Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Fjalët dhe fuqia e tyre ....

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Fjalët dhe fuqia e tyre ....​


IMG_1633690106554.png

Fjalët. Ne i përdorim ato çdo ditë, pa i kushtuar vëmendje të mjaftueshme nëse shprehemi siç duhet në një kohë të caktuar. Këto janë kudo, me gojë dhe me shkrim, në mënyrën se si ne do të argumentojmë këndvështrimin tonë mbi një temë dhe veçanërisht në mënyrën se si ne mendojmë. Ato na lidhin me njerëzit e tjerë, duke zhvilluar kështu marrëdhënie dhe miqësi.

Ashtu si fjalët na ndihmojnë në mënyra të ndryshme në jetën tonë, ato gjithashtu mund të na dobësojnë ne ose të tjerët nëse nuk përdoren siç duhet. Për shembull, supozoni se kemi një mosmarrëveshje me një koleg. Të shprehesh me mirësjellje, qartësi dhe argumente logjike është një parakusht për të gjetur terren të përbashkët për gjetjen e një zgjidhjeje. Nëse mbizotëron egoizmi dhe pohimi i dikujt, atëherë bëhet më e vështirë të tejkalosh hendekun midis nesh. Kjo është arsyeja pse rekomandohet të mendoni me kujdes para se të flisni për diçka. Fjalët mund të kenë një efekt të thellë në atë që ne nuk e kishim idenë.

98717d87ad9bb4fd839f96caafaca8ca.jpg

Fuqia e fjalëve:

Fjalët kanë aftësinë të formojnë perceptimin tonë për botën. Për shembull, nëse ne përdorim vazhdimisht fjalë negative për të përshkruar çfarëdo pengese që na ka ndodhur, kjo mund të shtrihet në mënyrën më të përgjithshme të shikimit të botës. Ky mund të jetë një faktor i fuqishëm në përcaktimin nëse ne mund të jetojmë një jetë të lumtur. Gjithashtu, fjalët mund të përmirësojnë marrëdhëniet tona me të tjerët ose anasjelltas. Të përdorura siç duhet, ato mund të rivendosin miqësitë e vjetra, marrëdhëniet familjare dhe këdo tjetër. Këtu, pra, është elementi i bashkimit dhe jo i ndarjes.

Sa për fjalët e bukura, ato mund të shërojnë një person të trishtuar. Fjalë të tilla mund të ndriçojnë ditën e dikujt, duke i dhënë atij gëzim dhe dashuri. Ata kanë një përfitim të madh veçanërisht për një person që ndihet i vetmuar. Një ndikim tjetër i rëndësishëm që kanë fjalët ka të bëjë me mënyrën se si ne mendojmë. Ajo që i themi vetes përcakton mënyrën se si mendojmë për veten. Më tej, mendimi ynë përcakton emocionin që do të përjetojmë. Supozoni se ne themi “Jam mjaftueshëm”. Ky propozim na shtyn ta besojmë, siç qëndron. Prandaj, tek ne krijohen emocione pozitive, të cilat shumëfishohen ndërsa i flasim vetes me fjalë pozitive, gjithmonë, natyrisht, në një kontekst realist.

483c1ba91871fabdbccad4e8523f123c.jpg

Si mund t’i përdorim fjalët në favorin tonë?

Kur kuptojmë se me të vërtetë mund të ndikojmë pozitivisht në botën tonë të brendshme thjesht me fjalët që përdorim, atëherë loja fillon të ndryshojë. Para së gjithash, është e dobishme të zgjerojmë fjalorin tonë duke përdorur fjalë pozitive. Gjuha shqipe është aleati ynë në këtë, pasi është një nga gjuhët më të pasura – nëse jo, – më të pasurat gjuhë në botë. Gjithashtu e rëndësishme është mënyra se si flasim me veten. Për shembull, në vend që të themi “Nuk arrita shumë ta përfundoj këtë detyrë”, është më mirë të themi “Nuk kam pasur sukses në fund, por herën tjetër do ta provoj në mënyrë më efektive”. Kuptimi i fjalive është i njëjtë, vetëm në fjalinë e dytë ne motivojmë veten, pa rënë në grackën e akuzave.


Bota.al
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.