Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Fshatar vs qytetar ...

Jane ne postimet #6, #11, #15 dhe #17
Atje ti ke argumentuar rreth ketij bullizmi, duke u perpjekur te spjegosh perse ekziston ky paragjykim dhe pse eshte i gabuar si fenomen.

Ndersa une te pyeta se ku e shikon diskriminimin nga kjo teme ? Ose me shkoqur si dhe ke diskriminova une ?
Mos ceka dicka te re qe nuk njihej me pare !?
 
Atje ti ke argumentuar rreth ketij bullizmi, duke u perpjekur te spjegosh perse ekziston ky paragjykim dhe pse eshte i gabuar si fenomen.

Ndersa une te pyeta se ku e shikon diskriminimin nga kjo teme ? Ose me shkoqur si dhe ke diskriminova une ?
Mos ceka dicka te re qe nuk njihej me pare !?
Un nuk thashe qe ti diskriminove por te perdoresh terma diskiminues e te kerkosh edhe elaborimin e nje mendsie te tille, un e shikoj si dikriminuese dhe me thuaj ti se ku gaboj une?
 
Une mendoj se eshte telefoni ai qe percakton "statusin" e katundarit apo te qytetarit... ?

Pertej alegorise, ajo qe me "intereson" eshte pikerisht reagimi ndaj ironis dhe bullizmit ne fjale.

Per mua nuk ka asnje diferenc nese je nga fshati, nga qyteti, i zi, jeshil, i bardhe, amerikan, gjerman, francez, tirons, kashars, lab, malok etj...

Te gjitha keto fjale i shoh si epitete.
Un mendoj se ti e ke filluar gabim nga vete titulli i temes tende.
Nuk besoj se ke alergji nga fshati pasi un e konsideroj veten time shume te tille,tipike fshatre e rritur ne qytet.
Me ka ndodhur ndonjeher qe te acarrohem dhe te etiketoj dike si fshatar por per ironi te fatit kan qen nga qyteti.
 
Ne origjine te gjithe jemi fshatare,pastaj statusin "fshatar" apo "qytetar" e vendosim vete me sjelljen tone.
 
Ku ndryshon dielli nga dielli!?
Ku ndryshon njeriu nga njeriu!?
Ku ndryshon miresia nga miresia!?
Per mua nuk kane asnje ndryshim!
Ne fund jemi te gjithe njerez!
Me rutinat tona te perditshme!
Dicka qe nuk ja ul askujt vlerat vendi se ku jeton!
Mjafton qe cdo kush te kete respekt per kedo!
 
Mentaliteti i prapambetur, mendjet e ngushta, dhe niveli i ulet i kultures dhe deshires per arsimim per te ecur perpara dhe per tu pershtatur, per te pranuar fenomenin dhe realitetin.
mendimi im ketu e perkufizon termin fshatar,
Njeriu shikon meson dhe pershtatet,
ose te kunderten nuk e pranon realitetin ashtu sic eshte por jeton ne fanatizmin e asaj kohe.
 
Mentaliteti i prapambetur, mendjet e ngushta, dhe niveli i ulet i kultures dhe deshires per arsimim per te ecur perpara dhe per tu pershtatur, per te pranuar fenomenin dhe realitetin.
mendimi im ketu e perkufizon termin fshatar,
Njeriu shikon meson dhe pershtatet,
ose te kunderten nuk e pranon realitetin ashtu sic eshte por jeton ne fanatizmin e asaj kohe.
Kaq...Pikë ?
 
Un nuk thashe qe ti diskriminove por te perdoresh terma diskiminues e te kerkosh edhe elaborimin e nje mendsie te tille, un e shikoj si dikriminuese dhe me thuaj ti se ku gaboj une?
As une nuk te pyeta nese une diskriminova apo jo, te pyeta ku e shikon konkretisht diskriminimin e gjenezes ?
Cdo te thuash me kete huazimin (elaborim), e per me teper duke e perdorur pa kuptim !? Cke dashur te shprehesh me " perpunimin te kesaj mendesie".

Me konkretisht me fjale te thjeshta per te gjithe ma thua dot se ku e pe diskriminimin dhe ofendimin e gjenezes tone ?

Lere fare me mire se une nuk kam plan ta kaloj darken ketu sot.


Do te te jap nje sugjerim, perpara se te citosh dike, ben mire te pyesesh per te hequr hamendesimet e paragjykimet. Nese nuk e di se cfare qellimi ka tema, mund te pyesesh.

Te uroj fundjave te kendshme.
 
Un mendoj se ti e ke filluar gabim nga vete titulli i temes tende.
Nuk besoj se ke alergji nga fshati pasi un e konsideroj veten time shume te tille,tipike fshatre e rritur ne qytet.
Me ka ndodhur ndonjeher qe te acarrohem dhe te etiketoj dike si fshatar por per ironi te fatit kan qen nga qyteti.
Dakord, e rrespektoj mendimin tend dhe me shume, fakyin qe me pyete.

Cfare te kam shkruajtur para 3-4 ditesh, sta kam thene kot ?

Ka shume menyra per te shtruar nje diskutim, une zgjodha menyren ironike.
Kjo sdo te thot qe une mendoj ashtu.

Ika tashi, gjithe te mirat edhe ty. ?
 
Tema kshtu e mire, vetem qe e ka titullin e gabuar!
Une ende skam njohur nje QYTETAR ;-)

Te gjith njerzit e fshatrave jan ne Pushtet, Qytet banuesit jan te pakt ne POZITA ;-)

Statusi shoqeror: Fshataret ( Katundaret jan me te shoqeruar se sa Qytet-Banuesit )

Profesioni se ka ber deri me sot askend te qytetruar a po fshatar:

Trashigimia Familjare ne Rregull te jetes vjen nga Fshataret atje kemi trashigimit: Ne tirane e ne Prishtine nje Appartament 78m²/brut ;-)

Besimi nuk ka te bej as me qytetaret po as me fshataret

Epilogu i jetes eshte ndryshe nga ai qe ne mesojme ne kafe, Shif si eshte veshur ai, e sigurt vjen nga Malesia!
Mendoj se ironia i nxjerr ne pah dhe i lufton keyo fenomene, eshte nje titull ironik Centos, mendoj qe me shume ka rendesi diskutimi i anetareve, qendrimi dhe ndjeshmeria e tyre.
 
Dakord, e rrespektoj mendimin tend dhe me shume, fakyin qe me pyete.

Cfare te kam shkruajtur para 3-4 ditesh, sta kam thene kot ?

Ka shume menyra per te shtruar nje diskutim, une zgjodha menyren ironike.
Kjo sdo te thot qe une mendoj ashtu.

Ika tashi, gjithe te mirat edhe ty. ?
E di qe nuk mendon ashtu ?
Thjesht ndeze fitilin dhe avullove ?


Gjithashtu dhe ty ?
 
Mentaliteti i prapambetur, mendjet e ngushta, dhe niveli i ulet i kultures dhe deshires per arsimim per te ecur perpara dhe per tu pershtatur, per te pranuar fenomenin dhe realitetin.
mendimi im ketu e perkufizon termin fshatar,
Njeriu shikon meson dhe pershtatet,
ose te kunderten nuk e pranon realitetin ashtu sic eshte por jeton ne fanatizmin e asaj kohe.
Katnare ktu xheke ti
 
te ik gjith koha ne pune.ata weekend qe je pushim nuk rri ne shtepi ,.crendesi ka ku je e nga je,,..mjaftushem eshte te jesh happy pak rendesi ka vendi kur punon,
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.