Mirë se vini në forum vizitor,

Për të hyrë në përmbajtjen e forumit dhe të gjitha shërbimet tona, duhet të regjistroheni ose të identifikoheni në forum. Anëtarësimi në forum është plotësisht falas.

Gëzuar Festat e Nëntorit / Mbremje me DJ-ERIOSTI Ora 20:00

Radio NETEDY organizon mbremje Festive per festat e Nentorit 28 dhe 29 nga ora 20:00 me DJ DJ ERIOSTI Deshira Muzikore Pershendetje dhe Urime kenaqesi pa fund. Ju mire-presim ne www.radionetedy.com

Rrespektoni Masat e Covid-19 😷

Nga tregu te transporti publik, nga qendra tregtare te vendi i punës, qëllimi i tij është të zvogëlojë rrezikun e koronavirusit për të gjithë ne në të gjitha fushat ku jemi bashkë. Maska 😷 largësia ↔️ pastrimi 🧼 le t'i kushtojmë vëmendje.

Keni probleme me anëtarësimin?

Për shkak të ndryshimit të strukturës së forumit, janë vendosur disa kufizime, nëse nuk mund të shkruani një mesazh dhe të hapni një temë, hyni në lidhjen në titull dhe hapni temën tuaj.

Bëhu pjes e Chatit 📱

Netedy.com një vend argëtimi dhe i sigurt njohjesh online. Bisedoni, takohuni dhe ndërtoni marrëdhënie afatgjatë. Të dhënat tuaja personale janë gjithmonë të mbrojtura. Siguria e përdureseve tanë është përparësia jonë kryesore.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Egjipti zbulon thesar mumjesh e statujash në varrezën e lashtë pranë Kairos

Hera

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
43,017

Egjipti zbulon thesar mumjesh e statujash në varrezën e lashtë pranë Kairos​

Arkivolë të drunjtë të pikturuar dhe statuja të bronzta hyjnish që datojnë prej vitit 500 p.e.s., janë gjetur nga arkeologët egjiptianë në Saqqara pranë Kairos.

Mes zbulimeve mahnitëse në varrezën në Saqqara përfshiheshin statuja të zotëve Anubis, Amun, Min, Osiris, Isis, Nefertum, Bastet e Hathor, së bashku me një statujë pa kokë të arkitektit Imhotep, sipas legjendes ndërtuesi i piramidës së Saqqara, thuhej në deklaratën e ministrisë egjiptiane të turizmi dhe antikiteteve.

250 arkivolët, 150 statujat e bronzit dhe objektet e tjera datonin prej periudhës 500 p.e.s.
Ato ishin të shoqëruara nga një instrument muzikor i quajtur sistrum dhe një koleksion enësh bronzi që përdoreshin në ritualet e adhurimit të perëndeshës Isis, thanë autoritetet.

Arkivolët e drunjtë të pikturuar ishin gjetur të ruajtur mirë në galeri varrosjeje, dhe kishin brenda mumje, hajmali dhe kuti të drunjta.

Statuja të drunjta të Nephthys e Isis të një periudhe më të hershme gjithashtu ishin gjetur, të dyja me fytyra floriri.

Një prej arkivolëve përmbante një papirus të ruajtur mirë të shkruar me hieroglife, ndoshta me vargjet e Librit të të Vdekurve, thanë autoritetet egjiptiane, që më pas u dërgua për studime në laboratorin e Muzeumit Egjiptian në Kairo, tha Mostafa Waziri, sekretari i këshillit të antikiteteve të vendit.

Një koleksion objektesh kozmetik gjithashtu u gjet, duke përfshirë mbajtëse pluhurash, vathë e byzylykë.

Objektet po transferohen në muzeumin e ri egjiptian që po ndërtohet pranë Piramidës së Madhe të Gizës.

Saqqara, në jug të piramidave të Gizës, ka furnizuar me një rrjedhë konstante zbulimesh të lashta vitet e fundit, që prej nisjes së gërmimeve nga një mision i veçantë arkeologjik në 2018.

Arkivolë të drunjtë të pikturuar dhe statuja të bronzta hyjnish që datojnë prej vitit 500 p.e.s., janë gjetur nga arkeologët egjiptianë në Saqqara


eg-1.pngeg-5.png
Top Channel
 

Nanushi

A pretty face can never trick me
STAFF
Nt2 S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
25,381
 

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Regjistrohu

Krijimi i një llogarie në forum është plotësisht falas.

Regjistrohuni tani
Hyr

Nëse keni një llogari, ju lutemi identifikohuni

Hyr

Postime të reja