Miresevjen në Netedy.com - Vendodhja e te gjithe forumisteve shqiptar

Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com!

Frutat e vjeshtës: ç'fare te konsumoni?

molecule

Died last night.
ANETAR ✓
Regjistruar më
Dec 12, 2004
Mesazhe
5,174
Pëlqime
11,980
Pikë
113
Location
127.0.0.1
Website
shoqeria.net


Këta fruta cilësohen si më të shëndetshmit, me vlera të larta ushqyese, ndihmojnë organizmin në eliminimin e shumë toksinave, ndihmojnë në qarkullimin e mirë të gjakut, furnizojnë trupin me vitamina dhe lëndë ushqyese si dhe parandalojnë shumë sëmundje

Vjeshta ka trokitur zyrtarisht ndaj përfitoni nga të mirat e shumta që sjell kjo stinë. Veçanërisht sa u takon frutave dhe perimeve të cilat gjenden lehtësisht që nga muaji shtator e deri në fund të nëntorit. Janë të shumta frutat që serviren në këtë stinë, por shega, dardha dhe hurma cilësohen si më të shëndetshmet, me vlera të larta ushqyese, si dhe ndihmojnë organizmin në eliminimin e shumë toksinave. Një tjetër vlerë shtesë për këta fruta është edhe ndihma që i japin trupit tonë, sidomos metabolizmit, sidomos në rastin e dardhës dhe hurmës, në rastin e parë ndihmon në tretjen e ushqimit, ndërsa në të tjera në rregullimin e diarresë.

Shegë

Kokrrat e shegëve përmbajnë dy deri në tre herë më shumë antioksidantë sesa vera dhe çaji jeshil. Ky frutë gjithashtu është një burim i mirë i potasiumit, si dhe furnizuesi kryesor i cili kontribuon për mbajtjen nën kontroll tensionin e gjakut, kolesterolin dhe përmirëson shëndetin e zemrës. Por kujdes! Konsumimi i shegës mund të jetë problematik sidomos në rast se jeni duke përdorur disa ilaçe të veçantë. Ndaj është më mirë që të konsultoheni me mjekun.

Kivi

Kivi është i pasur me vitamina të shumta, në veçanti të vitaminës C (më shumë se portokalli), kalium (më shumë si bananet dhe një sasi të mirë të betakarrotenit. Studimet në Itali, të kryera te fëmijët e moshës 6-7 vjeç kanë demonstruar edhe veti të tjera shëndetësore të traktit respirator. Një seri studimesh të publikuara nga arkiva e okulistëve kanë provuar se konsumi i 3 ose më shumë frutave në ditë (duke përfshirë edhe kivi) mund të reduktojnë me 36% rrezikun e zhvillimit të një sëmundje të lidhura me sytë të quajtur ARMD (shkaku kryesor i dëmtimit të vizionit te të rriturit), në krahasim me njerëzit që konsumojnë vetëm 1 frutë në ditë.

Mollët

Mollët janë të pasur me antioksidantë të fuqishëm dhe të përkryer kundër plakjes dhe ndihmojnë për të kapërcyer problemet e shëndetit apo parandaluar ato. Mollët janë gjithashtu një nga 10 ushqimet që ndihmojnë për të djegur dhjamin, hahet një mollë 15 minuta para ngrënies e do t’ju ndihmojë për t’u ngopur dhe ju do të hani më pak, kjo është një mënyrë shumë efektive për të ndihmuar që ju të humbni në peshë. Molla përmban pektinë e cila është e njohur që ndihmon të ndiheni të plotë, dhe kjo ndjenjë ngopje do të zgjasë për një kohë të gjatë. Për mbrojtjen e kockave studiuesit francez gjetën se një flavonoid i quajtur floridzin është gjetur vetëm te mollët dhe mund të mbrojë gratë në fazën postmenopauze, osteoporozën dhe mund të rrisë densitetin e kockave.

Dardhë

Ky frut i ëmbël përbën një burim të madh vitaminash dhe kripërash minerale. Dardha nuk përmban substanca që shkaktojnë alergji, prandaj rekomandohet si ushqim për foshnjat dhe për personat alergjikë. Në çështjen e shëndetit edhe dardha do të vendosej krahas mollës dhe portokallit. Dardha para ngrënies ashtu si molla, nuk duhet qëruar, pasi shumë vitamina ndodhen në lëkurën e saj. Këtij fruti i shfrytëzohen kokrrat, gjethet, rrënjët dhe lëkura e degëve apo e trungut (gjethet mund të përdoren edhe gjatë dimrit si të thata, nëse mblidhen në verë dhe thahen në hije). Ky frutë shëron rrugët urinare dhe prostatën.

Hurma

Ka veti diuretike dhe laksative dhe rekomandohet veçanërisht për ata që vuajnë nga mëlçia, në të kundërtën për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit ajo është e ndaluar për ata që vuajnë nga diabeti apo që vuajnë nga obeziteti. Përfitimet më të rëndësishme shëndetësore te hurmës janë vetitë e saj antikancerore, falë përmbajtjes të lartë të betakarrotenit dhe vitaminës A. Ky frutë mund të ulë rrezikun e kancerit të mushkërive dhe është i rekomandueshëm që të konsumohet nga duhanpirësit kronike. Duke qenë një burim i shkëlqyer i hekurit, hurmat mund të jenë shumë të dobishme për njerëzit që vuajnë nga anemia. Për shkak të një përmbajtje të lartë të jodit, konsumi i rregullt i këtij fruti ndihmon në përmirësimin e funksionit të gjëndrës tiroide, dhe kjo është një nga vetitë më të vlefshme të këtij fruti.

./mapo.al
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Milanisti

Offline✌
ANETAR ✓
Regjistruar më
Jun 5, 2018
Mesazhe
1,914
Pëlqime
2,628
Pikë
113
Shege s'behet llaf te ha..pertoj t'i numeroj kokrrat.
Preferoj hurmat dhe ftonjte kete periudhe.
 

Nicktjeter

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Sep 25, 2019
Mesazhe
869
Pëlqime
923
Pikë
93
Mosha
40
Nuk e di nese kam mankth nga kungulli apo e kam qejf.
 

Juno

OFF
Kontributor
Regjistruar më
Jul 25, 2017
Mesazhe
16,453
Pëlqime
16,608
Pikë
113
Mosha
36
Location
Space
Cdo frut ne stinen e tij eshte i shendetshem dhe me vlera te larta ushqyese. Personalisht nuk u bej naze asnje fruti :)
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Top