Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Gjithçka që duhet të dini për higjienën orale

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Gjithçka që duhet të dini për higjienën orale​

A është vërtet kafeja kaq e keqe për dhëmbët tanë dhe a është e mundur të riparoni smaltin?

woman-at-dentist-min-780x439.jpg

Këtu keni gjithçka që keni dashur të dini për higjienën orale, por keni pasur shumë frikë nga dentisti për të pyetur. Ekspertja dentare dhe higjienikja britanike Elaine Tilling ka përgjigjet.

Cila është gjëja më e mirë që mund të bëj për dhëmbët e mi?
E thjeshtë: lani dhëmbët rregullisht duke përdorur një pastë dhëmbësh me fluor, pastroni çdo ditë midis dhëmbëve me furçë për të pastruar hapësirat e vogla dhe hani një dietë të ekuilibruar. Sa i përket pijeve, pija më e sigurt është uji.

A është vërtet kafeja kaq e keqe për dhëmbët e mi?
Jo. Ngjyrosja shkaktohet nga depozitat e pllakës së ngurtësuar, të njohur si gurë, që njollosen, dhe jo nga vetë dhëmbi. Shenjat e lëna nga vera e kuqe ose kafeja mund të hiqen lehtësisht. Nëse jeni të shqetësuar, rezervoni një takim me higjienik.

Çfarë e shkakton erën e keqe të gojës?
Rreth 85% e erës së keqe të gojës vjen nga koka dhe qafa, dhe jo nga zorrët. Shpesh shkaktohet nga pllaka, e formuar kur pështyma përzihet me ushqimin dhe bakteret. Për fat të mirë, pllaka mund të hiqet me furçë të plotë dhe furça ndërdhëmbore. Sëmundja e mishrave të dhëmbëve, sinuset e infektuara dhe bakteret në gjuhë mund të shkaktojnë edhe erë të keqe.

Si mund ta ndaloj kërcitjen e dhëmbëve?
Kërcitja e dhëmbëve priret të ndodhë pa vetëdije në gjumë. Pra, nuk mund ta stërvitni domosdo veten që të ndaloni së bëri atë. Kërkojini dentistit tuaj të vlerësojë dëmtimin e dhëmbëve tuaj dhe, nëse është e nevojshme, t’ju ofrojë trajtim ose t’ju vendosë një mbrojtës për gojën që do t’ju ndihmojë të parandaloni që të grisni smaltin tuaj.

A është e mundur të riparohet smalti?
Po. Smalti është një substancë e kalcifikuar dhe prishja e dhëmbëve shkakton kullimin e kalciumit për shkak të pranisë së acidit. Në fazat e hershme, kalciumi në pështymën tonë dhe fluori në pastën e dhëmbëve mund ta rimineralizojnë atë dhe trupi riparohet. Përtypja e çamçakëzit pa sheqer stimulon pështymën dhe mund të ndihmojë gjithashtu në rimineralizimin.

baking-soda-and-toothbrush-for-natural-teeth-whitening.jpg


A është e sigurt zbardhja në shtëpi?
Zbardhja efektive e dhëmbëve përmban 0.2% peroksid hidrogjeni, të cilin mund ta përdorin vetëm profesionistët e licencuar të dhëmbëve. Kompletet e zbardhjes pa recetë nuk do të jenë efektive dhe blerja në internet mund të jetë e rrezikshme.

Unë kurrë nuk kam pastruar mes dhëmbëve të mi më parë. A është tepër vonë?
Kurrë! Sëmundja e mishrave të dhëmbëve është e parandalueshme. Dhe gjithçka ka të bëjë me heqjen e thjeshtë dhe të rregullt të pllakës. Ne rekomandojmë përdorimin e furçave ndërdhëmbore një herë në ditë për të pastruar mes dhëmbëve, veçanërisht nëse keni fashetë, implante, mbushje ose kurora, sepse ka më shumë për të pastruar.

A është larja ndërdhëmbore e njëjtë me pastrimin e dhëmbëve me fill?
Të dy veglat bëjnë një punë të ngjashme, por furçat ndërdhëmbore e bëjnë më të lehtë pastrimin e hapësirave të ndërlikuara midis dhëmbëve – thjesht shtyjeni atë përmes hapësirës dhe kthejeni si çelës. Furçat ndërdhëmbore janë më të mirat nëse keni recesion të mishrave të dhëmbëve ose hapësira më të mëdha.

Pse thahet goja?
Disa medikamente kanë efektin anësor të reduktimit të rrjedhjes së pështymës, për të cilën mund vlen të flisni me mjekun tuaj të përgjithshëm. Kimioterapia dhe radioterapia gjithashtu mund të dëmtojnë gjëndrat e pështymës dhe të shkaktojnë tharje të gojës.

Cilat janë shenjat e prishjes së dhëmbëve?
Ndjeshmëri ndaj ushqimeve dhe pijeve të ëmbla, të nxehta ose të ftohta, ose dhimbje dhëmbi. Kur pacientët kanë lezione të hershme – njolla të bardha në dhëmbë – ky prishje e hershme është e kthyeshme. Por kur lezionet hyjnë në dentinë, indin e fortë kockor poshtë smaltit dhe fillon të rritet me kërpudha, shkakton dëmtime të përhershme.

Unë kam një mbajtëse fikse. Si mund ta pastroj?
Nuk ka gjë të tillë si furça e përsosur e dhëmbëve – një madhësi nuk i përshtatet të gjithëve dhe ka gjithmonë zona ku ngjiten pllaka dhe mbeturina – kështu që është e rëndësishme të përdorni edhe furçat ndërdhëmbore pas ngrënies për t’u siguruar që të dy mbajtëset dhe dhëmbët tuaj të jenë seriozisht të pastër.

A ia vlen vërtet të caktoni një takim me higjienikun?
Po. Ne të gjithë kemi zona që na mungojnë kur lajmë furçën – mund të shikoj në gojën tuaj dhe të di nëse jeni mëngjarash apo djathtas, për shembull. Një higjenik mund t’ju ndihmojë të zvogëloni koston e stomatologjisë së ardhshme dhe të parandaloni sëmundjet dentare. Disa pacientë duhet të vizitohen çdo tre muaj, por njerëzit me nivel më të ulët rreziku mund të shkojnë çdo dy vjet.
file-20200110-97126-197lsvn.jpg



#telegrafi
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.