Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Gjirokastra: Vizitoni dhe magjepsuni pas Qytetit të Gurit!

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Gjirokastra: Vizitoni dhe magjepsuni pas Qytetit të Gurit!​

nga Flogerta Driza

Gjirokastra! Ishte Ismail Kadare, shkrimtari me famë ndërkombëtare, i cili i dha nofkën Gjirokastrës si “qyteti i gurit” në romanin e tij me të njëjtin emër. Vendlindja e autorit është shndërruar në një muze që pret ekspozita interesante të përkohshme, shumë prej të cilave i kushtohen fotografisë.
Në Gjirokastër vlen të vizitohet shtëpia e diktatorit Enver Hoxha, e shndërruar në një Muze Etnografik. Për të pasur një ide se si duhet të ketë qenë jeta në qytet gjatë viteve të gjata të sundimit otoman, shtëpitë fisnike historike të Gjirokastrës janë dëshmia e gjallë.

Në mënyrë të veçantë, Shtëpia e Skënduli dhe Shtëpia Zekate, dy xhevahire të arkitekturës osmane të viteve 1700-1800. I gjithë qyteti është një labirint befasish dhe falë unitetit të tij arkitektonik, ai është përfshirë në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Pazari i Gjirokastrës

Pazari i Ri


Gjirokastra si vend nuk mund të përmendet pa pazarin e saj antik. Pazari, në veçanti, i restauruar me profesionalizëm nga fondacioni shqiptaro-amerikan AADF, është një xhevahir ku humbasin fjalët. Gjëja më e mirë për të bërë këtu është të shëtisësh nëpër rrugicat prej guri, ndërtesat e bardha me çati prej pllakash etj.

Pa harruar të admirosh pamjet magjepsëse të Kalasë që mbizotëron nga lart. Gjatë rrugës, do të shihni qilimat tradicionale shqiptare të zbukuruara me motive gjeometrike nga dyqani Alma, pëlhurat e dekoruara imët nga artizanja Vjollca Mezini, objektet prej druri të krijuara nga Anastas Petridhi. Si dhe produkte origjinale e të shijshme lokale gastronomike nga eDua.

Kalaja e Gjirokastrës

Nga pazari, merrni rrugën që çon në Kalanë e Gjirokastrës. Një nga vendet më interesante në Ballkan, i përdorur më parë si burg si nga mbreti shqiptar Zog I, ashtu edhe nga diktatori Hoxha. Kështjella strehon një muze ku ekspozohen armatimet e lashta, një aeroplan ushtarak amerikan i rrëzuar gjatë Luftës së Dytë Botërore, një kullë orësh dhe mbetjet e kishave antike.

Legjenda e emrit të qytetit​

Legjenda e emrit të qytetit


Për të paditurit, një legjendë tregon se qyteti mban emrin e vet Princeshës Argjiro, motra e guvernatorit vendor gjatë viteve të pushtimit otoman të vendit. Në shekullin XV, Argjirojai nuk pranoi t’i dorëzohej osmanëve dhe shkoi së bashku me djalin e saj të vogël, në pikën më të lartë të kalasë për tu hedhur.

Për mrekulli, foshnja i mbijetoi hedhjes, ndërsa nga shkëmbinjtë e vendosur në vendin e saktë ku ra nëna, qumështi filloi të rridhte për të ushqyer fëmijën. Edhe sot, gurët rrëzë pallatit janë të mbuluara me depozita kalciumi. Kalaja magjeps me legjendën e saj të lashtë dhe gjithashtu sepse Gjirokastra ofron një pamje magjike në të gjitha pamjet e saj përreth.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.