Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Enigma e sferave prej guri në xhunglat e Kosta Rikas

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Enigma e sferave prej guri në xhunglat e Kosta Rikas​



sferave sferat e kosta rikas enigma
Para pak kohësh, në Kosta Rika është bërë një zbulim shumë interesant. Duke pastruar një zonë të xhunglave për plantacione bananesh. Punëtorët gjetën, thellë në pyll, disa skulptura të çuditshme prej guri në formën e sferave.
Më të mëdhatë prej tyre kishin një diametër prej dy metrash dhe peshonin më pak se 16 ton. Kurse më të voglat kishin një diametër prej afro 10 cm.
Ato ishin vënë në mënyrë të rregullt, në grupe nga 3 gjer në 45 copë. Duke formuar figura gjeometrike, vija të drejta, trekëndësha dhe rrathë. U vu re, madje, se disa vija të drejta të sferave ishin drejtuar pikërisht në vijën veri-jugë. Kush i ka krijuar këto?
Mjerisht, shumica e këtyre pyetjeve kanë mbetur pa përgjegje gjer më sot. Shkencëtarët mendojnë se të gjitha këto skulptura janë bërë nga stërgjyshërit e indianëvë. Në Shekujt XIV-XV të epokës sonë, sepse pikërisht asaj kohe i përkasm enët prej argjili dhe stolisjet prej ari që janë gjetur në rrëzë të disa sferave vigane. Ka mundësi që sferat të jenë përdorur nga indianët për disa qëllime kulti.
Ekziston gjithashtu hipoteza se këta mozaikë të çuditshm prej guri kanë qenë të caktuar për vëzhgime astronomnke, të lidhura me llogaritje kalendarike dhe me caktimin e afateve te punëve bujqësore. Mbetet emgmë edhe kjo me çfare mënyre silleshin këto sfera shumëtonëshe graniti përmes xhunglave dhe kënetave. Nga guroret, qe ndodheshin disa dhjetëra kilometra larg nga vendi i zbulimit.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.