Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Evangjeli Veli shpallet kampione e Europës në peshëngritje

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Evangjeli Veli shpallet kampione e Europës në peshëngritje​



ev-1.jpg


Tirana është shndërruar në kryeqendrën e sportit evropian. pas organizimit të suksesshëm të finales së Conference League, kryeqyteti shqiptar po mban edhe kampionatin evropian të Peshëngritjes dhe që në ditët e para të tij është dëgjuar himni shqiptar falë Evangjeli Velit që u shpall kampione e Evropës në kategorinë deri në 55 kg për femra.

Veli bëri një paraqitje të shkëlqyer në këtë garë të saj teksa fitoi 2 medalje të arta dhe 1 të argjendtë, kjo për shkak të peshës trupore. Evangjeli Veli fitoi fillimisht medaljen e artë në stilin e shkëputjes ku i realizoi me sukses të trija provat për ta mbyllur atë me 95 kg duke lënë pas ukrainasen Konotop dhe belgen Stercks.

Rivaliteti mes këtyre 3 peshëngritëseve u pa edhe në stilin e shtytjes me velin që sërish i kaloi me sukses të trija provat duke e mbyllur me 113 kg garimin e saj, po aq sa edhe konotop që mori medaljen e artë në këtë stil për shkak të peshës trupore më të vogël.
Megjithatë kjo peshë i mjaftoi Evangjeli Velit që në dygarësh të fitojë medaljen e dytë të artë me 208 kg duke u shpallur përfundimisht kampione e Evropës duke e lënë Konotop në vendin e dytë me 207 kg dhe Stercks në vendin e tretë.

veli-1.jpg

Me hashtagun “Të bashkuar jo të ndarë”, “Shqipëria e ardhmja jonë”, kryeministri i vendit, Edi Rama ka uruar Veklin në një postim në rrjetin social “Facebook”.

Për herë të parë një vajzë shqiptare ngre lart flamurin kuqezi me tri medalje ari, si kampionia e parë femër në peshëngritje, shprehet ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi. “Urimet më të mira për sportisten tonë Evangjeli Veli, e cila shkruan historinë me fitoren si kampione absolute e Evropës në sportin e peshëngritjes”, shkruan ajo më tej.



Top Channel
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.