Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Foto/ Në Etiopi është zbuluar paraardhësi jonë 4 milion vjeçar

Nete2

ⓃⒺⓉⒺⒹⓎ.ⒸⓄⓂ
ANETAR ✓
Regjistruar më
Kor 24, 2018
Mesazhe
3,947
Pas gati dy dekadash studime mbi prejardhjen njerëzore në Etiopi, disa studiues kanë zbuluar një kafkë, e cila, pretendohet të jetë kafka e qenies më të vjetër në tokë që lidhet drejtpërdrejtë me njeriun.

Ndonëse zbulimi është bërë në vitin 2016, studiuesit kanë pritur përfundmin e hulumtimeve të tyre për të bërë publike gjetjen e kafkës dhe pamje të saj. .

Kafka i përket species ‘Australopithecus afarensis’ dhe sipas kërkimeve ka jetuar në këtë zonë nga 3.8 deri në 4.2 milionë vite më parë. Sipas këtyre përfundimeve, specia kujt kafka i përket ka jetuat=r në Tokë gati 1 milion vjet më parë se ashtuquajtura Lucy, e cila u zbulua në vitin 1972 dhe që, historikisht është klasifikuar si njeriu i parë.

Sipas hulumtuesve, australopiteku dhe Lucy kanë jetuar në një distancë rreth 45 kilometra njëri me tjetrin.

Për më tepër, është arritur të rindërtohet pamja e australopitekut përmes kafkës, për të krijuar një ide se si kjo qënie mund të jetë dukur.

Australopithecus_afarensis_adult_male_-_head_model_-_Smithsonian_Museum_of_Natural_History_-_2012-05-17.jpg


reconstruction-of-australopithecus-afarensis-at-the-natural-history-museum-in-vienna-austria-RM7PGM-2.jpg
6EDE603F-4E04-47A3-BE94-A72A37BCFAD9_1024x1024-3.jpeg


e.ll./dita
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.