Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Eric Berne

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Eric Berne (1910-1970)​

Eric Berne ishte një psikolog i shekullit të 20-të i cili zhvilloi dhe popullarizoi teorinë e analizës së transaksioneve.


Eric Berne (1910-1970)

Jeta personale

Eric Berne lindi Leonard Eric Bernstein më 10 maj 1910, në Montreal, Kanada nga një shkrimtar dhe një mjek. Babai i tij u sëmur nga tuberkulozi dhe vdiq kur ai ishte i ri, dhe Berne dhe motra e tij u rritën nga nëna e tij. Berne studioi mjekësi në Universitetin McGill dhe mori diplomën e tij në 1931. Ai hyri në një rezidencë në Yale, ku studioi psikiatri dhe psikoanalizë.

Berne u bë një qytetar Amerikan në 1939 dhe më vonë ndryshoi emrin e tij nga Bernstein në Bern, megjithëse ai shpesh përdorte pseudonime për artikujt e tij profesionalë. Berne shërbeu për pak kohë në ushtri gjatë Luftës së Dytë Botërore, dhe pas lirimit, ai u kthye në studime.
Berne u martua tre herë, çdo herë duke përfunduar në divorc. Ai kishte katër fëmijë - dy nga dy martesat e tij të para. Ai vdiq në vitin 1970 nga një sulm në zemër.

Jeta Profesionale

Një nga mësuesit e Bernës ishte Erik Erikson dhe ata punuan së bashku për dy vjet. Në vitin 1950, Berne mori një pozicion në Mt. Spitali Zion si Ndihmës Psikiatër. Berne punoi në disa spitale në të gjithë zonën e San Franciskos dhe vazhdoi studimin e tij të psikanalizës ndërsa praktikonte si terapist në grup.

Pikëpamjet e tij filluan të binin ndesh me teoritë tradicionale psikoanalitike dhe distanca midis Bernës dhe komunitetit psikoanalitik u rrit kur atij iu refuzua hyrja në Institutin Psikoanalitik të San Franciskos në 1956. Berne filloi të eksploronte intuitën dhe përfundimisht krijoi teorinë e analizës transaksionare (TA).

Kontributi në Psikologji

Kontributi më i njohur i Bernit në psikologji është zhvillimi i tij i analizës transaksionare. AT kombinon elemente të psikanalizës dhe teorive njohëse të sjelljes njerëzore, dhe ofron të dy teoritë e personalitetit dhe rritjen personale.

Sipas teorisë së analizës së transaksioneve të Bernit, njerëzit mund të ekzistojnë në tre gjendje ego: i rritur, prind dhe fëmijë. Një person që funksionon në rolin e të rriturve - i quajtur ndryshe neopsi - ka ndërveprime të shëndetshme që nuk ndikohen shumë nga emocionet ose nga bagazhet që nga fëmijëria. Njerëzit që veprojnë në rolin e fëmijës - arkeopsia - adoptojnë modele të sjelljes të ngjashme me sjelljen e tyre të fëmijërisë, shpesh në përpjekje për të zgjidhur konfliktet e fëmijërisë. Për shembull, një person mund të zhytet në fyt ose të sulmojë kur partneri i tij ose i saj është i pavëmendshëm. Njerëzit që plotësojnë rolin e prindit - ose eksteropsia - imitojnë reagimet e prindërve të tyre ndaj të tjerëve. Brenda teorisë së AT, çdo ndërveprim ndërpersonal është një transaksion në të cilin një person mund të plotësojë njërën nga tre rolet. Konfliktet kanë tendencë të lindin kur një person vepron si fëmijë ose prind sesa si i rritur.

Berne iu referua bashkëveprimeve si lojëra; ai botoi një libër, Lojërat Njerëzit Luajnë, që përshkroi lojërat e zakonshme që njerëzit luajnë në ndërveprimet e tyre ndërpersonale. Këto lojëra përfshijnë ndërrimin e roleve në një moment. Për shembull, një person që luan rolin e fëmijës mund të fillojë të sillet si prind në gjysmën e ndërveprimit. Lojërat gjithashtu ndjekin një model të parashikueshëm. Një çift i martuar gjithmonë mund të luftojë duke përdorur të njëjtën lojë, duke çuar në një model të qëndrueshëm konflikti. Berne u dha lojërave të zakonshme emra krijues dhe të paharrueshëm si "Tani të kam marrë, ti bir i një bushtre" dhe "Po, por ...." Berne iu referua fituesve të lojërave si të bardhë dhe humbësve të lojërave si të zeza, duke aluduar në lojë shahu.

Analiza e transaksioneve përdoret në shumë sektorë, përfshirë arsimin, biznesin, personalin dhe organizatën. Në modelet arsimore, analiza e transaksioneve është treguar për të përmirësuar vetëvlerësimin, motivimin e studentëve, mbajtjen e mësuesve, përfshirjen dhe mirëkuptimin e prindërve, menaxhimin e sjelljes, moralin e stafit dhe studentit dhe kulturën arsimore. Në një mjedis organizativ, analiza e transaksioneve është krijuar për të ndihmuar krijimin dhe zhvillimin e sjelljeve dhe marrëdhënieve funksionale dhe transformimin e veprimeve jofunksionale si një mjet për krijimin e një mjedisi koheziv dhe produktiv.

Berne gjithashtu zhvilloi konceptin e një dallavere për t'iu referuar një personi që shpreh "ndjenjat e lejuara" sesa ndjenjat aktuale. Këto ndjenja të lejuara janë shpesh modele të sjelljes që janë zhvilluar në fëmijëri. Qëllimi i një dallavere nuk është zakonisht të zgjidhë një problem ose të shprehë sinqerisht emocione. Në vend të kësaj, njerëzit përfshihen në këtë sjellje për të manipuluar mjedisin dhe njerëzit e tjerë, ndërsa ndjekin një skenar të njohur. Njerëzit e përfshirë në sjellje në raketë i lejojnë vetes të ndiejnë ndjenjat e lejuara të "dallavereve" dhe të justifikojnë sjelljet dhe emocionet e tyre ndërsa e bëjnë këtë.

Trashëgimi

Berne theksoi se ndërveprimet e shëndetshme përfshijnë një vlerësim se "Unë jam mirë, dhe kështu jeni edhe ju", në vend që të zhvlerësoni veten ose një person tjetër në një ndërveprim. Libri i ndihmës vetjake të Thomas Harris Unë jam mirë, ju jeni mirë e zhvilloi më tej këtë teori. Teoritë e Bernit gjithashtu ndikuan në autorin e romanit popullor të epokës së re, Profecia Celestine. Personazhet në këtë libër shpesh ndjekin skenarë dhe përfshihen në lojëra që të kujtojnë teoritë e Bernës.

Citim nga Eric Berne

eric-berne-1910-1970.webp
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.