• This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn more.
 • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Fakte interesante per trupin e njeriut

Seyfert

VIP
VIP i Forumit
Mesazhe
4,565
Likes
4,918
Age
35
Location
Prague
#1
 • 1- Rruazat e kuqe te gjakut jetojne mesatarisht 120 dite
 • 2- Ne organizmin e njeriut ndodhen ne cdo moment rreth 2.5 trilion qeliza te rruazave te kuqe te gjakut. Per te ruajtur kete numer rreth 2.5 milion qeliza te tilla prodhohen cdo sekonde
 • 3- Impulsi nervor udheton me nje shpejtesi prej 400 km /ore
 • 4- Zemra jone rreh rreth 120 000 here ne dite
 • 5- Gjaku yne pershkon nje rruge prej 100 km cdo dite
 • 6- Mushkerite tona thithin rreth 2 milion litra ajer cdo dite.Siperfaqja e tyre eshte e mjaftueshme per te mbuluar nje fushe tenisi.
 • 7- Per te bere nje buzeqeshje te thjeshte aktivizohen rreth 30 muskuj te ndryshem .
 • 8- Ka me shume mikroorganizma te gjalla qe jetojne ne lekuren e nje personi te vetem sesa ka njerez ne bote.
 • 9- Nje njeri konsumon rreth 64 000 litra uje gjate gjithe jetes se tij.
 • 10- Nje rruaze te kuqe te gjakut i duhen rreth 20 sekonda qe te qarkulloje neper gjithe trupin e njeriut.
 • 11- Ne gojen e njeriut ka normalisht mbi 400 milion baktere.
 • 12- Nuhatja e njeriut eshte sa 1/20 e atij te nje qeni.
 • 13- Famijet rriten me shpejt ne pranvere.
 • 14- Brinjet e njeriut levizin rreth 5 milion here ne vit.
 • 15- Njerezit kane me shume muskuj facial se cdo gjallese tjeter ne planet.
 • 16- Muskujt e syve levizin rreth 100 000 here ne dite.
 • 17- Nje person qe ben shume aktivitet fizik djersin deri ne 4 gallon djerse ne dite. Pjesa me e madhe avullon pa u vene re nga personi.
 • 18- Lekura e njeriut permban 75 km nerva.
 • 19- Gjurma qe le gjuha e nje personi eshte unike ne bote.
 • 20- Njeriu ka aftesine te dalloje nga 4000 deri ne 10 000 aroma te ndryshme .
 

TinkerBell

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
3,991
Likes
3,403
#2
- Muskuli më i fortë në trupin e njeriut është gjuha , kocka më e fortë është ajo e nofullës.
- Gjurma e gjuhës është unike , njësoj si ADN - ja
- Syri mund të perceptojë rreth 10 milionë ngjyra të ndryshme , por truri nuk arrin t'i memorizojë të gjitha.
 

Jetmira

Freedom
I Rregjistruar/e
Mesazhe
1,610
Likes
884
#4
Per te bere nje buzeqeshje te thjeshte aktivizohen rreth 30 muskuj te ndryshem .(Buzeqeshni sa me shum o njerëz)