Mirë se vini në forum vizitor,

Për të hyrë në përmbajtjen e forumit dhe të gjitha shërbimet tona, duhet të regjistroheni ose të identifikoheni në forum. Anëtarësimi në forum është plotësisht falas.

Rrespektoni Masat e Covid-19 😷

Nga tregu te transporti publik, nga qendra tregtare te vendi i punës, qëllimi i tij është të zvogëlojë rrezikun e koronavirusit për të gjithë ne në të gjitha fushat ku jemi bashkë. Maska 😷 largësia ↔️ pastrimi 🧼 le t'i kushtojmë vëmendje.

Keni probleme me anëtarësimin?

Për shkak të ndryshimit të strukturës së forumit, janë vendosur disa kufizime, nëse nuk mund të shkruani një mesazh dhe të hapni një temë, hyni në lidhjen në titull dhe hapni temën tuaj.

Bëhu pjes e Chatit 📱

Netedy.com një vend argëtimi dhe i sigurt njohjesh online. Bisedoni, takohuni dhe ndërtoni marrëdhënie afatgjatë. Të dhënat tuaja personale janë gjithmonë të mbrojtura. Siguria e përdureseve tanë është përparësia jonë kryesore.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Flaka e shenjte - Mrekullia me e madhe qe ka njohur njerezimi

Hera

NeTeDy.com 💞
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
36,077
FLAKA E SHENJTË - MREKULLIA MË E MADHE QË KA NJOHUR NJERËZIMI

Mrekullia e Flakës së Shenjtë ndodh para çdo Pashke, festimi i së cilës bëhet në Kishën e Ringjalljes në Jeruzalem në Pashkët orthodhokse. Besimtarët presin jashtë varrit. Prej rreth 11.00 para dite deri ne 01.00 pasdite, të krishterë arabë këndojnë këngë tradicionale me zë të lartë. Në orën 1 të pasdites, këngët pushojnë edhe më pas vijon një heshtje e rëndë.

Në orën 13.00 një delegacion i autoriteteve lokale vijojnë përmes turrmave, të cilët simbolizojnë romakët, kontrollojnë brenda varrit mos ka objekte që ndezin flakën dhe vulosin portën. Pastaj hyn Patriarku orthodhoks, lexon lutje të lashta dhe 33 qirinjtë e tij ndizen NGA PERËNDIA. Dëshmitarët tregojnë që edhe qirinjtë e tyre janë ndezur vetë, sepse Flaka e Shenjtë kalon nëpër varrin, kishëzat e varrit, nëpër shtylla dhe në gjithë hapësirën e besimtarëve. Ajo nuk djeg në minutat e para dhe ka ngjyrë blu - besimtarët e vendosin në rroba dhe mjekra dhe nuk digjen.
Ndërsa Patriku qëndron brenda në Varr i gjunjëzuar përpara gurit, jashtë është errësirë edhe një qetësi tepër e madhe. Kur Patriku del jashtë me dy qirinjtë e ndezur që ndriçojnë fuqimisht errësirën, një klithmë festimi jehon tërë Kishën.

Kisha e ringjalljes në Jeruzalem u takon edhe katolikëve, koptëve, armenëve edhe protestantë ka atje, por Zjarri i Shenjtë i Pashkës u ka zbritur historikisht vetëm orthodhoksëve. Janë përpjekur të tjerët por asgjë s'u është dhënë!

Kjo pra është një nga mrekullitë më të mëdha ndër shekuj të epokës së krishterë, që vulos edhe miraton vërtetësinë e doktrinës orthodhokse!

FB_IMG_1631028245483.jpgFB_IMG_1631028249218.jpgFB_IMG_1631028254209.jpg
 

ilia spiro

Duaje te afermin tend si veten tende
ANETAR ✓
Regjistruar më
May 16, 2022
Mesazhe
15
FLAKA E SHENJTË - MREKULLIA MË E MADHE QË KA NJOHUR NJERËZIMI

Mrekullia e Flakës së Shenjtë ndodh para çdo Pashke, festimi i së cilës bëhet në Kishën e Ringjalljes në Jeruzalem në Pashkët orthodhokse. Besimtarët presin jashtë varrit. Prej rreth 11.00 para dite deri ne 01.00 pasdite, të krishterë arabë këndojnë këngë tradicionale me zë të lartë. Në orën 1 të pasdites, këngët pushojnë edhe më pas vijon një heshtje e rëndë.

Në orën 13.00 një delegacion i autoriteteve lokale vijojnë përmes turrmave, të cilët simbolizojnë romakët, kontrollojnë brenda varrit mos ka objekte që ndezin flakën dhe vulosin portën. Pastaj hyn Patriarku orthodhoks, lexon lutje të lashta dhe 33 qirinjtë e tij ndizen NGA PERËNDIA. Dëshmitarët tregojnë që edhe qirinjtë e tyre janë ndezur vetë, sepse Flaka e Shenjtë kalon nëpër varrin, kishëzat e varrit, nëpër shtylla dhe në gjithë hapësirën e besimtarëve. Ajo nuk djeg në minutat e para dhe ka ngjyrë blu - besimtarët e vendosin në rroba dhe mjekra dhe nuk digjen.
Ndërsa Patriku qëndron brenda në Varr i gjunjëzuar përpara gurit, jashtë është errësirë edhe një qetësi tepër e madhe. Kur Patriku del jashtë me dy qirinjtë e ndezur që ndriçojnë fuqimisht errësirën, një klithmë festimi jehon tërë Kishën.

Kisha e ringjalljes në Jeruzalem u takon edhe katolikëve, koptëve, armenëve edhe protestantë ka atje, por Zjarri i Shenjtë i Pashkës u ka zbritur historikisht vetëm orthodhoksëve. Janë përpjekur të tjerët por asgjë s'u është dhënë!

Kjo pra është një nga mrekullitë më të mëdha ndër shekuj të epokës së krishterë, që vulos edhe miraton vërtetësinë e doktrinës orthodhokse!

View attachment 116306View attachment 116307View attachment 116308
Dhe se vetem Kisha Orthodhokse eshte Kisha e Krishtit,
 

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Regjistrohu

Krijimi i një llogarie në forum është plotësisht falas.

Regjistrohuni tani
Hyr

Nëse keni një llogari, ju lutemi identifikohuni

Hyr

Postime të reja