Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Evropa propozon ligjin: Të përdoret një karikues për të gjitha pajisjet elektronike

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Evropa propozon ligjin: Të përdoret një karikues për të gjitha pajisjet elektronike​



karikues.jpg



Komisioni Evropian njoftoi sot planet për promovimin e legjislacionit që do të detyronte prodhuesit e telefonave celularë dhe pajisjeve të tjera elektronike, që të përdorin karikues të përbashkët, të tipit USB-C, për të gjitha produktet e tyre.

Përveç lehtësimit të konsumatorëve evropianë, nisma synon të zvogëlojë mbeturinat elektronike.
Lëvizja pritet të ketë ndikimin më të madh në kompaninë Apple, e cila vazhdon të përdorë lidhësin e vet Lightning në vend të USB-C të miratuar nga shumica e konkurrentëve të saj.

Përveç telefonave celularë, rregullat do të zbatohen për pajisjet e tjera të tilla si tableta, kufje, altoparlantë portativ, tastierë për lojëra video dhe kamera.

Sipas propozimit të Komisionit, konsumatorët gjithashtu do të jenë në gjendje të blejnë pajisje të reja elektronike pa karikuesin të përfshirë në paketë.

Për t’u bërë ligj, propozimi për një direktivë duhet të votohet nga Parlamenti Evropian dhe Këshilli. Nëse miratohen përfundimisht, siç pritej, prodhuesit do të kenë 24 muaj kohë për të vënë në zbatim rregullat e reja.


Top Channel
 
ka shekuj ky lajm ?

Nuk e di qe ku e dini ju une sot e lexova si lajm tek top Chanel e sot e kiste nxjerre ka dhe oren aty


Evropa propozon ligjin: Të përdoret një karikues për të gjitha pajisjet elektronike​

23/09/2021 16:38


 
Nuk e di qe ku e dini ju une sot e lexova si lajm tek top Chanel e sot e kiste nxjerre ka dhe oren aty


Evropa propozon ligjin: Të përdoret një karikues për të gjitha pajisjet elektronike​

23/09/2021 16:38


po bre, top kanal asht i vonum ne cdo aspekt
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.