Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Gjuetia sport dhe adrenaline!

Migel

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Kor 14, 2017
Mesazhe
241
Ketu mund te flasim per gjuetin!
Sport, argetim, adrenaline dhe sfid!

Sa e njohim gjuetine, cfare mendimi keni per vrasjen e lejuar te gjallesave, a do ta provonit nese ju jepej mundesia ?

Cilat jane ndjesite e nje vrajse?
A perdoren instiktet e gjuetise ne mardhenie me njerezit ?

Jepni mendimin tuaj!

Gjuetia klasifikohet ne varesi te teknikes, armeve te gjahut dhe llojit te gjallesave.
Do te perpiqem te permbledh shkurtimisht informacione bazike dhe specifike reth gjuetis, duke filluar nga gjuetia me arme zjarri, me harqe, gjuetia nen ujote dhe deri tek kurthet e lira, kurthi i lepurit apo i ketrit dhe gjuetia e mbijeteses.
 

Attachments

  • DFD0A7D6-3AAB-41D6-945F-D5C91F6D64C3.jpeg
    DFD0A7D6-3AAB-41D6-945F-D5C91F6D64C3.jpeg
    168.7 KB · Shikuar: 80
Last edited by a moderator:
Besoj se mund te jete nje sport terheqes, por qe rendesine me te madhe e merr me personat me te cilet do besh gjuetine, sepse aty qendron edhe esenca e ketij sporti me sa di une.
Psh vete do me pelqente sikur tmblidheshim i her @Passion @Opium @Juno @Ai_Tipi etj e t'a pleqeronim mire ??
Te vij dhe un se jam gjuetare e mir hmmmmmm
 
Nuk kam minimalen eksperience rreth gjuetise (pervec atyre te vashave) :D
(shaka)
Me fal @Opium :)

Piumce do thosh @Lori :lolx:

Shoh dokumentare rreth gjuetareve,e kam ca shoke qe jan peshkatare (nder ta njeri profesionist).
Me luten shpeshhere ti shoqeroj,sepse me flasin me nje pasion per peshkimin (gje te cilen e verej tek te gjithe ata qe jane gjuetare (qe u shendrijne syte kur flasin),por te peshkimi s'kam marr mundimin,se kam frike do pres damaret nqs do rri ne pritje te nje peshku kur do vije :rolleyes: .

Kur isha femije kishin vrare nje sorkadhe nje i aferm (edhe na solli ca kg mish )qe e sot ndiej nje fare pendese qe e kam ngrene. :)

Nuk kam kurajon te qelloj mbi dike qe di se pas terheqjes se kembezes (do i rrembej jeten). :)

E ca pula qe kisha (me preferencen te kisha bio sa me shume)
tjere mi thernin :lolx: .
 
Besoj se mund te jete nje sport terheqes, por qe rendesine me te madhe e merr me personat me te cilet do besh gjuetine, sepse aty qendron edhe esenca e ketij sporti me sa di une.
Psh vete do me pelqente sikur tmblidheshim i her @Passion @Opium @Juno @Ai_Tipi etj e t'a pleqeronim mire ??
Kir tju doj zemra Imitusa kam nja 2 lloje per mellenja edhe sorra un ??
 
Me terheq me shume gjuetia e kurthit, dhe ajo e heshtur!
Kerkon pergatitje psikologjike dhe eksperience ne natyre. Metodat e kamuflimit dhe krijimit te hapesires se gjuetise jane shume te rendesishme.
Kerkon relativisht kohe te gjate per te krijuar familjaritet ne zonen ku do te gjuash, per tu bere pjese e saj dhe per te mos u evidentuar si dicka e pa zakonte nga kafshet qe e popullojne.
Kamuflazhi zgjidhet ne varesi te habitatit, kryesisht llojit te gjelberimit, perdoren arme te cilat nuk shoqerohen me zhurma nga procesi i qitjes, ose arme zjarri qe modifikohen me shuares zhurme (silenciator). Kjo gjueti mund te zgjase si proces nga 12 deri ne 48 ore. Kerkon komunikim me autoritetet dhe shoqaten e gjuetise.

Krijon vuajtje dhe panik tek preja, pasi elementi surprize eshte mjaft i theksuar. Harqet jane mjaft sfidues ne kete tipologji. Kerkon distanca te shkurtra per goditjen e objektivit 5-30 meter! Kjo do te thote qe preja duhet te afrohet pertej zones se saj te sigurise e cila percaktohet kryesisht me shqisen e nuhatjes, ndjesise dhe shikimit!
Ka dy aplikime :1- prite ( gjuetari pozicionohet ne nje pozicion) , 2- zbulim- gjurmim dhe ndjekje (gjuetari eshte ne levizje per te gjetur prene)
5289752898
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.