• This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn more.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Ertugruli

AnonOps

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
16
Likes
33
#1
967206dirilis.jpg

Ertugruli, i njohur shpesh me titullin Gazi (1188-1281) ishte babai i Osmanit I, themeluesi i Perandorisë Osmane. Ai ishte udhëheqës i fisit Kaji të turqve Oguzë. Kur arriti në Anadoll nga Turkmenistani, me 400 kalorësit e tij, për të ndihmuar selxhukët rumë kundër Bizantit, Ertugruli arriti të lidhte zinxhirin e ngjarjeve që do të çonin në themelimin e Perandorisë Osmane. Ashtu si djali i tij, Osmani dhe si pasardhësit e tij, Ertugrul njihet edhe me titullin Gazi, që ka kuptimin: luftëtar heroik për kauzën e Islamit.
Ai u bë bej i kajive pasi i ndihmoi selxhukët kundër bizantëve. Qyteti ku ai vdiq, u bë edhe kryeqyteti i Perandorisë Otomane, nën sundimin e Osmanit të Parë. Ertugruli pati edhe dy djem të tjerë.

Parardhësi
Sylejman Shah
Perandoria Osmane
1227–1281
Pasardhësi
Osman I

 

Mogli

VIP
VIP i Forumit
Mesazhe
4,763
Likes
3,939
#9
@Senseo shiko sulltaneshen, ka nje mesazh te bukur per maskilistet!
Gjithe ai perandor dhe e udheheq nje nga kungubinat e haremit lol!
Keta jane meshkujt!
Te jene femrat si ajo ne film sa e bukur do ishte bota....interesi i saj eshte lumturia .....shifi femrat tjera ca sbane pushtet si ne film si jashte filmi....puc se kam leje
 

Senseo

Anëtare forumi
Princesha Forumit
Mesazhe
8,138
Likes
5,772
#10
E plot gojen mund te theme i urrej telenovela te gjitha. Humbje kohe, menyre argetimi (me aspi) per parazitet, dhe trillime pa fund ku ne realitet jan brockulla.
 

Fiore

Ikur larg.....
VIP i Forumit
Mesazhe
8,992
Likes
4,715
Location
Gjithandej...:D
#11
Te jene femrat si ajo ne film sa e bukur do ishte bota....interesi i saj eshte lumturia .....shifi femrat tjera ca sbane pushtet si ne film si jashte filmi....puc se kam leje
1- Kush tu drejtua ty lol?
2-Kujt i more leje ti qe me japesh puthje mua e une se ditkam?