Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Fshatar vs qytetar ...

Qyteti nga fshati e ka prejardhjen.
Janë thjeshtë epitete të vendosura nga vetë njerëzit për të treguar disnivel mes njëri-tjetrit.

Un jetoj në katund e jam katundare ?
Ti je si shoqja Ollga, zonje nga fshati. ?
 
Teme qe shihet ne kendveshtrime te ndryshme .

Nese fshatrat e Shqiperise do kishin nje infrastrukture si fshatrat e vendeve Evropiane ku mos te mungojne uji e dritat askund nuk do ishte fryma e "bullizmit" ne asnje lloj prizmi .

Qytetaret pa fshataret vdesin urie .
Mos valle mungesa e nje bibloteke, e nje shpie kulture, e nje qendre aktivitetesh per femije, ndikon ne formimin e mentalitetit, mungesa e arsimit cilesor gjithashtu ?

Ne kete prizem mund ta diskutojme?
 
Mos valle mungesa e nje bibloteke, e nje shpie kulture, e nje qendre aktivitetesh per femije, ndikon ne formimin e mentalitetit, mungesa e arsimit cilesor gjithashtu ?

Ne kete prizem mund ta diskutojme?
Patjeter arsimimi i cdo njeriu eshte nje nga faktoret baze per ta dalluar sa i qyteteruar eshte .Mungesa e infrastruktures eshte shkaku kryesor per ta penguar arsimimin e njerezve ne pergjithsi qe jetojne ne fshatrat e thella .

Lexova nje kuriozitet nje rast .
Ne nje fshat te thelle te Gjermanise nuk kishte banore (vetem nje familje kushte mbetur ) por treni shkonte cdo dite e merrte nje vajze qe vazhdonte shkollen ne qytet . Pasi u mos vesh ky fenomen u dha urdher qe treni mos te ndalohej derisa vajza ta mbaronte shkollen .
Gje qe ne vendin tone nuk ka ndodhur kurre deri sot e veshtire te ndodhe .
 
Prapë ua këpute një ofendim trurit të fshtatrëve ?
Na març të keqen që skemi hë ?
jo jo ne Jena luleeee e nga truri e nga gjona tj po e kisha ne tj kuptim?????????????
 
Akoma se kam kuptuar kete temen ......Cdo thote si dallohet fshatari ?
Ne kuptimin e keq te fjales?
 
As une nuk te pyeta nese une diskriminova apo jo, te pyeta ku e shikon konkretisht diskriminimin e gjenezes ?
Cdo te thuash me kete huazimin (elaborim), e per me teper duke e perdorur pa kuptim !? Cke dashur te shprehesh me " perpunimin te kesaj mendesie".

Me konkretisht me fjale te thjeshta per te gjithe ma thua dot se ku e pe diskriminimin dhe ofendimin e gjenezes tone ?

Lere fare me mire se une nuk kam plan ta kaloj darken ketu sot.


Do te te jap nje sugjerim, perpara se te citosh dike, ben mire te pyesesh per te hequr hamendesimet e paragjykimet. Nese nuk e di se cfare qellimi ka tema, mund te pyesesh.

Te uroj fundjave te kendshme.
Dukesh qe ke qene i lodhur kur ke dhene pergjigjen, por edhe kur ke formuluar kaptinen e temes.


E kendshme qofte edhe fundjava juaj.
 
Akoma se kam kuptuar kete temen ......Cdo thote si dallohet fshatari ?
Ne kuptimin e keq te fjales?
Ne kuptimin e keq te fjales te jemi te sinqerte , fshatari dallohet nga gjuha (menyra si flet ) nga era (nuk perdor parfume te shtrenjta ) , nga veshja ( vishet te thjeshta ne baze te klimes dhe jo firmato ) , nga numri i madh i kepuceve ( se ka ecur shpesh zbathur ne vegjeli ) . Etj...?‍♀️?‍♀️
 
Ne kuptimin e keq te fjales te jemi te sinqerte , fshatari dallohet nga gjuha (menyra si flet ) nga era (nuk perdor parfume te shtrenjta ) , nga veshja ( vishet te thjeshta ne baze te klimes dhe jo firmato ) , nga numri i madh i kepuceve ( se ka ecur shpesh zbathur ne vegjeli ) . Etj...?‍♀️?‍♀️

Dhe ku e keqa o Dea ......menyra e te folurit tregon fshatin e lindjes .....parfume te shtrenjta nuk ka se ruan ose punon token qe te hane qytetarët ...normal jo firmato sepse s'ka mundesi ekonomike.....te ecesh xathur e ben kush mundet se ajo tregon se mund të beje cdo gje qe te punoje ......personalisht nder te jesh fshatar ...sepse nga anet tona themi " vetem evgjit eshte nga qyteti"
 
  • Përqafime
Reactions: Dea
Dhe ku e keqa o Dea ......menyra e te folurit tregon fshatin e lindjes .....parfume te shtrenjta nuk ka se ruan ose punon token qe te hane qytetarët ...normal jo firmato sepse s'ka mundesi ekonomike.....te ecesh xathur e ben kush mundet se ajo tregon se mund të beje cdo gje qe te punoje ......personalisht nder te jesh fshatar ...sepse nga anet tona themi " vetem evgjit eshte nga qyteti"
Si shikojne te tjeret eshte fjala , paragjykuesit ?‍♀️
 
Dukesh qe ke qene i lodhur kur ke dhene pergjigjen, por edhe kur ke formuluar kaptinen e temes.


Une te pyes konkretisht ku e pe diskriminimin e origjines, ti me tregon lodhjen.

Nuk e kuptoj pse e kalon ne plan personal diskutimin.


.................................//.................................

Pastaj mosha ben te veten...

Por ki parasysh nese une jam i lodhur ti e ndonje tjeter je kufome.
 
Une te pyes konkretisht ku e pe diskriminimin e origjines, ti me tregon lodhjen.

Nuk e kuptoj pse e kalon ne plan personal diskutimin.


.................................//.................................

Pastaj mosha ben te veten...

Por ki parasysh nese une jam i lodhur ti e ndonje tjeter je kufome.
Skam faj un qe ti je qorr dhe loqkë. Po ta thone mbi 5 veta kete gje por ti paske goxha prapambetje dhe gjuhe te gjate.

Ha gjize me mire.
 
Skam faj un qe ti je qorr dhe loqkë. Po ta thone mbi 5 veta kete gje por ti paske goxha prapambetje dhe gjuhe te gjate.

Ha gjize me mire.
Une te pyeta ti qe me citove mor Diell. Apo u merzite ne temat e zemres dhe puçi puçi, e te doli shtegu te kepusesh kopaçe si ajo e diskriminimit te gjenezes ?

Bujrum diskuto si duhet, jep argumenta, leri cfare jam unr, gjatesine e gjuhes time, se cfare ha une, e sa i lodhur jam une e mos i personalizo diskutimet se je gabim.

Dhe mos perdor fjalor ofendues se nuk ke moshe...

Restot po ti mbaj...
 
Keto terma si fshatar, katunar, malok etj u futen me shume ne perdorim nga komunistat dikur per te bere me te qarte ndasin klasore ne popull. Nuk ka nje perkufizim te qarte se çfare e ben nje njeri qytetar apo fshatar. Ka qytetar (ata/ato qe jetojne ne qytet) qe ne sjellje, edukat dhe kultur, jan me "fshatar" se ata/ato qe jetojne ne fshat dhe anasjelltas. Po te shohim historin, eshte pak irone sepse aristokracia europiane, qe supozohej te ishte ajka e qytetarise, nuk kishte as higjenen minimal te fshataresis shqipetare, gjithashtu dhe sjelljen. Problemi qe kemi ne sot, sidomos ne qytete te medha si p.sh. Tirana, eshte perplasja e kulturave dhe traditave nga krahina te ndryshme dhe kjo e ben dike .e qytetar,dike me fshatar apo malok, gje qe sjell perplasje botekuptimesh. Zakonishte qytetet kn tendence te jen me liberale ndersa fshatrat me konservatore dhe vendi ku jeton, ndikon dhe ne stilin e jetes dhe sjelljen e personit. Qytetar apo fshatar, ne kuptimin e te qenurit njeri me norma, te ben edukata dhe kultura familjare. Mungesa e empatis, respektit te te tjereve, mosdija per te jetuar ne komunitet, mungesa e deshires per t'u formuar si njeri etj etj te bejne "fshatar" dhe jo vendi ku ke lindur de je rritur.

Qytetar lind apo behesh?

Askush nuk lind i tille. Te gjithe behemi rruges.
 
Sado sjellje shembullore të kesh prapë malokë na shajnë neve?
a i ke nigju naj her qyetetarret duke u shajt me njoni tjetrrin ?
i thojn njoni tjetrrit o Shqiptar a merr vesht a jo :p
 
Si nuk u be njiher nji tem ku te fliten per te perbashktar po vetem ndarjet dhe ndryshimet.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.