Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Fjetja më pak se 6 orë në natë, rrit rrezikun e demencës me 30%

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Fjetja më pak se 6 orë në natë, rrit rrezikun e demencës me 30%​

25E66113-12FB-47EC-8FA3-25D91D3B61F5-770x433.jpeg


Nëse flini më pak se 6 orë gjumë në natë, po rrezikoni shëndetin e trurit tuaj, thotë një studim i ir të botuar në Nature Communication.

Pas studimit të gati 8,000 njerëzve për 25 vjet, studimi zbuloi një rrezik më të lartë të demencës me një kohëzgjatje gjumi prej 6 orësh ose më pak nga mosha 50-60 vjeç, në krahasim me ata që flinin 7 orë në natë, informon abcnews.al

Si rezultat, gjumi i shkurtuar midis moshave 50,60 dhe 70 vjeç u shoqëruar gjithashtu me një rritje prej 30% të rrezikut të demencës, e pavarur nga faktorë sociodemografikë, të sjelljes, kardiometabolike dhe të shëndetit mendor, përfshirë depresionin, thuhej në studim.

“Gjumi është i rëndësishëm për funksionimin normal të trurit dhe gjithashtu mendohet të jetë i rëndësishëm për pastrimin e proteinave toksike që grumbullohen nga truri”, tha Tara Spiers-Jones, e cila është nëndrejtore e Qendrës për Zbulimin e Shkencave të Trurit në Universitetin e Edinburg në Skoci, në një deklaratë.

Sidoqoftë, ky studim nuk mund të përcaktojë shkakun dhe pasojën, tha Tom Dening, i cili kryeson Qendrën për Demencën në Institutin e Shëndetit Mendor në Universitetin e Nottingham në Mbretërinë e Bashkuar.

“Ndoshta është thjesht një shenjë shumë e hershme që demantia do të vijë, por gjithashtu ka mjaft të ngjarë që gjumi i dobët nuk është i mirë për trurin dhe e lë atë të prekshëm ndaj kushteve neurodegjenerative si sëmundja e Alzheimerit”, tha ai.
 
Gjumi i dobët i lidhur me sëmundjen Alzheimer demencë

Nga Kasper Jørgensen

Njerëzit me sëmundjen e Alzheimerit (A.D) shpesh flenë më keq se të moshuarit e shëndetshëm. Në të njëjtën kohë, mungesa e gjumit mund të çojë në ndryshime të sëmundjes në tru tipike të Alzheimerit. Problemet e gjumit dhe sëmundja e Alzheimerit mendohet se janë pjesë e një rrethi vicioz dhe mund të forcojnë njëri-tjetrin.
Dy studime hedhin dritë mbi lidhjen midis problemeve të gjumit dhe demencës së Alzheimerit.

Njëra tregoi se të moshuarit me të ashtuquajturin Alzheimer paraklinik kanë cilësi më të dobët të gjumit sesa të moshuarit e tyre të shëndetshëm. Alzheimeri paraklinik përshkruan fazën e sëmundjes Alzheimer, në të cilën mund të matet akumulimi i substancës proteina beta-amiloid në tru, por në të cilin personi nuk përjeton ende probleme të kujtesës ose simptoma të tjera klinike.

Studimi i dytë në mënyrë të ngjashme tregoi se njerëzit e moshuar që nuk flenë shumë, ose përjetojnë gjumë të dobët, kanë më shumë amiloid në tru sesa njerëzit e moshuar me një ritëm të mirë të gjumit. Të dy studimet janë botuar në revistën e mirënjohur JAMA Neurology.

burimi: videnscenterfordemens.dk
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.