Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

“E rëndësishme është të vazhdosh përpara, të nxjerrësh mësimet e duhura prej gabimeve”

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

“E rëndësishme është të vazhdosh përpara, të nxjerrësh mësimet e duhura prej gabimeve”​




“Pendesat nuk ekzistojnë, nuk kanë ekzistuar as më parë. Atë që mund ta bëja, e kam bërë, nuk kam pasur as kohë të bëja diçka ndryshe. Jam i lumtur për jetën që kam jetuar. Për gjithë gjërat e shëmtuara apo tëgabuara që kam bërë, si gjithë të tjerët. E rëndësishme është të vazhdosh përpara, të nxjerrësh mësimet e duhura prej gabimeve dhe të shohësh pas vetëm për gjërat që të kanë bërë të lumtur.

Për çdo gjë tjetër, e shkuara është e shkuar dhe për ta jetuar mirë të tashmen, duhet të heqim dorë prej saj. Të bëhemi përzgjedhës, kjo është fjala e duhur. Të përzgjedhim momentet që duam të kujtojmë gjatë. Kohët e fundit, për ta bërë më pak dramatike situatën, më vijnë në mendje batutat me humor të zi. Kush më rrethon, nuk i pëlqen ato dhe përfundoj duke qeshur vetëm unë. Çfarë mund të bëj? Ky është karakteri im, më del buzëqeshja pa u munduar gjatë”. – Fabrizio Frizzi

Me kohën mëson të jesh më përzgjedhës me kujtimet. Edhe pse ndonjëherë ato të trishtat të kalojnë nëmendje, nëse e mëson veten, mundet t’i largosh shpejt nga mendja e të kujtosh vetëm çastet e bukura. E rëndësishme është të vazhdosh gjithsesi përpara e të mos pendohesh për zgjedhjet që ke bërë në jetë. Nënjë moment të caktuar, rrethanat kanë qenë të tilla që ke bërë një zgjedhje të caktuar, e cila në një moment të dytë mundet të mos duket e duhura. Por të tilla kanë qenë kushtet në atë kohë, ndaj mos e gjyko veten. Vazhdo përpara dhe ji krenar për çfarë ke arritur.

“Nuk e kam përfunduar akoma rrugëtimin tim. Për momentin e kam ndaluar kemioterapinë, sepse kam një infeksion në mëlçi që nuk më lejon të vazhdoj me seancat e kemioterapisë. Në fillim ishte më e thjeshtë, por me kalimin e seancave fillon dhe ndihesh më e dobët. Kontrollet e ardhshme që do të bëj, mëacarojnë nervat për shkak se kam ndaluar seancat dhe mjekët më kanë thënë se nëse nuk i vazhdoj, ka njërisk prej 65% që tumori të rikthehet në përmasat e mëparshme.

Por unë e dua jetën dhe nuk dua të humbas asnjë moment, edhe kur jam duke ndjekur kemioterapinë, edhe kur ndihem e këputur pas saj dhe kjo gjë ndodh, sigurisht që ndodh. E dini se si reagoj në këto raste? Dal me makinën time, vendos muzikën e preferuar me volumin në maksimum, udhëtoj sa lodhem, qaj gjatërrugës dhe më pas kthehem në shtëpi, më e fortë se më parë.

Më ka ndodhur edhe mua të shihem në pasqyrë dhe të mendoj se nuk më pëlqen ajo çfarë shoh, por e nxis veten të qesh, kjo është filozofia e jetës. Mbi të gjitha, jam femër, balerinë, skoceze, dhe nuk do i dorëzohem kurrë kësaj të keqeje, as e vdekur”. – Carolyn Smith tregon për betejën e saj kundër kancerit

Histori të tilla janë burim frymëzimi për çdo person që është duke u përballur me kancerin. Sigurisht qëështë një sëmundje e rëndë, por që nuk mundet kurrsesi të përballohet pa forcën dhe motivimin e duhur. Çdo person duhet të luftojë për t’ia dalë mbanë, sepse pas lodhjes nga kemioterapia, qëndron një jetë e bukur me personat që duam dhe pikërisht për këtë gjë ia vlen të luftohet për jetën. Kini besim se do ia dilni dhe mendoni vetëm për bukuritë e jetës. Harrojini gjërat e mërzitshme dhe vazhdoni përpara tësigurtë. Keni një rrugë të gjatë përpara që ju pret, ndaj luftoni për të ecur në të.
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.