Mirë se vini në forum vizitor,

Për të hyrë në përmbajtjen e forumit dhe të gjitha shërbimet tona, duhet të regjistroheni ose të identifikoheni në forum. Anëtarësimi në forum është plotësisht falas.

URIME 28 NËNTORI, DITA E FLAMURIT KOMBËTAR

URIME 28 NËNTORI, DITA E FLAMURIT KOMBËTAR

Sot festojmë 28 Nëntorin, Diten e Flamurit kombëtar, një datë me rëndësi të jashtëzakonshme për kombin tonë. .

Rrespektoni Masat e Covid-19 😷

Nga tregu te transporti publik, nga qendra tregtare te vendi i punës, qëllimi i tij është të zvogëlojë rrezikun e koronavirusit për të gjithë ne në të gjitha fushat ku jemi bashkë. Maska 😷 largësia ↔️ pastrimi 🧼 le t'i kushtojmë vëmendje.

Keni probleme me anëtarësimin?

Për shkak të ndryshimit të strukturës së forumit, janë vendosur disa kufizime, nëse nuk mund të shkruani një mesazh dhe të hapni një temë, hyni në lidhjen në titull dhe hapni temën tuaj.

Bëhu pjes e Chatit 📱

Netedy.com një vend argëtimi dhe i sigurt njohjesh online. Bisedoni, takohuni dhe ndërtoni marrëdhënie afatgjatë. Të dhënat tuaja personale janë gjithmonë të mbrojtura. Siguria e përdureseve tanë është përparësia jonë kryesore.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

E fundit që vdes është shpresa.

ZEUS

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
May 16, 2021
Mesazhe
2,105
.. ⚡Zeusi ⚡vendos të promovojë toksorin-Adamin . Së pari ai i dha një grua, Pandora (e cila është mishërimi i të gjitha virtyteve femërore) duke porositur perënditë t'i jepnin asaj çdo vlerë pozitive.
Afërdita i dha asaj bukurinë Apolloni talentin për muzikë, Hermes dinakërinë dhe kuriozitetin, Athena rrobat zgjuarsinë, forcën, dhe më në fund Zeusi i dha asaj një arkë, me urdhër që të mos e hapte, për asnjë motiv.

Pandora, e cila nuk e mbajti dot kuriozitetin e saj, hapi kapakun, dhe të gjitha të këqijat e botës dolën që aty: pleqëria, xhelozia, sëmundja, dhimbja, çmenduria, veset...
Në fund të arkës kishte ngelur vetëm një gjë, shpresa, e cila nuk mundi të dilte menjëherë bashkë me të tjerët.
Njeriu, i cili para Pandorës kishte jetuar pa të këqija pa vdekje, filloi të ndjejë peshën e vuajtjeve tokësore, dhe toka u bë e ngjashme me ferrin. Përfundimisht, Pandora hapi përsëri arkën, duke nxjerrë jashtë shpresën, e cila jo për çudi quhet e fundit që vdiq.
By ⚡ Zeus ⚡
 

Attachments

  • Pandora_-_John_William_Waterhouse.jpg
    Pandora_-_John_William_Waterhouse.jpg
    153.2 KB · Shikuar: 31

Dëbora

🄽🄴🄼🄾 🄳🄰🅃 🅀🅄🄾🄳 🄽🄾🄽 🄷🄰🄱🄴🅃
ANETAR ✓
Regjistruar më
Oct 26, 2020
Mesazhe
7,188
Gjithmonë me tema të thjeshta në pamje, të kuptueshme për çdo kënd dhe të ndërlikuara në aspektin e perceptimit. 😊

Shpresa është po aq e vjetër sa vetë ekzistenca.

Një kuptim i shpresës si një ndjenjë, një habi ose një hapje ndaj të mrekullueshmes, gjithashtu ka një apel në një kontekst bashkëkohor, ku shpresa pas rënies së utopive dhe ideologjive të mëdha dhe pas krizës së besueshmërisë së përgjithshme të besimit në progres, është shkruar në një llogaritje të pastër të një konsumi të pafund, ku mantra shpesh është ‘e njëjtë'.

Emrat në vijim kanë lënë perceptime mbresëlënëse mbi shpresën, por do kthehem sërish në temë.

Hesiodi (700-650)

Platoni (428-348) dialogu Faidon

Immanuel Kant (1724-1804)

G.W.F. Hegels (1770-1831)

Søren Kierkegaard (1813-1855)

Karl Marx (1818-1883)

Ernst Bloch (1885-1977)

Martin Heidegger (1889-1976) (Dasein)

Gabriel Marcel (1889-1973)

Walter Benjamin (1892-1940)

Otto Bollnow (1903-1991)

K.E. Løgstrup (1905-1981)
 

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Regjistrohu

Krijimi i një llogarie në forum është plotësisht falas.

Regjistrohuni tani
Hyr

Nëse keni një llogari, ju lutemi identifikohuni

Hyr

Postime të reja