• This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn more.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Femijet me Aftesi te kufizuara!

HerculeS

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
VIP i Forumit
Mesazhe
187
Likes
209
#1
Cfare mendimi keni per integrimin e femijve me Aftesi te kufizuara ( prsh: sindromat e , autizmi , Asperger , Rett , Tourette , down , turner , etj ) ne edukimi shkollor me femijet " normal" dhe cili eshte sensilibizimi I shoqeris civile ne shqiperi !! , ( Ju lutem Jo diskriminime ne komentet tuaja ) Flm.
 

MaYaDa

Don't touch...
VIP i Forumit
Mesazhe
5,747
Likes
6,348
#2
Duke qene se jeta me perballi me persona te tille ne jeten time e kam te veshtire te flas per kte kategori njerezish por dhe detyrim gjithashtu:
Jan njerezit me te forte me te guximshem kan nje vullnet te hekurt qe nje njeri normal kurrsesi smund ta kete !
Rrezohen ngrihen rrezohen ringrihen perseri derisa tja dalin perseri e perseri...
Perpos kufizimeve fizike qe ata kane u duhet te fitojne dhe imunitet kundrejt perbuzjeve te injoranteve!
Insititucionet perkatese per kte kategori njerezish lene per te deshiruar per rendesine qe u jepet apo dhe kushtet qe u krijojne.
Ka mjaft raste qe shohim cdo dite qe mezi jetojne per kafshate te bukes apo nuk marrin dot kuren e duhur nga mungesa e ekonomise.
Ne te tilla raste duhen ndergjegjesuar fillimisht ne si qytetare me pas shteti,perpos ndihmes ekonomike qe mund te japi cdokush nga ne,ndihme tjeter eshte ajo morale.ska vend per paragjykime pasi jeta esht nje test....nje dite mund te sprovohemi dhe ne me te tilla gjera!

Tema thote femijet por une i perfshiva te gjitha kategorite pasi ka dhe nga ata qe gjate fatkeqesive te rrugetimit te jetes ndodh qe mbeten persona me aftesi te kufizuara .
 
Last edited:

Milanisti

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
1,322
Likes
1,426
#3
Cfare mendimi keni per integrimin e femijve me Aftesi te kufizuara ( prsh: sindromat e , autizmi , Asperger , Rett , Tourette , down , turner , etj ) ne edukimi shkollor me femijet " normal" dhe cili eshte sensilibizimi I shoqeris civile ne shqiperi !! , ( Ju lutem Jo diskriminime ne komentet tuaja ) Flm.
Me aftesi ndryshe do ngjante me mire titulli i temes 😊
 
Last edited:

titan

12345678987654321
VIP i Forumit
Mesazhe
6,071
Likes
2,964
#4
@HerculeS

Rett syndrome eshte vdekjeprures e shume I dhimshem.
Asperger ska ndonje problem me inteligjencen por thjeshte problem social interaction.
Tourette ska lidhje fare me keto.
Turner ska probleme me inteligjencen (dmth normale) por disa fusha si matematika, visospatial etj

I ke futur te gjitha ne nje grup e nuk e ditke qe jane shume ndryshe. :) lol
 
Last edited:

HerculeS

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
VIP i Forumit
Mesazhe
187
Likes
209
#5
@HerculeS

Rett syndrome eshte vdekjeprures e shume I dhimshem.
Asperger ska ndonje problem me inteligjencen por thjeshte problem social interaction.
Tourette ska lidhje fare me keto.
Turner ska probleme me inteligjencen (dmth normale) por disa fusha si matematika, visospatial etj

I ke futur te gjitha ne nje grup e nuk e ditke qe jane shume ndryshe. :) lol
Nuk I Kam futur me nje grup , por sindroma Jan pavarsisht kategoris apo vecoris qe ka secila prej tyre , dhe tgjitha kan lidhjet dhe problemet veta me arsimin , dhe mesa di un ( sjam i sigurt ) ne shqiperi flitet te integrohen me femijet normal ne arsim , kuptohet sipas shkalles qe kane , dhe ceshtja kjo ishte e gjitha qe si eshte me mir te ken trajtim arsimor te vecant si ne shum vende te botes apo te integrohen me femijet normal , sa u perket atyre cka Kam permemdur I di disa info mbi to ndaj dhe I Kam permemdur :)
 

HerculeS

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
VIP i Forumit
Mesazhe
187
Likes
209
#6
Me aftesi ndryshe do ngjante me mire titulli i temes 😊
Mesa di un ne shqiperi ate emertim kane " me Aftesi te kufizuara , dhe mendoj se ashtu duhet sepse Aftesi te ndryshme te jep nje kuptim sikur dikush ka nje aftesi qe dikush se ka , tpakten keshtu me duket mua :)
 

titan

12345678987654321
VIP i Forumit
Mesazhe
6,071
Likes
2,964
#7
Nuk I Kam futur me nje grup , por sindroma Jan pavarsisht kategoris apo vecoris qe ka secila prej tyre , dhe tgjitha kan lidhjet dhe problemet veta me arsimin , dhe mesa di un ( sjam i sigurt ) ne shqiperi flitet te integrohen me femijet normal ne arsim , kuptohet sipas shkalles qe kane , dhe ceshtja kjo ishte e gjitha qe si eshte me mir te ken trajtim arsimor te vecant si ne shum vende te botes apo te integrohen me femijet normal , sa u perket atyre cka Kam permemdur I di disa info mbi to ndaj dhe I Kam permemdur :)
Nuk quhet as klasifikim sindromash. :)
Sepse skane lidhje me njera tjetren ti gruposh ashtu mish mash. :p lol
Disa prej tyre skane problem shkolle, disa probleme specifike e disa probleme te theksuara.
Femrat qe kane Rett nuk para mbijetojne dot aq sa te shkojne ne shkolle ose jane teper rend. :)
Per meshkujt Rett pergjithesisht eshte lethal.
 

HerculeS

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
VIP i Forumit
Mesazhe
187
Likes
209
#8
Nuk quhet as klasifikim sindromash. :)
Sepse skane lidhje me njera tjetren ti gruposh ashtu mish mash. :p lol
Disa prej tyre skane problem shkolle, disa probleme specifike e disa probleme te theksuara.
Femrat qe kane Rett nuk para mbijetojne dot aq sa te shkojne ne shkolle ose jane teper rend. :)
Per meshkujt Rett pergjithesisht eshte lethal.
Lidhje nuk kan as ngjsdhmeri por sindroma Jan dhe mbartesit emertohen me Aftesi te kufizuara , apo ti emertojm ndryshe ? Spo te kuptoj ku e pe " grupimin " sepse e Kam specifikuar me Aftesi te kufizuara si prsh sindromat x , y , z etj , dhe sa I perket Rett pse vetem femrat shkollohen ?
 

titan

12345678987654321
VIP i Forumit
Mesazhe
6,071
Likes
2,964
#9
Lidhje nuk kan as ngjsdhmeri por sindroma Jan dhe mbartesit emertohen me Aftesi te kufizuara , apo ti emertojm ndryshe ? Spo te kuptoj ku e pe " grupimin " sepse e Kam specifikuar me Aftesi te kufizuara si prsh sindromat x , y , z etj , dhe sa I perket Rett pse vetem femrat shkollohen ?
Rett eshte lethal per meshkujt se eshte demtimi I MECP2 gene me duket ne kromozomin X. Lol
Te femrat fillon me regression ne moshen 2-4 vjec e vazhdon with severe clinical deterioration (seizure etc) deri sa nderrojne jete.
Nuk shkollohen se jane shume rend nqs kane mbietuar.

Sorry buddy por dyshoj per njohurit e tua ne kete fushe. :)