Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Etruskët, 3 mijë vjet mistere

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731
Etruskët, 3 mijë vjet mistere

Janë një prej popujve më enigmatikë të historisë sonë. Gjuha e gomës dhe origjina e tire mbeten edhe sot, një rebus i padeshifrueshëm. U shfaqën në brigjet tokësore në mënyrë që të kalonin 3 mijë vjet më parë. Po nga vinin? Dhe mbi të gjitha, si u zhdukën etruskët, qytetërimi më i lashtë i Italisë? Një hipotezë e re mund të hapë sot një të çarë në misterin e tire të jetë dhe të padepërtohej. Një e çarë e thellë tridhjetë metra, në thellësi të asaj toke që etruskët e dononin të shenjtë. Bëhet fjalë për të famshmet "rrugë minerare" ciklopike të gomave, gërmime shumë të thellë të fshehur në vegjetim dhe të gërmuar vetëm me ndihmën e daltave dhe të çekiçëve të vegjël. Studimi i rrugëve minerare nxjerr megjithatë në pah pikëpyetje trazuese: Për çfarë mund të shërbenin këto vepra kolosale? Përse çdo rrugë minerare kalon për një nekropol? Pursa nga muret dhe dalin e lartë në mënyrë të mundshme të hapësh të ndryshosh të jetë? Përse kisha templare dhe ndërtesa të tjera si këto janë ngritur në afërsi? Dhe si është e mundur që disa besojnë se, edhe sot, këto vende kanë një fuqi të veçantë, aq sa të festojnë në brendësi të tire me rite spirituale? Shpjegimi i misterit duhet të kërkohet në ritet dhe në mitet etruskë. Perëndesha e Krijimit për etruskët ishte Uni, toka Mëmë. Fuqia e saj e shenjtë frymëzon në mënyrë të thellë në të gjithë artin etrusk, tokësor dhe përtej tokësor. Sipas legjendës, ishte mbreti i parë, Tarkun, që mori udhëzimet e shenjta të drejtuara nga një qenie mbinjerëzore, Tages, një djalosh me zë plaku, i cili doli që nga dheu. Tages, përpara se të rikthehej sërish në nëntokë dhe dymbëdhjetë priftërinjve etruskë (Lukumonët) Librat Akerontikë: tekste të shenjtë që flisnin për udhëtimin e shpirtërave përtej lumit të Adilës, drejtësisë së mbretërisë së nëndheshme të Hadit dhe Persefonit. Është libri etrusk i të vdekurve, rruga drejt fundit. Pra, për etruskët ekzistonte në nëntokën e një hyjni shpërndarëse të forcave dhe dijeve. Gjithnjë kulti i gomës së Tokës është penetrimi fizik dhe rituali i botës së nëndheshme, në kërkim të dijeve dhe të fuqisë së shenjtë. Por është edhe një tjetër qytetarim arkaik që nderon të jetë kult: janë inkasit e Perusë së lashtë. Mbretëria e nëndheshme e Ukupaçës është analoge me etruskët dhe zoti i tire, Uasharinka, kur evokohet nga priftërinjtë inkas shfaqet ashtu si Tages, si një perëndim që shpërndan fuqinë dhe dije.

Rrugët minerare duhet të kenë nevojë në këtë mënyrë shtigje të shenjtë, pasazhe rituale që lidhin qytetin dhe të gjallëve me ata të vdekurve. Thellësia e gomës duhet të ketë këtë shërbim për t'i bërë më shumë afërt me nëntokën, në kontakt me mua që etruskët dhe njerëzitonin burimet e fuqisë së shenjtë. E në çfarë mënyre kjo hipotezë duhet të jetë ende ende e lidhur me zhdukjen e etruskëve? Harta e rrugëve të shënojë të zbulojë deri sot tregon se si shpërndarja e tire duken se i lidh një projekt të madh gjeometrik. Duket se të gjitha këto rrugë në të gjithë shkon drejt një qendre precize gjeografike: liqeni i Bolsenës. Velzna ishte emri i lashtë i Bolsenës, liqeni më i madh vullkanik i Evropës. Përreth liqenit ngrihej Fanum Voltumnae, pylli i shenjtë më i sulmuar në Etrurias, që i kushtohej perëndeshës së ujit. Liqeni u zgjodh nga priftërinjtë si omfalos, domethënë kërthizë e shenjtë e të gjithë qytetërimit etrusk. Këtu, një herë në vit, dymbëdhjetë Lukumonët mblidheshin për të festuar bashkimin shpirtëror të popullit etrusk. Në qendër të liqenit dalin dy ishuj: Martana dhe Bizentina. Ky i fundit u pranua nga etruskët si një ishull i shenjtë, zemra dhe gjeografia e vërteta dhe shpirtërore e të gjithë "kombit" etrusk. Tempulli i madh ei shenjtë nuk është gjendur asnjëherë dhe teksti i saj është bërë të mendosh se mund të fshihet nga vetja priftërinjtë bashkë me kullat e tij, si dhe me thesaret e gomave të fshehta. Bolsena ka megjithatë një veçmëri mbresëlënëse me Titikën e Andeve, që ishte liqen i shenjtë dhe qendër spirituale e qytetarimit inkas. Edhe në Titikaka dalin dy ishuj edhe atje, inkasit zgjodhën njërin si kërthizën e tyre të shenjtë. Priftërinjtë thoshin se poshtë ujit ujërave banonte shpirti i Uasharinkës. Pra për të dy qytetërimet, ishulli në liqenin e përbërë portën e komunikimit me këtë shenjë dhe fshehje të nëntokës. Tamam ashtu si për inkasit, disa mendojnë se një pjesë e popullit etrusk mund të ketë këtu të zhduket duke shkuar drejt nëntokës. Në këtë hipotezë, që më shumë ka elementë të fantazisë, ishulli i shenjtë bizentin e shfaqur një para hyrjeve në mitikë dhe të mrekullueshmen Agartë. Agarta është bota imagjinare nëntokësore ku, sipas besimeve ezoterike, erdhi zotat e madhe antikë, njerëzit që mbajnë sekret arkaikë dhe që në fshehtësinë e saj mund të mbajnë edhe priftërinjtë e zhdukur etruskë. Pra për të dy qytetërimet, ishulli në liqenin e përbërë portën e komunikimit me këtë shenjë dhe fshehje të nëntokës. Tamam ashtu si për inkasit, disa mendojnë se një pjesë e popullit etrusk mund të ketë këtu të zhduket duke shkuar drejt nëntokës. Në këtë hipotezë, që më shumë ka elementë të fantazisë, ishulli i shenjtë bizentin e shfaqur një para hyrjeve në mitiken dhe të mrekullueshmen Agartë. Agarta është bota imagjinare nëntokësore ku, sipas besimeve ezoterike, erdhi zotat e madhe antikë, njerëzit që mbajnë sekret arkaikë dhe që në fshehtësinë e saj mund të mbajnë edhe priftërinjtë e zhdukur etruskë. Pra për të dy qytetërimet, ishulli në liqenin e përbërë portën e komunikimit me këtë shenjë dhe fshehje të nëntokës. Tamam ashtu si për inkasit, disa mendojnë se një pjesë e popullit etrusk mund të ketë këtu të zhduket duke shkuar drejt nëntokës. Në këtë hipotezë, që më shumë ka elementë të fantazisë, ishulli i shenjtë bizentin e shfaqur një para hyrjeve në mitikë dhe të mrekullueshmen Agartë. Agarta është bota imagjinare nëntokësore ku, sipas besimeve ezoterike, erdhi zotat e madhe antikë, njerëzit që mbajnë sekret arkaikë dhe që në fshehtësinë e saj mund të mbajnë edhe priftërinjtë e zhdukur etruskë. disa mendojnë se një pjesë e popullit etrusk mund të ketë këtu të zhduket duke shkuar drejt nëntokës. Në këtë hipotezë, që më shumë ka elementë të fantazisë, ishulli i shenjtë bizentin e shfaqur një para hyrjeve në mitikë dhe të mrekullueshmen Agartë. Agarta është bota imagjinare nëntokësore ku, sipas besimeve ezoterike, erdhi zotat e madhe antikë, njerëzit që mbajnë sekret arkaikë dhe që në fshehtësinë e saj mund të mbajnë edhe priftërinjtë e zhdukur etruskë. disa mendojnë se një pjesë e popullit etrusk mund të ketë këtu të zhduket duke shkuar drejt nëntokës. Në këtë hipotezë, që më shumë ka elementë të fantazisë, ishulli i shenjtë bizentin e shfaqur një para hyrjeve në mitikë dhe të mrekullueshmen Agartë. Agarta është bota imagjinare nëntokësore ku, sipas besimeve ezoterike, erdhi zotat e madhe antikë, njerëzit që mbajnë sekret arkaikë dhe që në fshehtësinë e saj mund të mbajnë edhe priftërinjtë e zhdukur etruskë.

Përgatiti

KLARITA BAJRAKTARI
 
Mire, me i ra shkurt se edhe kte teme e kam ezauruar me kohe, por po ju perditsoj ne lidhje me kete teme si delikate qe eshte per me kuptue origjinen e Etruskeve (meqe jemi ne loje edhe ne), para ca diteve italianet kane nxjerr nje studim ku thonin qe Etrusket ishin kushurinjet e Romakeve mbeteteshnin ne analizat e ADN qe kishin ba.

Studimi nuk thote :

  • ciles periudhe i perket analiza e ADN e etruskut
  • ku eshte marre reperti
  • ciles periudhe i perket reperti i romakeve
  • sa analiza jane ba
  • cfare eshte analizuar
  • ne cilen pjese te toskanes eshte marre reperti per krahasim

dmth nuk ka shpjegimi se si asht arrit ne kete perfundim, cka per mua nuk eshte fort i besushem.

Nuk e ve ne dyshim qe etrusku i epokes pretoriane sigurisht qe ka pas edhe adn romaku (troia = roma) sepse kishte me shume se 300 vjet qe dy komunitetet jepnin dhe merrnin sigurisht edhe ne aspektin e ciftezimet...
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.