Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

FDA ka krijuar një barë kundër sëmundjes së Alzheimer për herë të parë në 20 vitet e fundit

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731
FDA ka krijuar një barë kundër sëmundjes së Alzheimer për herë të parë në 20 vitet e fundit

lg.php

https___d1e00ek4ebabms.cloudfront.net_production_d9bc5f43-561c-419b-8ff7-64a723b22b0e.jpg

për herë të parë në 20 vitet e fundit u aprovua një barë që ndihmon në trajtimin e sëmundjes së Alzheimer.
lg.php

Administrata e ushqimit dhe barërave (FDA) e aprovoi barin të mërkurën, raporton “DailyMail”.

Ky barë ka kaluar testimin si efektiv për trajtimin e sëmundjes së Alzheimer, sëmundje e cila prekë shumë persona në moshë më të vjetër, transmeton lajmi.net.

Përdorimi i barit mund të filloi që në mars dhe për të gjithë pacientët me Alzheimer ky është një lajm i mrekullueshëm sepse sëmundje e tyre është cilësuar deri tani si e pashërueshme.

Deri më tani testimet kanë rezultuar në përmirësime deri në 40% tek pacientët, por testime të mëtutjeshme nevojiten akoma.

Mendohet se deri në vitin 2025, shitjet e këtij bari do të kenë arritur shifrën prej 5.3 miliardë dollarë.

Zbuluesit mendojnë se bari është gati për të filluar përdorimin dhe se testimet e mëtutjeshme mund të ngadalësojnë procesin e shërimit tek shumë pacient.

Mirëpo testuesit thonë se ata duhet të sigurohen në efektshmërinë dhe efikasitetin e barit para se ai të aprovohet, në mënyrë që të shmangin komplikimet e mundshme tek pacientët. /Lajmi.net/
 
Keto jan budalliqe. Çdo semundje e ka nje sherim dhe lajme te tilla jan veç se propagand trushperlarese. E vetmja arsye perse nuk dalin barna sheruese eshte se nuk ngopen Big Pharma me lek. Ndaj kemi ne treg barna qe e trajtojn por jo te sherojne semundjen. Money talks.
$5.3miliard shitje i ka "thene" te gjitha sa per 10 artikuj.
 
Barërat që e ngadalësojnë procesin nuk mungojnë. Të shërohet sëmundja, është p.t. e pamundur. Mund të parandalohet.
Të jemi optimistë për zhivillim e teknologjisë gjenetike, në lidhje me prodhimin e barërave biologjike.
 
FDA ka krijuar një barë kundër sëmundjes së Alzheimer për herë të parë në 20 vitet e fundit

lg.php

https___d1e00ek4ebabms.cloudfront.net_production_d9bc5f43-561c-419b-8ff7-64a723b22b0e.jpg

për herë të parë në 20 vitet e fundit u aprovua një barë që ndihmon në trajtimin e sëmundjes së Alzheimer.
lg.php

Administrata e ushqimit dhe barërave (FDA) e aprovoi barin të mërkurën, raporton “DailyMail”.

Ky barë ka kaluar testimin si efektiv për trajtimin e sëmundjes së Alzheimer, sëmundje e cila prekë shumë persona në moshë më të vjetër, transmeton lajmi.net.

Përdorimi i barit mund të filloi që në mars dhe për të gjithë pacientët me Alzheimer ky është një lajm i mrekullueshëm sepse sëmundje e tyre është cilësuar deri tani si e pashërueshme.

Deri më tani testimet kanë rezultuar në përmirësime deri në 40% tek pacientët, por testime të mëtutjeshme nevojiten akoma.

Mendohet se deri në vitin 2025, shitjet e këtij bari do të kenë arritur shifrën prej 5.3 miliardë dollarë.

Zbuluesit mendojnë se bari është gati për të filluar përdorimin dhe se testimet e mëtutjeshme mund të ngadalësojnë procesin e shërimit tek shumë pacient.

Mirëpo testuesit thonë se ata duhet të sigurohen në efektshmërinë dhe efikasitetin e barit para se ai të aprovohet, në mënyrë që të shmangin komplikimet e mundshme tek pacientët. /Lajmi.net/
Ca osh kjo FDA
 
Keto jan budalliqe. Çdo semundje e ka nje sherim dhe lajme te tilla jan veç se propagand trushperlarese. E vetmja arsye perse nuk dalin barna sheruese eshte se nuk ngopen Big Pharma me lek. Ndaj kemi ne treg barna qe e trajtojn por jo te sherojne semundjen. Money talks.
$5.3miliard shitje i ka "thene" te gjitha sa per 10 artikuj.

Me vjen keq qe them por Alzheimer's eshte nga semundjet qe nuk njihen dhe skane sherim
 
Me vjen keq qe them por Alzheimer's eshte nga semundjet qe nuk njihen dhe skane sherim
Kam dyshime per kete sepse Big Pharma nuk eshte me teori konspiracioni por fakt.
Ka shume semundje te reja qe u shfaqen ne shekullin e 20 dhe filluan te shtoheshin ne mas. Alumini qe gjendet edhe ne deordorante, eshte nje nga shkaktaret e Alzheimer-it dhe te tjera etj etj. Shkaqet dihen, dihet edhe si te parandalohen, dihen edhe kurat por mbas nje fare kohe, demi qe shkakton semundja nuk rekuperohet me.
 
Jam dakord për teorinë konspirative të kthyer në fakt. Por, arsyet ende nuk dihen 100 %. Sidoqoftë, studiuesit mund të përshkruajnë disa nga ndryshimet që ndodhin në tru: akumulimi i dëmshëm i një substance proteine, si midis qelizave të trurit (pllaka beta-amiloide) ashtu edhe brenda vetë qelizave të trurit (tang entangments). Sëmundja shkakton gjithashtu një mungesë të acetilkolinës neurotransmetuese, të cilën qelizat e trurit përdorin për të komunikuar me njëra-tjetrën.
Ndërsa sa i përket faktorit më të rëndësishëm të rrezikut për sëmundjen Alzheimer, është mosha e vjetër, por gjithashtu kushtet dhe sjelljet që rrisin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare janë të rëndësishme, siç janë presioni i lartë i gjakut, diabeti dhe pirja e duhanit.
Ndërsa trashëgimia është rreth 2%.
Gjithësesi sipas njohurive që na servojnë hulumtuesit. ?

videnscenterfordemens.dk
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.