• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.
  • Kerkojme ndjese per problemet qe mund te keni hasur me postimet e meparshme. Forumi eshte azhornuar me funksione te reja. Eshte e nevojshme te ri-vendosni foto e profilit nga e para! Argetim te kendshem ne NETEDY.COM!

Fruthi po tërhiqet. Vendi ende me epidemi gripi

Vinjol

Budalla kërkon logjikën ndhomat e zemrës njerëzve
VIP i Forumit
Mesazhe
3,266
Numri i të prekurve nga fruthi në të gjithë vendin ka mbërritur në 200 persona, të konfirmuar zyrtarisht nga Institutit i Shëndetit Publik.

Ekspertët e ISHP thonë se ka një trend në rënie të përhapjes së virusit, parë kjo për sa i përket numrit të të prekurve gjatë javës së fundit .
Ne shërbimin e Pediatrisë në QSUT po trajtohen vetëm raste me komplikacione të rënda nga fruthi, pasi sipas një udhëzimi më të fundit nga autoritete shëndetësore, rastet që konstatohen në spitalet e rretheve nëse nuk kanë komplikacione të rënda, trajtohen me mjekim në kushtet e shtëpisë, duke i këshilluar edhe për vaksinimin e familjareve dhe parandalimin për të frenuar përhapjen në familje.
Nga ana tjetër, ka një ndërgjegjësim të popullatës për të ribërë vaksinën kryesisht ata që i përkasin të lindurve në fashën e viteve ‘80- ‘90.
Ndonëse Instituti i Shëndetit Publik vazhdon t’u kërkojë popullatës të mos hezitojnë të bëjnë vaksinën ndaj fruthit edhe nëse nuk kanë informacion se sa doza të saj kanë bërë, pasi nuk shkakton efekte anësore.
Ndërsa për sa i përket epidemisë së gripit, të dhënat më të fundit tregojnë një rënie të ndjeshme.
Nga 25 mijë që ishte numri i të prekurve në Institutin e Shëndetit Publik në një javë, javën e fundit janë raportuar rreth 21 mijë 200 raste, shifër kjo që tregon se ende jemi në epidemi gripi.
Në vend qarkullojnë tre viruse të gripit krahas virozave të ndryshme. Ekspertët vlerësojnë se përmasat e epidemisë këtë vit ishin më të mëdha se një vit më parë, por jo për sa i përket agresivitetit ku një vit më parë humbën jetën 16 persona. Ndërsa këtë vit vetëm një rast është konfirmuar të ketë humbur jetën për shkak të komplikacioneve të gripit.
Top Channel


 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!
Top