Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Gegnishtja

Korigjim: "Ka pasur perpjekje per te perhapur teori per nje emigrim Dorian, veri-jug, ndodhur para 3000 vjetesh. POR ne ate teori Doret jane grek."

Doret ne danub ishin grek? ky asht manipulimi i historise me te cilen une perballem ne website me kultura te ndryshme….

Doret ishin pellazge dhe jo grek, e di kur lexon ne wikipedia ashtu te del qe ishin grek, por kjo asht ba per hir te kultures evropiane …ja te sjell encilopedine italiane qe me duken ma te besushem …
 
ja te sjell encilopedine italiane qe me duken ma te besushem …

Premton qe s'do besh ate qe bere te forumi tjeter (me tjeter nickaname) kur te kerkova vertetim per dicka te ngjashme? Se ne ate rast me solle nje tekst ne gjermanisht me shpresen se askush nuk do e perkthente, dhe rezultoi se ishte thjesht nje pershkrim mbi vendndodhjen dhe madhesine e Universitetit te Reading!

Hahahaha
 
Gegnishtja nk kuptohet pz

nuk kuptohet ?

sa per dijeni nji nga elbasani kuptohet mire me nji nga mitrovica…

nese je nga saranda ose edhe minoritar sigurisht asht pak ma e veshtire…

te ftoj te degjosh edhe gegnisht…

gjuhen e skenderbeut, te Buzukut, Bogdanit, Bardhit, Fishtes, te nane terezes
 
Premton qe s'do besh ate qe bere te forumi tjeter (me tjeter nickaname) kur te kerkova vertetim per dicka te ngjashme? Se ne ate rast me solle nje tekst ne gjermanisht me shpresen se askush nuk do e perkthente, dhe rezultoi se ishte thjesht nje pershkrim mbi vendndodhjen dhe madhesine e Universitetit te Reading!

Hahahaha

o flori po me ngaterron, dhe kjo nuk me pelqen aspak, une jam vetem te ky forum, dhe skam lidhje me forumet e tjera …do me te ba bé?
 
Nese vertet ke ndermend te postosh dicka nga burime italiane, mos harro pikat kryesore:

1. Fakte se ka pasur nje fis Ilir te quajtur Dore.
2. Fakte se ky fis u dynd ne Peloponez para 3000 vjetesh.
3. Fakte qe ky eshte i njejti fis si Spartanet. (Shiko postimin numer 143, ku shkrova: "Me zbavit shume, per shembull, ajo teoria idiote se Spartanet ishin shqiptar/ilir!". Ishe ti ai qe e spostove vemendjen te termi 'Dore'. Ndaj une dua vertetim qe arrin deri te perfundimi se spartanet ishin ilir!)
 
nese ty gegnishtja te duket mashtrim ti je agjenture greke, ma pershendet janullatosin

Me nje profil me quan komunist, me tjetrin agjent grek. Bashkoni forcat dhe perdorni vetem nje lloj sulmi... do ishte me bindes dhe me efektiv (per lexuesit qe s'me njohin mjaftueshem)! Hahaha
 
Me nje profil me quan komunist, me tjetrin agjent grek. Bashkoni forcat dhe perdorni vetem nje lloj sulmi... do ishte me bindes dhe me efektiv (per lexuesit qe s'me njohin mjaftueshem)! Hahaha


ne fakt i ke te dyja edhe komunist edhe janullatos, pra dy faktore qe jane tregues per fatkeqsine e shqipnise !!

kjo sdo men as kalem…

koha do i rregulloje edhe kto…

dhe shko falu ne greqisht ??
 
faktore qe jane tregues per fatkeqsine e shqipnise !!

...

koha do i rregulloje edhe kto…

Koha do rregulloj shume gjera, o file. Nder te tjera, koha do ju bindi juve ("minoriteti" ne Dropull dhe Himare") se jeni me origjine shqiptare dhe se me keto fushata qe beni keni punuar kunder kombit tuaj te vertet. Kur te te interesoj e verteta historike, e cila do jete pak e hidhur per ju sepse na konsideroni inferior, MOS HARRO NJE GJE: pavaresisht fushates armiqesore, do ju falim! Do ju falim se jeni gjaku yne, dhe deshtimi juaj eshte edhe deshtimi jone. Nuk ju mbrojtem dote para 100 vjetesh kur ju asimiloi kisha dhe agjentura greke.
 
Koha do rregulloj shume gjera, o file. Nder te tjera, koha do ju bindi juve ("minoriteti" ne Dropull dhe Himare") se jeni me origjine shqiptare dhe se me keto fushata qe beni keni punuar kunder kombit tuaj te vertet. Kur te te interesoj e verteta historike, e cila do jete pak e hidhur per ju sepse na konsideroni inferior, MOS HARRO NJE GJE: pavaresisht fushates armiqesore, do ju falim! Do ju falim se jeni gjaku yne, dhe deshtimi juaj eshte edhe deshtimi jone. Nuk ju mbrojtem dote para 100 vjetesh kur ju asimiloi kisha dhe agjentura greke.

pash qill e dhè, a je apo ban vet ?

?
 
Nese vertet ke ndermend te postosh dicka nga burime italiane, mos harro pikat kryesore:

1. Fakte se ka pasur nje fis Ilir te quajtur Dore.
2. Fakte se ky fis u dynd ne Peloponez para 3000 vjetesh.
3. Fakte qe ky eshte i njejti fis si Spartanet. (Shiko postimin numer 143, ku shkrova: "Me zbavit shume, per shembull, ajo teoria idiote se Spartanet ishin shqiptar/ilir!". Ishe ti ai qe e spostove vemendjen te termi 'Dore'. Ndaj une dua vertetim qe arrin deri te perfundimi se spartanet ishin ilir!)

tani une nuk kam thane qe spartanet jane ilir, ore me lexon mu apo don me thane ate cka don ti…

per Doret do te sjelli prova…kjo asht e sigurte
 
Fillova te shkruaja nje pergjigje te gjate, por ndryshova mendim dhe e fshiva. Sepse kur debaton me njerez qe s'kane respekt per te verteten, qe i kam demaskuar here pas here, edhe po i munde perseri ne debat ne te vertet eshte nje humbje kohe, jo fitore.

tani une nuk kam thane qe spartanet jane ilir, ore me lexon mu apo don me thane ate cka don ti…

per Doret do te sjelli prova…kjo asht e sigurte

Po, isha une ai qe ironizoi me lidhjen spartano-ilire (dhe e lidha mbi te gjitha me Kocaqin). Dhe ishe ti ai qe spostoi vemendjen drejt Doreve/Dorianeve, ne perpjekje per te mbrojtur Kocaqin. Pak kontekst per lexuesit e tjere: Spartanet ishin banoret e Spartes, qytet-shtet grek ne jug te Peloponezit; ndersa Doret/Dorianet eshte term qe perdorej per grup fisesh greke ku benin pjese edhe Spartanet.

Do e lexoj gjithsesi materialin nga italianet qe ti premtove se do sjellesh. Ndoshta keni bindur ndonje skuth Italian te shkruaj brrockulla si ish-oficeri britanik i sabotazheve, NGL Hammond. Por s'ka shance qe te bindi mbi nje emigrim masiv veri-jug ne 1000 p.e.s, sepse sic thash s'ka prova arkeologjike. Eshte perpjekur disa here t'a bej miku juaj Hammond-i, dhe eshte e tmerrshme se sa mosperfilles ishte ndaj te vertetes. Akademiket tane e kane studjuar me kujdes, por u treguan te kursyer me pergjigjen per arsye politike, se do ishte turp per Angline qe toleroi propagand ne nivel akademik.
 
@Barnaba2.0

kam pas nji enciklopedi te vjeter italiane ne bibloteke por spo e gjej ku thoshte doret vinin nga trevat ilire…

gjithsesi po te sjell kte ktu, kuptohet ne Danub kane pas banu iliret…
View attachment 93247
Tashti duhet te bindet edhe janullatosi ?

zotni te kam thane te sjell prova qe te bindesh qe dydnjet e para para tre mije viteve kane qene ilire dhe jo me kot te gjitha perendite greke kane kuptim ne shqip….

View attachment 93250

1. Ku i more? (me sill link)
2. Kur eshte shkruar dhe kush eshte autori?
3. Cilat jane provat per keto deklarata qe postove? Se korrupsioni dhe genjeshtra nuk kane etni... kur blet Hammond-in, mund te keni blere edhe ndonje italian. Une dua PROVA dhe ARGUMENTE!
 
kaq me duhet,
kuptova,
ti nuk je pro gjenezes pellazgo ilire shqiptare…

tashti te kam
sjell fakte se si greqia asht popullu nga doret, ti nuk don me lexu qe me i besu as qe nuk
bahet fjale.

i dashtun,
me mu te has sharra ne gozhde…

tekam
thane shko e lexo

Me duket se nuk ke lexuar pergjigjen nr 168, sic une nuk kisha lexuar 2 postimet e tua te fundit para se te pergjigjesha ne komentin 167.

Lexoje.
 
Edhe nje keshille tjeter:

Tregohu me i vemendshem kur ben punen se ke lene nam sot! Kur vendos te aktivizohesh pas disa oresh munges nga debati, mos hy ne te njejten kohe me te dy profilet (edhe pasi une te akuzova se ti i kontrollon te dy)... Jepi pak kohe profilit te dyte, qe te duket sikur eshte prone e tjeterkujt! Hahahahaha.
 
Je TMERRESISHT I PAFYTYRE! Ku e lexove ti se une jam kunder gjenezes pellazgo-ilire te shqiptareve?

prap ti sulmon mu!

nuk quhesh trim kur e ban me tastiere ?

biles kto qe shajne ne tastiere me duken shume te ulet pa karakter.

Une deduktoj:

1) nuk te pelqen A.Kola
2) je kunder Doreve
3) je kunder gegeve
ect

shiko,

nuk mund te akuzoj si nji antishqiptar ama thjeshte nuk je shqiptar!!
 
@Barnaba2.0 çfare mendimi ke per Aristidh Kola?

Cdo botim historik qe vjen nga Greqia duhet te ekzaminohet patjeter per shenja manipulimi, SIDOMOS mbi ceshtje delikate si historia e arvaniteve. Me kane thene se Aristidhi nuk ka qasje akademike, por vete ende nuk e kam lexuar. Gjithsesi, kam lexuar mjaftueshem nga autor qe kane raport te shkelqyer me te verteten, ndaj per momentin Aristidhi nuk eshte prioritet.

Por ju falenderoj qe e permendet... do e kem parasysh rekomandimit tuaj kur t'a lexoj, njesoj sic kisha parasysh se kush ne forum i del ne mbrojtje Elena Kocaqit! (E perseris: nuk jeni te stervitur mire!)
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.