• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

E qeshura është ngjitëse

molecule

Eternity sleep
ANETAR ✓
Mesazhe
3,769
Location
127.0.0.1


Sipas studimeve, e qeshura është në të vërtetë ngjitëse: truri i përgjigjet tingujve dhe përgatit muskujt në fytyrë për t’u bashkuar në gëzim.

“Duket se kjo është absolutisht e vërtetë, nëse ti qesh, e gjithë bota qesh me ju”, thotë Sophie Scott, një neuroshkenctare.

Disa tinguj, si e qeshura apo një urdhër triumfues, janë pozitive, ndërsa të tjerët, si klithja ose vjellja janë negative.

Të gjithë tingujt shkaktojë reagime në tru, i cili përgatit muskujt në fytyrë për të lëvizur në një mënyrë që korrespondon me zërin.

Tingujt pozitivë janë shumë më ngjitës se tingujt negativë – të cilat mund të shpjegojnë buzëqeshjet tona të pavullnetshme kur shohim njerëzit duke qeshur. Kjo është përgjigje ndaj dëshirës për të shmangur emocionet negative dhe tingujt.

Gjithashtu, ngjitja e emocioneve pozitive mund të jetë një faktor i rëndësishëm social. Disa shkencëtarë mendojnë se paraardhësit e njeriut mund të kenë qeshur në grupe para se të mund të flisnin, dhe që e qeshura mund të ketë qenë një shenjë paralajmëruese për gjuhën.

“Ne zakonisht ndeshemi me emocione pozitive, të tilla si të qeshura apo brohoritje, në situata të grupit, qoftë duke shikuar një program komedi me familjen apo një ndeshje futbolli me miqtë. Kjo përgjigje në tru, na ofron një mënyrë për të pasqyruar sjelljen e të tjerëve, gjë e cila na ndihmon në bashkëveprimet shoqërore. Ajo mund të luajë një rol të rëndësishëm në ndërtimin e lidhjeve të forta në mes individëve në një grup”, thonë studiuesit.

Lexoje lajmin e plote...
 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Stronzino

Disse Dante a Beatrice apri lw gambe e ti faro fel
ANETAR ✓
Mesazhe
1,392
Edhe e qeshura si puna shurres :p
Tpllakosi heshtja.mos qeshi njeri se do behemi gazi botes
 

LUCKY-STRIKE

*I'm Unique And You Liked To Stay Away*
Staff member
MODERATOR
PRINCESS
Mesazhe
4,182
Mosha
27
Per mua jo seshte ngjitese pasi une gjithe kohes jam e qeshur.☺☺😉😉
 

Iva

Anëtare forumi
PRINCESS
Mesazhe
8,362
Eshte nxites shume i mire per te pare gjerat me pozitivitet.Une behem shume xheloze kur shoh njerez te qeshur dhe kam gjet rrugen te bind veten dhe te jem e lumtur perdite duke pare cdo gje me pozitivitet dhe te falenderoj zotin ne cdo moment qe une jam kjo qe jam dhe kam keto qe kam.E qeshura eshte ngjitese.Qeshuni te infektoni kedo rrethe vetes😊
 
Top