• This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn more.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

From Sphinx to Atlantis

silver

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
22
Likes
21
Age
19
#1
Shume studime jane bere ne lidhje me Atlantis kontinenti i humbur disa mijra vite a.c. ....studiues te rinj kane dal me shume teori te guximshme dhe njera nga keto lidh piramidat ne Egjipt me kontinentin e humbur.... ku permenden dhe banoret e lashte te Ballkanit. (Illyrian peninsula)
 

ANGELIQUE

D e e p 💎 /offline..
I Rregjistruar/e
Mesazhe
4,605
Likes
5,093
Location
The Dark side of Heaven
#2
Shume studime jane bere ne lidhje me Atlantis kontinenti i humbur disa mijra vite a.c. ....studiues te rinj kane dal me shume teori te guximshme dhe njera nga keto lidh piramidat ne Egjipt me kontinentin e humbur.... ku permenden dhe banoret e lashte te Ballkanit. (Illyrian peninsula)
Ca teme ?
 

Uriel

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
30
Likes
42
#3
Debati mbi ekzistencen ose jo te Atlantides dhe vendndodhja e sakte e saj nuk rresht kurre dhe te mbulosh komplet kendveshtrimet apo teorite qe ngrihen nga shkenctare te ndryshme mendoj se do te duheshin faqe te tera forumi dhe nje kohe e pallogaritshme per ta paraqitur si material. Megjithate here pas here kjo teme mund te pasurohet me informacion te ri sa per te mbajtur te gjalle frymen e debatit apo dhe vete informacionin e mirefillte mbi ate qe zbulohet vazhdimisht edhe pse nuk eshte forumi i duhur.

Gjithe te mirat.
 

silver

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
22
Likes
21
Age
19
#4
Zbulimet e fundit ne Sphynx kanë hedhur botën shkencore në dark ages perseri, pasi sugjerohet se monumenti legjendar i Egjiptit mund të jetë mijëra vjet më i vjetër se sa besohet më parë. As qe pretendoj se ky eshte veni i duhur per tu diskutuar aq me teper per tu zgjidhur .... Implikimet qe eksplorohen nga bota jo vetem per kete teme por per cdo gje eshte e mira qe te komentohen pavaresisht nga pelqen ose jo. Te gjitha keto te çojne në një turne të madh të njohurive të grumbulluara nga hulumtuesit gjatë shekujve për të bërë pyetje rreth mistereve që kanë ngatërruar njerëzimin që nga Plato: A ekzistonte një qytetërim i lashtë i shkatërruar nga disa katastrofa të mëdha, të mbijetuarit e të cilëve ndërtuan Sphynx rreth 10,500 vjet a.c? Nëse po, kush ishin këta njerëz që kishin zhvilluar një kulturë shumë të avancuar dhe që udhëtuan botën nga Kina në Polin e Jugut (qe ne ate kohe ishte pa akull)? A kishin ata vërtetë një mënyrë unike në të menduarit e tyre, krahasuar me njeriun modern...? Me anë të paleontologjisë dhe kanibalizmit ritual, keto studime nepermjet kohës dhe hapësirës vendosin për nje rindërtimin e asaj njohurie të lashtë. Një eksplorim interesant të thellësive të thella të historisë, eshte vertet nje kenaqesi dhe luks jo per cdokend,per tu lexuar. Cheers