Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Fakte interesante per trupin e njeriut

Juno

Kontributor
Regjistruar më
Kor 25, 2017
Mesazhe
32,412
  • 1- Rruazat e kuqe te gjakut jetojne mesatarisht 120 dite
  • 2- Ne organizmin e njeriut ndodhen ne cdo moment rreth 2.5 trilion qeliza te rruazave te kuqe te gjakut. Per te ruajtur kete numer rreth 2.5 milion qeliza te tilla prodhohen cdo sekonde
  • 3- Impulsi nervor udheton me nje shpejtesi prej 400 km /ore
  • 4- Zemra jone rreh rreth 120 000 here ne dite
  • 5- Gjaku yne pershkon nje rruge prej 100 km cdo dite
  • 6- Mushkerite tona thithin rreth 2 milion litra ajer cdo dite.Siperfaqja e tyre eshte e mjaftueshme per te mbuluar nje fushe tenisi.
  • 7- Per te bere nje buzeqeshje te thjeshte aktivizohen rreth 30 muskuj te ndryshem .
  • 8- Ka me shume mikroorganizma te gjalla qe jetojne ne lekuren e nje personi te vetem sesa ka njerez ne bote.
  • 9- Nje njeri konsumon rreth 64 000 litra uje gjate gjithe jetes se tij.
  • 10- Nje rruaze te kuqe te gjakut i duhen rreth 20 sekonda qe te qarkulloje neper gjithe trupin e njeriut.
  • 11- Ne gojen e njeriut ka normalisht mbi 400 milion baktere.
  • 12- Nuhatja e njeriut eshte sa 1/20 e atij te nje qeni.
  • 13- Famijet rriten me shpejt ne pranvere.
  • 14- Brinjet e njeriut levizin rreth 5 milion here ne vit.
  • 15- Njerezit kane me shume muskuj facial se cdo gjallese tjeter ne planet.
  • 16- Muskujt e syve levizin rreth 100 000 here ne dite.
  • 17- Nje person qe ben shume aktivitet fizik djersin deri ne 4 gallon djerse ne dite. Pjesa me e madhe avullon pa u vene re nga personi.
  • 18- Lekura e njeriut permban 75 km nerva.
  • 19- Gjurma qe le gjuha e nje personi eshte unike ne bote.
  • 20- Njeriu ka aftesine te dalloje nga 4000 deri ne 10 000 aroma te ndryshme .
 
- Muskuli më i fortë në trupin e njeriut është gjuha , kocka më e fortë është ajo e nofullës.
- Gjurma e gjuhës është unike , njësoj si ADN - ja
- Syri mund të perceptojë rreth 10 milionë ngjyra të ndryshme , por truri nuk arrin t'i memorizojë të gjitha.
 
Dijani vleren shendetit pastaj. Lol
 
Per te bere nje buzeqeshje te thjeshte aktivizohen rreth 30 muskuj te ndryshem .(Buzeqeshni sa me shum o njerëz)
 
?zemra ime alterohet shum???
I rriten rrafjet mund tma thoni ca halli kam??
 
Veshi i jashtëm dhe maja e hundës nuk përmbajnë kocka. Struktura e tyre e brendshme përbëhet nga kërci, më i lehtë dhe më fleksibël se kockat, prandaj hunda dhe veshi mund të lakohen. Kur trupi vdes, kërci prishet më shpejt se kockat. Kjo është në të vërtetë arsyeja pse kafkat nuk kanë hundë ose vesh.

Zemra rreh rreth tre miliardë herë gjatë jetës suaj.

Fytyra përmban 43 muskuj. Kur buzëqeshni përdorni 20 muskuj dhe kur dukeni të zemëruar përdorni 40 muskuj. Kështu që është më lehtë të buzëqeshësh.

Trupi prodhon rreth 1.5 litra pështymë në ditë dhe 1 litër snot

Shpejtësia" më e madhe e një teshtime e regjistruar ndonjëherë është 165 km / orë.

Ekzistojnë midis 100 miliardë dhe 1 trilionë qeliza nervore në tru. Truri përdor rreth. 20% e energjisë sonë, edhe pse në të vërtetë arrin vetëm në rreth. 2% të peshës sonë trupore.

Trupi i një njeriu të rritur përmban 100,000 kilometra enë të gjakut. Nëse shtrihen, do arrijnë rreth Tokës më shumë se dy herë.
Çdo ditë rreth 11.5 litra ushqim të tretur dhe lëngje, ndihmon tretjen e ushqimit përmes sistemit të tretjes, por vetëm 100 ml lëng shkarkohet përmes jashtëqitjeve.

Afërsisht 2 milion qeliza të gjakut vdesin në trupin e njeriut, çdo sekondë, por i njëjti numër formohet gjithashtu çdo sekondë. Në një pikë të vogël gjaku, ka rreth 5 milion eritrocite, 300,000 trombocite dhe 10,000.

Lëkura sekreton substanca antibakteriale që parandalojnë bakteret dhe kërpudhat të stërviten përmes lëkurës. Kjo është arsyeja pse ne nuk zgjohemi çdo mëngjes me një shtresë myku që rritet në lëkurën tonë. Shumica dërrmuese e baktereve dhe sporeve që bien në lëkurën tonë vdesin pothuajse menjëherë.

Experimentarium.dk
 
Sa bukur kopjoni ? dje pashe ca video qe nese enet e gjakut jane te pastra njeriu mund te jetoje deri ne 120 vite ?
 
Sa bukur kopjoni ? dje pashe ca video qe nese enet e gjakut jane te pastra njeriu mund te jetoje deri ne 120 vite ?
Kopje legjitime deri sa është sjellë burimi.

Enët e gjakut nuk do mundet asnjëherë të jenë të pastërta për arsye të stresit oxidativ. Pa marë parasysh sa antioxidantë të konsumojmë. Pra ajo moshë duhet të arrihet edhe me suplemente tjera.
 
Kopje legjitime deri sa është sjellë burimi.

Enët e gjakut nuk do mundet asnjëherë të jenë të pastërta për arsye të stresit oxidativ. Pa marë parasysh sa antioxidantë të konsumojmë. Pra ajo moshë duhet të arrihet edhe me suplemente tjera.
Prap paske kopju nga interneti ?? stresi oxidativ me ca ka lidhje? Me vajin , kolesteroli apo miellin? Enet e gjakut pastrohen ne menyre te vazhdueshme , nuk thashe se rrin te pastra ?
 
Prap paske kopju nga interneti ?? stresi oxidativ me ca ka lidhje? Me vajin , kolesteroli apo miellin? Enet e gjakut pastrohen ne menyre te vazhdueshme , nuk thashe se rrin te pastra ?
Nga interneti apo libri, kopje sipas teje, huazim sipas meje. Plagjiaturë jo, kjo kryesorja. Tani nuk kemi Ph.d. në fushë përkatëse me hulumtime shkencore që të sjellim tonat. ?
Jo, stresi oxidativ nuk ka të bëjë me vajin, kolesterolin apo miellin e aspak nuk krijon brum në enët e gjakut ?, por e ceka si faktor të rëndësishëm për të kapur ato 120 vitet e përmendura.

p.s. postimi yt ku futet pa fakte? Së paku të ishte kopje. Prap se prap më bindëse do të ishte ?
 
  • Muskuli më i fortë në trupin e njeriut është gjuha , kocka më e fortë është ajo e nofullës.
  • Gjurma e gjuhës është unike , njësoj si ADN - ja
  • Syri mund të perceptojë rreth 10 milionë ngjyra të ndryshme , por truri nuk arrin t'i memorizojë të gjitha.
Ngjyrat i percepton truri jo syri
 
Nga interneti apo libri, kopje sipas teje, huazim sipas meje. Plagjiaturë jo, kjo kryesorja. Tani nuk kemi Ph.d. në fushë përkatëse me hulumtime shkencore që të sjellim tonat. ?
Jo, stresi oxidativ nuk ka të bëjë me vajin, kolesterolin apo miellin e aspak nuk krijon brum në enët e gjakut ?, por e ceka si faktor të rëndësishëm për të kapur ato 120 vitet e përmendura.

p.s. postimi yt ku futet pa fakte? Së paku të ishte kopje. Prap se prap më bindëse do të ishte ?
Un s'thash jam professor me fakte... thash kam lexuar diku , peace ?
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.