ngjarje e verbër. Zotat e zemëruar janë më të mirë se të gjithë zotat.

Në Iliadën e Homerit, Grekët nuk respektojnë një nga priftërinjtë e Apollonit. Perëndia manifeston pakënaqësinë e tij duke gjuajtur shigjetat e tij të ngjitjes në kampin e tyre. Murtaja zgjat nëntë ditë, e shkurtër nga standardet moderne epidemiologjike. Kur Grekët bëjnë ndryshime dhe sakrifikojnë dele dhe dhi në Apolloni, sëmundja shërohet.


Artikulli i plote dhe origjinal: https://www.theguardian.com/books/2020/mar/05/theres-something-out-there-spread-of-disease
 
Ishalla ska parashiku noi gja me te keqe
:(
 
Hipotezat janë nga më.të shumtat.
Po shoh këtë top story për covid-19..e ceku dhe këtë të Dean Koontz.
Nuk do shumë për ta kuptuar që u bë nga dora e njeriut por u ka dalë.situata nga kontrolli??
 
Eshte thene dhe qe ne 2021 do dali vaksina dhe qe ata njerez qe do e bejn pas 6 muajve do i japi efekte anesore dhe prap reziku i vdekjes shume e larte.
 
Kam dit qe e lexova kete lajm ne nje portal ne fb.

Asgje si perket rastesise.

nga lufta e dyte boterore sa ish nr i viktimave ne total?

Ulen ne tryeze.
Krijojne ekuacionin
ne fund japin rezultatet.
Mbyllin dosjen
edhe nuk japin duart njeri tjetrit
por i ferkojne ato. ;)
Jemi tejmase naive per ta dit si funksionon. :)
 
Po ti lexosh qe te gjitha parashikimet qe jan ber i bie qe cdo dit te permbyset bota
corona virus esht vaksin per boten
dhe virus per njerzimin e crregullt
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.