E qeshura është ngjitëse

molecule

{true ? false}
Mesazhe
4,443
Location
127.0.0.1


Sipas studimeve, e qeshura është në të vërtetë ngjitëse: truri i përgjigjet tingujve dhe përgatit muskujt në fytyrë për t’u bashkuar në gëzim.

“Duket se kjo është absolutisht e vërtetë, nëse ti qesh, e gjithë bota qesh me ju”, thotë Sophie Scott, një neuroshkenctare.

Disa tinguj, si e qeshura apo një urdhër triumfues, janë pozitive, ndërsa të tjerët, si klithja ose vjellja janë negative.

Të gjithë tingujt shkaktojë reagime në tru, i cili përgatit muskujt në fytyrë për të lëvizur në një mënyrë që korrespondon me zërin.

Tingujt pozitivë janë shumë më ngjitës se tingujt negativë – të cilat mund të shpjegojnë buzëqeshjet tona të pavullnetshme kur shohim njerëzit duke qeshur. Kjo është përgjigje ndaj dëshirës për të shmangur emocionet negative dhe tingujt.

Gjithashtu, ngjitja e emocioneve pozitive mund të jetë një faktor i rëndësishëm social. Disa shkencëtarë mendojnë se paraardhësit e njeriut mund të kenë qeshur në grupe para se të mund të flisnin, dhe që e qeshura mund të ketë qenë një shenjë paralajmëruese për gjuhën.

“Ne zakonisht ndeshemi me emocione pozitive, të tilla si të qeshura apo brohoritje, në situata të grupit, qoftë duke shikuar një program komedi me familjen apo një ndeshje futbolli me miqtë. Kjo përgjigje në tru, na ofron një mënyrë për të pasqyruar sjelljen e të tjerëve, gjë e cila na ndihmon në bashkëveprimet shoqërore. Ajo mund të luajë një rol të rëndësishëm në ndërtimin e lidhjeve të forta në mes individëve në një grup”, thonë studiuesit.

Lexoje lajmin e plote...
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Stronzino

Disse Dante a Beatrice apri lw gambe e ti faro fel
ANETAR ✓
Mesazhe
1,391
Edhe e qeshura si puna shurres :p
Tpllakosi heshtja.mos qeshi njeri se do behemi gazi botes
 

LUCKY-STRIKE

*I'm Unique And You Liked To Stay Away*
Staff member
ADMIN
Mesazhe
5,323
Mosha
27
Per mua jo seshte ngjitese pasi une gjithe kohes jam e qeshur.☺☺😉😉
 

Iva

I/e Regjistruar
Mesazhe
9,540
Eshte nxites shume i mire per te pare gjerat me pozitivitet.Une behem shume xheloze kur shoh njerez te qeshur dhe kam gjet rrugen te bind veten dhe te jem e lumtur perdite duke pare cdo gje me pozitivitet dhe te falenderoj zotin ne cdo moment qe une jam kjo qe jam dhe kam keto qe kam.E qeshura eshte ngjitese.Qeshuni te infektoni kedo rrethe vetes😊
 
Top