Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

FEMRAT

Vec katunaret jan ashtu, Femra e kupton Femren dhe duet te rrespektojn njera-tjetren!

Te shqiptaret ka ca lloj Femrash te tilla, mirpo ate Problem e kan ato edhe ne lidhje sepse mendojn se tjeret jan me te mire se ato.

Vetbesimi mbi te gjitha....
:p per sa i perket vetbesimit ke te drejte......
Per sa i perket ndarjes me paragjykim qe ke be sjam dakort :p
 
Femra...
Ndryshon mbiemrin, shtëpinë, lë familjen e saj, vjen pas teje, ndërton një shtëpi me ty, provon shtatzaninë për ty, shtatzania i ndryshon trupin, thuajse dorëzohet nga dhimbjet e lindjes dhe në fund të fundit dhe fëmijët që lind mbajnë mbiemrin tënd.
Deri në ditën që vdes... çdo gjë që bën...gatimi, pastrimi i shtëpisë, kujdesin ndaj prindërve të tu, ndaj teje, rritja dhe edukimi i fëmijëve, punon që të sjelli të ardhura, të këshillon, sigurohet që ti të jesh i qetë, ruan marëdhëniet në familje, çdo gjë për të mirën tënde. Për t'i bërë të gjitha këto shpesh sakrifikojnë jetën e tyre, shëndetin, dëshirat.
Pra, në të vërtetë kush është duke i bër nder tjetrit?
I dashur mashkull minimumi "jot" ta vlerësosh & RESPEKTOSH gjithnjë femrën që ke në jetën tënde! —
 
Ndoshta
Femra...
Ndryshon mbiemrin, shtëpinë, lë familjen e saj, vjen pas teje, ndërton një shtëpi me ty, provon shtatzaninë për ty, shtatzania i ndryshon trupin, thuajse dorëzohet nga dhimbjet e lindjes dhe në fund të fundit dhe fëmijët që lind mbajnë mbiemrin tënd.
Deri në ditën që vdes... çdo gjë që bën...gatimi, pastrimi i shtëpisë, kujdesin ndaj prindërve të tu, ndaj teje, rritja dhe edukimi i fëmijëve, punon që të sjelli të ardhura, të këshillon, sigurohet që ti të jesh i qetë, ruan marëdhëniet në familje, çdo gjë për të mirën tënde. Për t'i bërë të gjitha këto shpesh sakrifikojnë jetën e tyre, shëndetin, dëshirat.
Pra, në të vërtetë kush është duke i bër nder tjetrit?
I dashur mashkull minimumi "jot" ta vlerësosh & RESPEKTOSH gjithnjë femrën që ke në jetën tënde! —
ndoshta
e ke lexuar diku ndoshta e ke shkruar vet , mendo pak mos ekzistonte mashkulli gjith kto fjal qe ke recituar ti a do kishin kuptim.......
 
Ndoshta
ndoshta
e ke lexuar diku ndoshta e ke shkruar vet , mendo pak mos ekzistonte mashkulli gjith kto fjal qe ke recituar ti a do kishin kuptim.......
Nuk po flasim nga e ka zanafillen mashkulli apo femra..po them cfare ben nje femer dhe cila eshte ajo..kuptoje thelbin!
Epo dhe mashkulli sdo egzistonte se nga nje femer ka lindur


Te lumte elaa
 
Ti s'doje femer qe te te donte
Nje dore ballit i semur te conte
Nje buze mjalte ,puthje te jepte
Kur ne trishtim jeta te hidhte ..
Ti s'doje femer dites te priste
E ne shtrat ti ta pushtoje
Me endrra trup shpirt jot'ishte
Ti doje femer ne loje ,trofeje
Ti s'doje femer embel te shtynte
Sensualisht ,ti ta terhiqje
Ti doje pikture per murale shpirti
Shpirt prej mashkulli si labirinti..
Ti s'doje jo as nuk ta ndjeu
Doren ti prekje as miqesisht
Te heshtje qofte me egon tende
Pakez, rruges per ne finish"
Ti shihje,heshtas per pak syt
Ta pyesje shpirt me shpirt..
Peraq sa munde ...luajte ne cirk
Ti s'doje femer doje ...relik
Ti s'je mashkull je manekin ....!

Ti s'doje femer si shpirt per shpirt
 
Cfare eshte nje femer?

Femer eshte ajo qe para se te bie ne dashuri thote:
"Djali qe do te dua duhet te jete perfekt. Duhet te me doje me shume sec do e dua une. Nuk duhet te me bej kurre te derdh lote. Duhet te me kuptoj gjithmone."
Dhe pasi bie ne dashuri thote:
"C'rendesi ka nese ai nuk eshte perfekt, prapë se prape per mua eshte me i miri. C'rendesi ka nese nuk me do pa kushte, e dua une. C'rendesi ka nese nuk me kupton, une do e kuptoj dhe do bej qe gjerat te ndryshojne sepse nuk mund ta humb"
Kjo eshte nje Vajze, por jo te gjithe e kuptojne rendesine dhe sakrificen e saj!
 
Beso ne femnen qe je.
Un di qe femnat jan t'forta
Femnat kan shty kufinjt e guximit
per pak dashni,
kan ndertu pritje me shekuj te gjata,
Kan ba te qajn burra qe si ka thy as lufta, qe si preku as vdekja, as plaget, as ikja nans
Kan rrzu me sy burra qe si rrezoi as jeta, kan ndez zjarre ne ndjesi te akullta
Kan hap dritare ajrit ne vite te thata,
Kan ndricu jete t'pa shprese
Kan cliru trendafila n'shpirtra pa diell
Femnat kan ndryshu boten
e burrat, e kan ba boten simas qefit, duke perdor burrat.
Une e di qe femnat kan shkel mbi lotet e tyne e mbi dashnin qe kan dhan, kur nuk jan vlersu sa duhet.
Pse merzitesh?
Ke frige vetmin?
Ne vetmi do gjesh njeriun e duhun per vedi.
Beson se sdo t'gjesh diken qe t'don?
Ke frige se ke humb t'duhurin?
I duhuni nuk ike.
Njeriu i duhun ashte si lekura
ike vetem me vdekjen....
[Elhaid Cufi]
 
Last edited:
Po, pse jo?!Femrat jan prej kohesh të barabarta, spaku ketu ku jetoj une.
Familjet tipike turko-shqiptare do të jen të lumtur mos punojn Grat e tyre. Për shkak se ata do të ishin pothuajse të vetmit që do të përfitonin nga papunsia tyre, pasi që në këto familje gratë nuk punojnë gjithsesi 90% dhe nuk duan të punojnë. Shumica e grave ne europ, megjithëse jo të gjithë, nuk e shohin përmbajtjen e tyre të jetës si të qëndruar në sobë për vite dhe duke luajtur mamanë e përjetshme. Ndoshta herë për dy vjet pas lindjes, por jo më gjatë. Dhe tashmë ka kompensim prindëror. Shumica e tyre nuk kanë studiuar, kanë mësuar ose promovuar mirpo kan Professionet e tyre, pastaj nuk jetojn në varësi absolute financiare nga burrat e tyre dhe duhet të punojn, të bëjnë diçka produktive. shembull kur njeriu divorcohet 20 vjet me vone atëherë nëna mbetet plotësisht e pafuqishme dhe e varfër. Pranaj Femra të dashura punoni sa të mundeni dhe mos e lejoni veten tuaj të vari nga dikush, qoftë Burri apo Prindi apo naj Instanc shteterore!
Gruja është vet e zonja e vetes edhe e kemi deshmuar që jemi shume më lartë se Meshkujt me shume gjera.

S'na trembet Syri te punojm, te gatuajm, te lajm/shplajm dhe siper ketyre te risim edhe Fmi!

Të ja japesh një Mashkullit keto detyra, iken për lesh e kaplon depresioni :)
Ik mi gjyshe se nuk te kemi ne faj ty qe ne jeten tende ke njohur vetem meshkuj maskiliste.
Ja une e @MrCool psh vjet morem lejen e lindjes ke puna dhe gjate kesaj kohe beme gjithe punet e mundshme, sidomos ne chat.
 
S'jemi njesoj Jorina, dhe kjo eshte gje pozitive jo negative.

Ashtu na ka kriju Zoti qe te plotesojme njeri-tjetrin.

Gjithsesi, per mua femra qendron me larte se mashkulli per shume arsye.
Oiiiiiiii!!! Ashtu them dhe une, lart qendron femra.
Perhere e me lart o zot.
 
I dua ato femrat e shkatheta, te zgjuarat... Ato qe nuk varen nga askush, por ja dalin te vetme. Ato qe synojne shume dhe ia arrijne fale punes se palodhshme. Ato qe e cojne dicka deri ne fund duke gjetur zgjidhjen me te mire. Ato qe nuk pyesin per askend per te miren e vetes! Ato femra qe si tremben askujt...por te tjeret tremben nga suksesi i tyre!
I dua dhe une.
Ku jane?
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.