Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Ekuatori

Juno

Kontributor
Regjistruar më
Kor 25, 2017
Mesazhe
32,412
Ekuatori është rrethi më i madh i Tokës (Diellit), i përfytyruar si një rreth pingul ndaj boshtit të tij me largësi të njëjtë nga të dy polet dhe që e bashkon Tokën në dy gjysmësfera te barabarta — veriore dhe perendimore. Rrethi më i madh i një planeti i përfytyruar si një rreth pingul me boshtin e saj të rrotullimit; vija e hequr në një harte që i përgjigjet këtij trekendeshi. Ekuatori zakonisht i referohet ekuator e Tokës: një linjë imagjinare mbi baraslarguar sipërfaqes së Tokës nga Poli i Veriut dhe Poli i Jugut, duke e ndarë Tokën në hemisferën veriore dhe jugore hemisferën. Planetet e tjera dhe organet astronomike kanë equators përcaktuar në mënyrë të ngjashme. Ekuator i Tokës është rreth 40.075 kilometra (24.901 mi) i gjatë; 78,7% është nëpër ujë dhe 21,3% është mbi tokë. Indonezia është vendi me vijë më të gjatë ekuatoriale që shtrihet nëpër ujë dhe tokë.
Vendndodhja e saktë e Ekuatorit nuk është vërtet fikse; niveli i vërtetë ekuatorial është pingul me aksin spinor të Tokës, i cili shkon rreth 9 metra gjatë një viti. Ky efekt duhet të llogaritet në matje gjeofizike të hollësishme.
Rrethi i ekuatorit është pak më i madh se 40.000 km.
38806

Vendet që kalojnë nëpër Ekuator
Ekuatori kalon nëpër 13 vende:
  • Flag of Ecuador.svg Ekuadori
  • Flag of Colombia.svg Kolumbia
  • Flag of Brazil.svg Brazili
  • Flag of Sao Tome and Principe.svg Sao Tome dhe Principe
  • Flag of Gabon.svg Gaboni
  • Flag of the Republic of the Congo.svg Republika e Kongos
  • Flag of the Democratic Republic of the Congo.svg Republika Demokratike e Kongos
  • Flag of Uganda.svg Uganda
  • Flag of Kenya.svg Kenia
  • Flag of Somalia.svg Somalia
  • Flag of Maldives.svg Maldivet
  • Flag of Indonesia.svg Indonezia
  • Flag of Kiribati.svg Kiribati
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.